Reklama

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie i odzyskuje miliony. 'Chorzy' tłumaczą się w naprawdę idiotyczny sposób

Opublikowano:
Autor:

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie i odzyskuje miliony. 'Chorzy' tłumaczą się w naprawdę idiotyczny sposób - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu tego roku w wyniku kontroli zakwestionował zasadność 2 tysięcy zwolnień lekarskich na łączną kwotę 1, 65 milionów złotych. Na tym nie koniec sankcji nałożonych przez kontrolujących – w przypadku 3 tysięcy osób obniżono także podstawę wymiaru zasiłku. W tym przypadku odzyskano ponad 6 milionów złotych. Łącznie ZUS w województwie łódzkim wstrzymał bądź obniżył świadczenia chorobowe na kwotę ponad 7,9 mln zł.

ZUS ma obowiązek kontrolować zarówno prawidłowość orzekania o niezdolności do pracy, jak i prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich.

- W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić. Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego polega natomiast na sprawdzeniu czy osoba korzystająca ze zwolnienia, a tym samym świadczenia chorobowego, nie świadczy pracy lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. Jeżeli osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem Zakład wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Zanim przejdziemy to konkretnych liczb, przyjrzyjmy się w jaki sposób tłumaczą się Ci, którzy lekarskie zwolnienie wykorzystują niezgodnie z jego przeznaczeniem. Trzeba przyznać, że niektórym „chorym” fantazji naprawdę nie brakuje.

Zdarzają się melomanii...

Jeden z prowadzących działalność gospodarczą, stanowczo stwierdził, że do swojego gabinetu w miejscu pracy przychodzi słuchać muzyki relaksacyjnej, której nie może słuchać w domu, gdyż irytuje tym pozostałych domowników.

Wszystko przez te żony, albo znajome

W jednym z zakładów pracy, kontrolujący zastał pracownika przebywającego na zwolnieniu, który tłumaczył, że właśnie przyjechał po żonę, która źle się poczuła, a pracuje w tej samej firmie co on. Jego uwadze uszło jedynie, że starał się przekonać do tego kontrolerów, będąc w firmowym ubraniu roboczym, które pracownicy zakładają udając się na stanowisko pracy.

Ubezpieczony, w trakcie zwolnienia został zastany w zakładzie kosmetycznym, w stroju roboczym, w czasie wykonywania zabiegu kosmetycznego klientce. Ale i w takiej sytuacji ubezpieczeni próbują przekonać kontrolerów, że nie wykonują pracy. Z wyjaśnień ubezpieczonego wynika, że strój założył, bo było mu zimno, a zabieg to nie usługa, ale przysługa dla jego znajomej.

Było też kuriozalne tłumaczenie mężczyzny prowadzącego punkt usługowy naprawy sprzętu AGD mieszczącego się w jego domu. Skontrolowany przyłapany na gorącym uczynku, kiedy naprawiał sprzętu oponował w czasie kontroli wyjaśniając, że nie pracuje w punkcie, czyli w domu, ale na podwórku posesji.

A teraz liczby. W związku z kontrolami ZUS w województwie łódzkim wstrzymał bądź obniżył świadczenia chorobowe na łączną kwotę ponad 7,9 mln zł!

Kontrole prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich zostały w ostatnich sześciu miesiącach przeprowadzone w niemal 6,8 tys. przypadków. W ich wyniku zakwestionowano 11 procent zwolnień, wydano prawie 750 decyzji odmawiających prawa do świadczeń, w sumie na łączną kwotę 1,3 mln zł.

W przypadku kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy w pierwszym półroczu tego roku przeprowadzono 18,5 tys. kontroli i wydano prawie 1 250 tys. orzeczeń korygujących datę odzyskania zdolność do pracy. Prawie 7 procent skontrolowanych osób miała skrócony okres zwolnienia.

W sumie zwolnienia lekarskie skrócono o blisko 5 tysięcy dni!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE