Reklama

ZUS kontroluje i zagląda na facebooka. Wpadł chytry urzędnik!

Opublikowano:
Autor:

ZUS kontroluje i zagląda na facebooka. Wpadł chytry urzędnik! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował blisko 200 tysięcy zwolnień lekarskich wystawionych w pierwszym kwartale tego roku. Po raz pierwszy kontroli poddane zostały te wystawiane już obligatoryjnie w wersji elektronicznej. Jak informują pracownicy ZUS nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnień wciąż się zdarzają, ale Zakładowi łatwiej je teraz dostrzec i zweryfikować.

W przeciągu czterech pierwszych miesięcy 2019 roku w całym kraju przeprowadzono 174 tys. kontroli zwolnień lekarskich. To o 38 procent więcej, niż w tym samym czasie w roku ubiegłym. Kontrole prowadzone były na dwóch płaszczyznach, po pierwsze sprawdzano i prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich, a po drugie prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Pierwsze z tych kontroli przeprowadzane są przez pracowników Zakładu (przypominamy, że mogą też być prowadzone przez płatników zatrudniających powyżej 20 ubezpieczonych), drugie przez lekarzy orzeczników ZUS.

Wyniki kontroli są porażające. ZUS w skali całego kraju wstrzymał wypłatę świadczeń chorobowych z pierwszych trzech miesięcy 2019 na kwotę ponad 9 milionów 200 tysięcy złotych (w analogicznym czasie ubiegłego roku było to 5 i pół miliona zł).

- Zwiększona efektywność kontroli wiąże się m.in. z wprowadzeniem obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich od 1 grudnia 2018 r. Dzięki temu, Zakład ma do dyspozycji bieżące dane o wystawianych zwolnieniach lekarskich i może skuteczniej reagować na potencjalne nadużycia – podaje Monika Kiełczyńska, z łódzkiego oddziału ZUS.

A jak wyniki kontroli wyglądają w województwie łódzkim?

Na terenie województwa łódzkiego, w pierwszym kwartale bieżącego roku skontrolowanych zostało 12,4 tys. zwolnień lekarskich, tj. prawie o 3 tys. więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Kontrole skutkowały wstrzymaniem wypłaty zasiłku chorobowego na kwotę 842 tys. zł. (w 2018 r. w porównywalnym okresie ta kwota wynosiła 610 tys. zł).

- W rozbiciu na poszczególne kontrole: w ramach kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, w naszym województwie skontrolowano 9,3 tys. zwolnień. Zakwestionowano 7 procent z nich i uzyskano kwotę 171,4 tys. zł. Z kolei w ramach kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich przeprowadzono 3,1 tys. kontroli. W 11 procentach skontrolowanych przypadków wstrzymano wypłatę zasiłków na kwotę 670,6 tys. zł – informuje Monika Kiełczyńska

Jakie grzechy na sumieniu mają „chorzy”? Najczęściej ubezpieczeni nieprawidłowo wykorzystywali zwolnienia lekarskie świadcząc pracę zarobkową u tego samego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni lub innego.

- Należy pamiętać, że zasiłek chorobowy wypłacany jest jako ekwiwalent pieniężny za brak możliwości zarobkowania i wykonywania pracy z powodu choroby. Dlatego w czasie zwolnienia lekarskiego nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Czas zwolnienia ma służyć rekonwalescencji, nie można więc także podejmować działań w trakcie zwolnienia lekarskiego, które mogłyby zakłócać ten proces – podkreśla Kiełczyńska

Kopanie w ogródku będąc chorym na kręgosłup, aktywne uczestnictwo w imprezach sportowych, remont mieszkania, czy wyjazdy na zagraniczne wycieczki to nagminne nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnień lekarskich.

- Przykładem nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia może być przypadek, urzędnika jednej z instytucji, który w czasie choroby u jednego pracodawcy, wykonywał pracę zarobkową w innej instytucji. Zdarzyła się też osoba, która utrzymywała, że w czasie choroby nie wykonywała swojej pracy zarobkowej polegającej m.in. na szyciu, a jednocześnie na portalach społecznościowych zamieszczała posty z ofertą sprzedaży swojej najnowszej kolekcji, dopiero co wyjętej spod igły – wymienia Monika Kiełczyńska z łódzkiego oddziału ZUSu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE