reklama

Związkowcy przekazali petycję do ministerstwa oraz prezesa PGE. Czego domagają się od rządzących?

Opublikowano:
Autor:

Związkowcy przekazali petycję do ministerstwa oraz prezesa PGE. Czego domagają się od rządzących?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOrganizacje związkowe, które protestowały w Warszawie, domagając się koncesji dla odkrywki Złoczew, przekazały petycję do Ministerstwa Aktywów Państwowych, a także do prezesa PGE. Czego domagają się związkowcy?

Przypomnijmy, że manifestacja odbyła się w miniony piątek, 28 sierpnia. Blisko 150 związkowców z Bełchatowa oraz Bogatyni pikietowało najpierw pod siedzibą PGE, a później przed gmachem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Z naszego regionu w stolicy byli przedstawiciele takich organizacji jak m.in. MZZ "ODKRYWKA" KWB Bełchatów, MK WZZ Sierpień 80 KWB Bełchatów, ZZ "F1" KWB Bełchatów, ZZ GWB KWB Bełchatów, MZZ Pracowników Elektrowni Bełchatów, MZZ Pracowników SEMPERTRANS Bełchatów, OPZZ Konfederacja Pracy Pracowników KNAUF Bełchatów.

Pikietujący na miejscu nie zastali jednak ani ministra Sasina, ani prezesa PGE, bo ci pojechali… do Katowic, gdzie spotkali się ze związkowcami ze Śląska. Związkowcy przekazali jednak przygotowaną na piśmie petycję. Czego żądają od rządzących?

W piśmie przypomniano, że przez ostatnie lata pracownicy i związki zawodowe byli „zapewniani o uzyskani koncesji do końca 2019 roku dla Zagłębia Konińsko-Turkowskiego, Zagłębia Bełchatowskiego i Zagłębia Turoszewskiego”.

- Zaufanie, którym mieszańcy naszych regionów obdarzyli polityków zamienia się we wrogość i nienawiść do rządzących. Niespełnione obietnice wyborcze polityków Ministra Aktywów Państwowych jak również urzędującego Prezydenta RP powodują utratę zaufania i narastające niepokoje społeczne – napisali związkowcy w petycji.

W przekazany piśmie zażądano od premiera i ministra aktywów państwowych m.in. przyjęcia do pracy osób zwolnionych, ich zdaniem z naruszeniem prawa, z PGE i PGE GiEK, powrotu do dialogu społecznego ze wszystkim reprezentatywnymi organizacjami związkowymi, a także podjęcia jednoznacznych decyzji politycznych związanych z rozwojem branży węgla brunatnego do 2050 roku w tym budowy nowych odkrywek węgla brunatnego. Związkowcy domagają się również odrzucenia w całości zasad polityki klimatycznej Unii Europejskiej narzuconej Państwu Polskiemu oraz podjęcia „pilnej decyzji związanej z automatycznym przedłużeniem koncesji dla obecnie eksploatowanych złóż”. Organizacje związkowe uważają też, że rząd powinien podjąć bardziej skuteczne i zdecydowane „działania w sprawie skrócenia okresu podejmowania decyzji środowiskowych, jak i koncesyjnych”. Związkowcy chcą też od rządu dyskusji na temat projektów programów osłonowych dla osób zwalnianych z zakładów górniczych na skutek likwidacji stanowisk pracy.

- Programy te powinny być finansowane przede wszystkim z funduszy europejskich. Decyzje podjęte przez Państwo Polskie związane z eliminacją węgla brunatnego z własnego miksu energetycznego również należy zrekompensować zwalnianym pracownikom – napisali związkowcy.

Organizacje związkowe oświadczyły, że w wyniku braku reakcji „będą podejmować wszelkie kroki wynikające z uprawnień związków zawodowych”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE