Reklama

Znaleźli sposób na odór z oczyszczalni? Miejska spółka zapewnia, że kłopot zostanie rozwiązany

Opublikowano:
Autor:

Znaleźli sposób na odór z oczyszczalni? Miejska spółka zapewnia, że kłopot zostanie rozwiązany  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Budowa Zamkniętych Komór Fermentacyjnych, które mają wyeliminować problem odoru z oczyszczalni ścieków, wchodzi w ostatni etap. Prace powinny zakończyć się w pierwszej połowie 2020 roku. Nie oznacza to jednak, że instalacja zacznie działać jeszcze w tym roku. Komory potrzebują bowiem kilku miesięcy na rozruch. Pełną parą zaczną pracować na początku przyszłego roku. Koszt inwestycji realizowanej przez spółkę Wod-Kan to aż 23,2 mln zł.

Rozwiązanie, jakim są Zamknięte Komory Fermentacyjne już od wielu lat znajdują zastosowanie w procesie fermentacji osadów. Ta technologia pozwala na zhermetyzowanie osadów, a dodatkowo nie emituje gazów do środowiska. Ten ostatni element zdaje się dla bełchatowian najważniejszy, wyeliminuje on bowiem problem nieprzyjemnej woni z oczyszczalni ścieków, doskwierający mieszkańcom zwłaszcza w okresie letnim. Nowa inwestycja zastąpi funkcjonujące od lat w bełchatowskiej oczyszczalni otwarte baseny fermentacyjne.

- Otwarte Baseny Fermentacyjne obarczone są zagrożeniem występowania od czasu do czasu uciążliwości odorowych, szczególnie latem. Z kolei Zamknięte Komory Fermentacyjne problem ten zminimalizują do uciążliwości, która odczuwana będzie tylko w najbliższym obrębie oczyszczalni. Poza nią nasza działalność nie będzie wyczuwalna –tłumaczył prezes spółki WOD-KAN, Piotr Pierzchała.

Dodatkową korzyść odnotuje również bełchatowska oczyszczalnia ścieków. ZKF-y, będą bowiem odzyskiwać metan z biomasy i w układzie kogeneracyjnym zamieniać go na energię cieplną i elektryczną. Te z kolei będą wykorzystywane na potrzeby własne oczyszczalni.

Umowa na realizację projektu została podpisana w styczniu 2019 roku, a prace – jak informuje Piotr Pierzchała – idą pełną parą. Większość robót konstrukcyjno-budowlanych jest już zakończona.

- Największe wrażenie robią ponad 17-metrowe Zamknięte Komory Fermentacyjne, w których zamontowano już najważniejszą część, czyli nowoczesne mieszadła z rurą centralną – informuje prezes Pierzchała.

Urzędnicy zapewniają, że realizacja inwestycji idzie zgodnie z harmonogramem. W czerwcu tego roku powinien więc rozpocząć się trwający od 4 do 8 miesięcy rozruch. Spółka w pełni wykorzysta więc pełny potencjał ZKF-ów na początku 2021 roku.

- Budowa ZKF-ów realizowana jest w ramach „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych na lata 2018-2021”. Wspomniany plan przewiduje także realizację innych zadań, jak zakończoną niedawno modernizację głównej magistrali wodociągowej oraz głównego kolektora sanitarnego. Koszt wszystkich wspomnianych inwestycji to 44,5 mln zł brutto. Warto dodać, że na ich realizację spółka pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości nieco ponad 22 mln zł – informują miejscy urzędnicy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE