Reklama

Reklama

Zmiany w 500+. Sprawdź czy nie stracisz prawa do świadczenia!

Opublikowano: czw, 13 lip 2017 08:33
Autor:

Zmiany w 500+. Sprawdź czy nie stracisz prawa do świadczenia! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 30 września tego roku dotychczasowe wnioski dotyczące świadczenia 500+ tracą ważność. Od 1 sierpnia można składać nowe podania na okres zasiłkowy 2017/2018, są jednak zmiany, które Sejm przegłosował kilka dni temu – rząd uszczelnia program Rodzina 500+.

Reklama

Za około 2 tygodnie rozpocznie się procedura przyjmowania wniosków do rządowego programu. Rodzice, którzy nadal chcą korzystać z wsparcia muszą ponownie złożyć wniosek, będzie to możliwe od 1 sierpnia. Nabór trwa do końca września. Jeśli rodziny nie złożą wymaganych dokumentów, stracą możliwość wypłaty świadczenia. Choć jest to może informacja mniej istotna, to warto nadmienić, że jeśli komuś zależy na sprawnej wypłacie 500+ nie powinien zwlekać ze złożeniem dokumentów – rodziny, które złożą wniosek w czasie wakacji mogą liczyć na wypłatę pieniędzy jeszcze w październiku. Ci, którzy zrobią to we wrześniu pieniądze dostaną najpóźniej do listopada (oczywiście z wyrównaniem za październik).

Sprawą niezwykle istotną są jednak zmiany jakie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało w związku z Programem 500+. Ministerstwo chce "uszczelnić system" i ukrócić wyłudzanie świadczeń. Zmiany wchodzą w życie 1 sierpnia. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami nie zmieni się ani wysokość świadczenia, ani próg dochodowy, od którego będzie można się o nie starać. Co się więc pozmienia? Nowe zasady obejmą między innymi samotnych rodziców czy osoby z tzw dochodem utraconym, gmina, która wypłaca świadczenie może także zweryfikować miejsce zamieszkania.

500+ i samotni rodzice z alimentami

Jedna ze zmian wynika z praktyki stosowanej przez rodziców żyjących w związku partnerskim bądź konkubinacie, nagminnie zdarzało się, że takie rodziny by zmieścić się w progu dochodowym, deklarowały samotne wychowywanie dziecka. W myśl zmian osoby, które deklarują, że samotnie wychowują dzieci od najbliższego okresu zasiłkowego będą musiały mieć przyznane alimenty od drugiego rodzica lub wystąpić o ich zasądzenie. W przeciwnym wypadku nie będą traktowane jako samotnie wychowujące. Zamiana nie dotyczy oczywiście sytuacji, jeśli ojciec dziecka jest nieznany lub jedno z rodziców nie żyje.

500+ i dochód utracony

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami resort rodziny chce też do minimum wyeliminować przypadki, w których pracownicy, aby ominąć kryterium dochodowe, rozwiązywali umowę o pracę i z tym samym pracodawcą podpisywali nowy dokument, ale na niższą kwotę wynagrodzenia. Dzięki temu rodzice mogli starać się o świadczenie także na pierwsze dziecko. Nowe przepisy jasno określają: jeśli powrót do pracy u tego samego pracodawcy nastąpi przed upływem trzech miesięcy od rozwiązania umowy, nie będzie traktowany jako utrata dochodu.

500+ i miejsce zamieszkania

Przypomnijmy: prawo do świadczenia mają tylko rodziny mieszkające w Polsce. W przypadku wątpliwości co do spełnienia warunku zamieszkiwania, gmina będzie mogła wezwać osobę otrzymującą świadczenie do osobistego złożenia, w wyznaczonym terminie, odpowiednich wyjaśnień. Gdy rodzić będzie się "wykręcać" od wizyty w urzędzie, to wypłata świadczenia będzie wstrzymana.

Świadczenie 500+ przeznaczone jest dla rodziców i opiekunów dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia. Warunkiem otrzymania świadczenia jest posiadanie minimum dwójki niepełnoletnich pociech. Zasiłek przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko, bez względu na dochód rodziców. Takie rodziny we wniosku nie muszą przedstawiać swojej sytuacji materialnej.

Świadczenie wychowawcze przysługuje również na pierwsze lub jedyne dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800zł netto. W takiej sytuacji trzeba udokumentować sytuację materialną.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych również przysługuje nam zasiłek na pierwsze lub jedyne dziecko, ale tylko wtedy, gdy dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1,2000 zł netto.

Wnioski na rok 2017/2018 można składać od 1 sierpnia i będą one ważne przez okres jednego roku. Do programu Rodzina 500+ możemy dołączyć w każdym momencie. Podania można składać w wersji elektronicznej oraz w właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie gminy.

W Bełchatowie wszystkimi sprawami dotyczącymi Programu 500+ zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W ubiegłym roku bełchatowski MOPS wypłacił świadczenie niespełna czterem tysiącom rodzin (3 tys.720) na łączną kwotę 21,5 miliona złotych. W pierwszym półroczu 2017 roku już wypłacono nieco ponad 15 milionów.

Od 3 kwietnia 2017 przyjmowanie wniosków, wydawanie decyzji, zaświadczeń można załatwić w siedzibie jednostki przy ul. Dąbrowskiego 2 (tel.: 0-44 635-28-80).

Urzędnicy przyjmują wnioski w:

 • poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 8.00-15.00,

 • we wtorki w godzinach 8.00-17.00.

 • Od 1 sierpnia zostanie także uruchomiony dodatkowy punkt, w którym będzie można złożyć wniosek do Programu Rodzina 500+, przy ul. Św. Faustyny Kowalskiej 9 (budynek Wod-Kan).

  UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
  wróć na stronę główną

  Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

  Komentarze (7)

  Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 5 lat temu | ocena +2 / -2

   normalny_obywatel

   Niestety, jestem za tym, żeby owszem pomagać ale z głową. Jeśli ktoś dostaje rybę, a nie wędkę żeby sam mógł ją złowić - taka osoba nigdy nie nauczy się pracowitości. 500+ to niegłupie rozwiązanie, ale powinny dostać tylko kobiety, które kiedyś pracowały minimum 2 lata na umowie zlecenie albo na umowie o pracę. Teraz mamy sytuację pat... Rozwiń

   • 5 lat temu | ocena +2 / -2

    tom_tom

    Mam w bloku taką rodzinę 500+. Trójka dzieci w wieku od 2 do 6 lat, kolejne w drodze - głodne, chłodne, zaniedbane starsze latają codziennie po placu zabaw samopas. Mamusia 23 lata, bezrobotna oczywiście. Tatuś niewiele starszy pracuje ze zmiennym szczęściem, bo przecież Państwo da. Co miesiąc otrzymują m.in. z moich podatków 4 tys zł... Rozwiń

  • 5 lat temu | ocena +3 / -3

   MaciekPL

   Uwielbiam płacić na cudze dzieci. hurra niech żyje 1000 plus :)

   • 5 lat temu | ocena +0 / -0

    Anna

    To sobie strzel z 3dzieci i nie bedziesz zazdrościł i wtedy inni bedą placic na Ciebie zawiść za 500 zł jest wielka a krytyzm przekracza twoj wzrost

    • 5 lat temu | ocena +9 / -9

     Ekonomia? a na co to komu? po co to?

     No tak bo ciemnogród woli dostać 500 zł za frajer, niż mieć mniejsze podatki. Podstawy ekonomii byście się pouczyli. Państwo socjalne <tfu>

  • 5 lat temu | ocena +4 / -4

   Adam M.

   I znów socjalizm rozwiązuje problemy nieznane w żadnym innym systemie