Znamy wyniki głosowania w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Sprawdź jakie pomysły wygrały!

Opublikowano:
Autor:

Znamy wyniki głosowania w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Sprawdź jakie pomysły wygrały! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia „Lekki plecak – odciążamy kręgosłupy naszych dzieci” to zwycięski projekt twardy tegorocznej, szóstej już edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Na kupno szafek dla uczniów klas IV – VIII oddano 1596 głosów, czyli niemal 32 procent wszystkich głosów. Wśród propozycji miękkich największe uznanie uzyskał wniosek dotyczący organizacji darmowych zajęć sportowych dla wszystkich mieszkańców.

W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego miasto zrealizuje 3 projekty – 2 twarde i jeden miękki, wszystkie w 2019 roku. Łączny koszt zwycięskich projektów (twardego i miękkiego)to 928 tys. 203 zł. Zgodnie z regulaminem zrealizowane mogą zostać projekty do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski. Oznacza to, że w rezerwie BO zostaje 571 tys. 997 złotych.

- Podjęliśmy decyzję, by z tej rezerwy zrealizować drugi projekt twardy - Potężny Bełchatów. Jego koszt opiewa na 900 tys. złotych, niemniej w naszej ocenie możliwe jest jego zrealizowanie za mniejszą kwotę, o czym będziemy rozmawiać z wnioskodawcami. Przypomnę, że pierwsza w mieście tężnia na os. Budowlanych wraz z monitoringiem kosztowała 200 tys. złotych – wyjaśnia prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.

Na projekty twarde w budżecie obywatelskim zarezerwowanych jest 1 mln 400 tys. złotych. Najwięcej głosów spośród wszystkich projektów twardych zyskał wniosek zatytułowany „Lekki plecak – odciążamy kręgosłupy naszych dzieci”, którego szacunkowy koszt to 841 tys. 83 złote. W ramach tej kwoty zostaną zakupione szafki dla każdego ucznia klas IV – VIII w szkołach podstawowych. Dzięki temu uczniowie będą mogli zostawiać podręczniki i przybory w szkole i nie będą zmuszeni do dźwigania ciężkich tornistrów. Szafki będą metalowe, wyposażone w wentylację (naturalna cyrkulacja powietrza), z półkami/wieszakami na książki/ubrania, zamykane na zamek kluczykiem. Na ten projekt oddano 1596 głosów.

Drugie miejsce wśród projektów twardych zajął „Po-tężny Bełchatów, czyli propozycja wybudowania trzech tężni solankowych”. W ramach tej propozycji w Bełchatowie powstaną kolejne trzy tężnie solankowe, staną one na największych w mieście osiedlach. Mowa o Binkowie (przy ul. Mioceńskiej ), Przytorzu (przy kompleksie sportowym) i Dolnośląskim ( w parku Jana Nowaka – Jeziorańskiego). Tę propozycję poparło 967 bełchatowian.

Trzecie miejsce:
Wyposażenie pracowni komputerowej w SP 1
koszt: 196 tys. złotych
głosy: 751

Czwarte miejsce:
Budowa strefy aktywności fizycznej dla mieszkańców osiedla Przytorze
koszt: 700 tys. złotych
głosy: 741

Piąte miejsce:
Park dla psów
koszt: 250 tys. złotych
głosy: 735

Szóste miejsce:
Stop smog czyli zielone miasto
koszt: 90 tys. złotych
głosy: 721

Na realizację tzw. projektów miękkich w budżecie obywatelskim zarezerwowano kwotę 100 tys. złotych, dzięki czemu miasto może realizować najbardziej pożądane przez mieszkańców propozycje prozdrowotne czy społeczne.
W tegorocznej edycji bełchatowianie zdecydowali, że w 2019 roku miasto zorganizuje darmowe treningi. Projekt „SPORTOWY BEŁCHATÓW. Zajęcia sportowe dla mieszkańców Bełchatowa – darmowe treningi” zyskał 2211 głosów, a jego szacunkowy koszt to 87 tys. 120 złotych.

W ramach tego projektu od lutego do grudnia przyszłego roku na bełchatowskich obiektach sportowych odbywać się będą bezpłatne zajęcia sportowe, w których uczestniczyć będą mogły osoby w różnym wieku – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Zajęcia zostaną podzielone na różne dyscypliny (zapasy, bjj, karate, mma) zróżnicowane pod względem grup wiekowych.

Drugie miejsce:
Opaski życia
koszt: 65 tys. złotych
głosy: 2017

Trzecie miejsce:
Warsztaty artystyczne dla młodzieży
koszt: 22 tys. złotych
głosy: 1803

W szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa mieszkańcy wybierali spośród 34 propozycji. 9 stanowiły projekty miękkie, a 25 były to projekty twarde. W sumie zgłoszonych było 49 wniosków – 13 odrzucono , ponieważ nie spełniały wymogów merytorycznych, natomiast 4 projekty zostały połączone ze względu na zbliżone propozycje. W sumie bełchatowianie oddali 5001 głosów.

- Cieszę się, że coraz więcej mieszkańców interesuje się tym, co się w naszym mieście dzieje. W tym roku swój głos oddano o prawie 700 głosów więcej niż w roku ubiegłym . To dowód na to, że ten budżet jest faktycznie obywatelski – dodaje prezydent Czechowska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE