Rejestracja i logowanie

Co z tradycyjną święconką na Wielkanoc? Biskupi zabrali głos w tej sprawie

Wydarzenia 25-03-2020 Autor: Greg Foto: Pixabay
13
Co z tradycyjną święconką na Wielkanoc? Biskupi zabrali głos w tej sprawie

Konferencja Episkopatu Polski przekazała instrukcje, jak powinny wyglądać tegoroczne święta Wielkanocne. Biskupi zalecają rezygnację z organizowania w kościołach tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. 

Wszystko wskazuje na to, że już za kilka tygodni wierni podczas świąt Wielkanocy będą musieli zrezygnować z tradycyjnego święcenia koszyczków z pokarmami. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski opublikowało „Wskazania dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach”. W dokumencie znalazły się ważne informacje odnośnie zbliżających się świąt. W tym roku wielu bełchatowian, podobnie jak katolicy w całym kraju, nie zaniosą tradycyjnej „święconki” do swoich parafii. Kościół w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa świadomie w tym roku rezygnuje z tego zwyczaju.

- Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym - czytamy w komunikacie Episkopatu.

Konferencja Episkopatu Polski przekazała też wytyczne odnośnie Triduum Paschalnego i niedzieli Wielkanocnej. W Wielki Czwartek zalecone zostało zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa.

W dokumencie wskazano też na opuszczenie obrzędu umywania nóg. Przypomniano, że biskup „może zezwolić na odprawienie drugiej Mszy św. w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych, a w razie przewidzianej konieczności – nawet w godzinach rannych”. Biskupi podkreślili również, że w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca się używania pokropień.

- Przypominamy Biskupom Diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej - informuje Konferencja Episkopatu Polski. 

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, odniósł się do ostatniej decyzji rządu, który zdecydował, że we mszy świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób. 

- Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia – podkreśla abp Stanisław Gądecki.

Jednocześnie zachęca wszystkich wiernych do "łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła" za pośrednictwem transmisji medialnych, zwłaszcza w niedziele oraz podczas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy. 

komentarze (13)
Dodaj komentarz

Ludzie... ile w was nienawisci... a kazdy człowiek jest stworzony by naśladować Boga.

Jest to nauczka dla wiejskich cweli politycznych ktozy z mojego mìasta chca uczynic zascianek nie podda sie zaintersawane scierwo odsylam do lektury

Nie powinno być "nie zaleca" powinni być "zabronione jest" w czasie trwania stanu epidemii.

Milczeć! Ten wirus to Kara Boska... a grzechy kleru na podium.

Uwazam ze to jest teź nauczka zarowno dla nas jak i dla ksìeźy dla których tylko liczyła sie kasa w tym roku będą miec chude świeta i to powinno ich tez nayczyc troche szacunku do parafian a nie dojenie za wszystko zarówno nauczka dla politykow prezes dyktator nie liczyl i nie liczy sie z niczyim zdaniem jedynie wirus mógł mu pokrzyzowac plany . Jest to droga lekcja ale oby nie poszła na marne i aby kazdy wyciągnal wnioski

Nie mow o ksiezach jak zlotowki nie dales wez sie tak ogarnij zebys tej zotowki nie widzial bo wontrobe stracisz a ludziom skrzyda podciasz

W kościele może być 5 osób, a jutro w parlamencie 1000 posłów + obsługa.....

Przeciebeez opozycja sama tego chciala

konfederacji niewierze bo to faszysci !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Walnij się w łeb co ty wypisujesz w takim trudnym czasie. Nie wiadomo czy przeżyjesz a chce ci się pisać takie farmazony. Tylko w łbie hajs i przeliczanie na pieniądze ale oprócz tego są ważniejsze sprawy. Wiesz w tym czasie to rzeczywiście dukaty są najważniejsze. Może wypadałoby się zastanowić że po coś jest nam dany ten trudny czas.

idżmy tłumnie zanieśmy również pokarm kapłanom,podzielmy się jadłem i napitkiem z nimi oni nigdy nas nie zostawiają samych dzielą się wszystkim strawą duchową również,sypnijmy im grosza na ten trudny czas

Ty martw sie o zdrowie lub nawet zycie a nie drwij sobie z wiary Boga bo to jest pogrozenie palcem przez Boga za tą ludzką nienawiść jednej osoby do drugiej

Bardziej bym to określił jako łamanie Przykazań Bożych przez samego Boga...

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także