Reklama

Reklama

ZUS łapie ściemniaczy. Pomagają detektywi, sąsiedzi i Facebook. Tłumaczenia 'chorych' są absurdalne

Opublikowano: czw, 24 sie 2017 20:13
Autor:

ZUS łapie ściemniaczy. Pomagają detektywi, sąsiedzi i Facebook. Tłumaczenia 'chorych' są absurdalne - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował właśnie, że w wyniku kontroli zwolnień lekarskich w pierwszym półroczu 2017, cofnięto lub zmniejszono świadczenia o kwotę 98 milionów złotych. Grubo ponad 8 milionów złotych z tej puli pochodzi z województwa łódzkiego. Imponujące są nie tylko kwoty, ale także i kreatywność w tłumaczeniach tych, którzy w sposób nieprawidłowy korzystają z lekarskich zwolnień.

Reklama

Najpierw, zanim przejdziemy do hitów w tłumaczeniu się "chorych", przytoczymy kilka liczb, które wynikają ze statystyk ZUSu. Przez sześć miesięcy w łódzkim oddziale w ramach kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy skontrolowano łącznie 10 tysięcy zwolnień. W blisko 7 procentach skrócono L4 poprzez wydanie zaświadczenia korygującego datę odzyskania zdolności do pracy. W wyniku tej kontroli w sumie pomniejszono wypłaty zasiłków na łączną kwotę ponad 190 tys. złotych. Z kolei kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego została przeprowadzona prawie 8 tysięcy razy. Zasadność wykorzystywania zwolnienia lekarskiego została zakwestionowana w niemal 4 procentach skontrolowanych przypadków.

- Kwota cofniętych w wyniku tej kontroli zasiłków sięgnęła blisko 260 tysięcy złotych - informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Najwięcej, bo ponad 8 milionów ZUS odzyskał w przypadku obniżenia podstawy wymiaru zasiłku do 100 procent miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia, po ustaniu tytułu zatrudnienia. Niespełna 200 tysięcy złotych wróciło do ZUS na skutek ograniczenia wypłaty zasiłku spowodowanego opóźnieniem dostarczenia dokumentu do pracodawcy.

A więc... Co robimy na L4?

Kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich przeprowadzają pracownicy ZUS. Kontrola naturalnie nie jest zapowiadana. Jak wynika z doświadczeń Zakładu, ubezpieczeni, których kontrolujący nie zastaną w domu w czasie kontroli bardzo różnie tłumaczą swoją nieobecność.

- W tomaszowskim oddziale ZUS ubezpieczeni często podają, że nie słyszeli dzwonka, bo jest uszkodzony. Jedna z kontrolowanych osób, tłumaczyła, że w ogrodzeniu ma przycisk dzwonka zasilany baterią, która nie zawsze działa po opadach deszczu i podaje, że akurat w dzień przed wizytą kontrolerów urządzenie "padało" - mówi Kiełczyńska.

Jednak jak się okazuje, to nie są najbardziej kreatywne tłumaczenia. Są tacy, którzy utrzymują, że byli w domu, tylko wyszli z niego jedynie na kilka minut… Jeden z ubezpieczonych wykazał się na tyle dużą "asertywnością", że prosił by kontrolerzy uprzedzali o swojej wizycie, wówczas na pewno zostaną przyjęci jak należy. Szczególnie ciekawie jednak prezentuje się tłumaczenie pewnego pesymisty, który stwierdził, że:

- Udał się do kancelarii cmentarnej, aby wykupić sobie kwaterę, bo służba zdrowia tak działa, że na pewno nie zdążą go wyleczyć. Idąc dalej cmentarnym tropem, jedna opowieść ubezpieczonego dotyczyła przymusu wyjazdu na cmentarz z teściową, bo nie było innych, którzy mogliby to zrobić - mówi Monika Kiełczyńska.

Raz przeprowadzenie kontroli według ubezpieczonego uniemożliwiła... mama. Chory tłumaczył, że choć był w domu, nie mógł otworzyć drzwi, ponieważ mama „zamknęła drzwi od zewnątrz i poszła do pracy”.

Nie tylko ZUS...

Co ciekawe, nie tylko Zakład interesuje się tym co pracownik porabia w czasie absencji. Coraz częściej robią to sami pracodawcy. Sytuacje, które stały się w ostatnim czasie bardzo częste, to zatrudnianie przez przez nich firm detektywistycznych, które sprawdzają co pracownicy robią podczas L4 i dokumentują wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.

- Zebrana dokumentacja przekazywana jest następnie w postaci zdjęć, płyt DVD, dokładnych relacji ze śledzenia ZUS-owi, po to by wszczął kontrolę i cofnął wypłatę zasiłku. W lipcu na przykład do II Oddziału ZUS w Łodzi wpłynęła bardzo bogata dokumentacja zawierająca ponad 200 zdjęć i ok. 10 filmików - informuje rzeczniczka.

"Leżąc" na L4, słit focia na facebook, czyli...

Bywa, że "chorzy" podkładają się sami. Do łódzkiego, I oddziału ZUS wpływają doniesienia, że ubezpieczony na portalach społecznościowych sam dokumentuje jak podczas zwolnienia w nieprawidłowy sposób je wykorzystuje.

- Zauważono, że bardzo często zwolnienie lekarskie służy sportowcom amatorom, do udziału we wszelkiego rodzaju zawodach. Z tego też powodu zasiłki chorobowe stracili m.in. koszykarz, siatkarz, piłkarz, hokeista i kolarz. Uczestnictwo w zawodach powodowało przedłużenie dalszej niezdolności do pracy. Mieliśmy też przypadek osoby, która w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy, poszła na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy - wyjaśnia Monika Kiełczyńska

Rzeczniczka ZUS podkreśla, że do Zakładu bardzo często wpływają też niepodpisane donosy o nieprawidłowym wykorzystywaniu zwolnień.

- Mimo, że brakuje na nich podpisu, można zorientować się, że autorami tych pism są sąsiedzi, ktoś z rodziny czy nawet koledzy z pracy. Na nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnień lekarskich źli są także właściciele firm, którzy zainwestowali w szkolenie pracowników i podejrzewają, że pracownicy w czasie zwolnienia wykorzystują swoją wiedzę u konkurencji i do tego pracując tam „na czarno” - kończy Kiełczyńska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  elbest

  ja zapraszam zus do sprawdzenia zasadności zwolnien w elbeście pracownic sport hotelu

 • 4 lata temu | ocena +7 / -7

  Kaśka

  Jak jestem chora, to leżę w łóżku, nie przyjmuję gości, nawet z ZUS. Z resztą często nie otwieram, bo np. mam drzemkę, albo po prostu... nie mam ochoty na czyjąś wizytę.

  • 4 lata temu | ocena +2 / -2

   Mm

   Otóż to! Zazwyczaj dzwonią dokokrązcy i nie mam ochoty zwlekać się z łóżka żeby otwierać

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  wiki

  A ciekawe jak z policji jżeli są po 2 albo 3 miesiące na chorobowym 100 procent płatnym czy ktoś może bada nie słyszałam

 • 4 lata temu | ocena +11 / -11

  chorobowe całe życie

  Ciekawe jak nasi obłożnie chorzy z kopalni i elektrowni ;)?

 • 4 lata temu | ocena +12 / -12

  szok

  ************ od tego, że ZUS ma lepkie rączki do wszystkiego, z czego można uszczknąć kasę i kij z nimi, o tyle faktem jest, że ludzie często przeginają z tymi zwolnieniami a zwłaszcza Ci co pracują w budżetowych zakładach lub urzędach. Ciągną jak te rumuny fake'owe, zwolnienia pobierając dobre siano, jednocześnie śmiejąc się z tych co dorabiają ... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +7 / -7

  haha

  ZUS to chora instytucja. Czyli co, jeśli zabraknie w domu chleba, a mieszkamy sami i w tym czasie przyjdzie ktoś z ZUSu na kontrolę, to już od razu jesteśmy na straconej pozycji, bo nie było nas w domu. Lepiej zrobić zapasy i jeść spleśniały chleb byle tylko być w domu, bo nóż widelec, kontrola wpadnie.

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  Zdrowy

  Chorym jest założenie, że chory musi być w domu.

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  Ja

  Też mam taki dzwonek bezprzewodowy i naprawdę raz działa raz nie .

 • 4 lata temu | ocena +5 / -5

  Mati

  I bardzo dobrze !! Czlowiek chodzi do pracy w weekendy w upały latem a jeden z drugim sa na planowanym chorobiwym bi urlopu mu szkoda bo w drugim miesiacu idzie na dlugi a teraz ma impreze koncert mecz itp... Trzeba wiecej kontroli na takich sciemniaczy. BAby czesto tak "choruja" lub mlodzi. Wie ej kontroli i z zakladu powinny wysylac... Rozwiń

  • 4 lata temu | ocena +0 / -0

   jestry

   i tak trzymaj bo wylozyc na zdrowie mozesz z dnia na dzien

  • 4 lata temu | ocena +8 / -8

   Ja

   Ty ormowcu żebyś się posrał z tego żalu

 • 4 lata temu | ocena +7 / -7

  czerwcowy julian

  ZUSowi widać brakuje kaski na nowy ładny budyneczek.. Niech oni się lepiej sobą zajmą, wieśniaki