Za około 2 tygodnie rozpocznie się procedura przyjmowania wniosków do rządowego programu. Rodzice, którzy nadal chcą korzystać z wsparcia muszą ponownie złożyć wniosek, będzie to możliwe od 1 sierpnia. Nabór trwa do końca września. Jeśli rodziny nie złożą wymaganych dokumentów, stracą możliwość wypłaty świadczenia. Choć jest to może informacja mniej istotna, to warto nadmienić, że jeśli komuś zależy na sprawnej wypłacie 500+ nie powinien zwlekać ze złożeniem dokumentów – rodziny, które złożą wniosek w czasie wakacji mogą liczyć na wypłatę pieniędzy jeszcze w październiku. Ci, którzy zrobią to we wrześniu pieniądze dostaną najpóźniej do listopada (oczywiście z wyrównaniem za październik).
Sprawą niezwykle istotną są jednak zmiany jakie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało w związku z Programem 500+. Ministerstwo chce "uszczelnić system" i ukrócić wyłudzanie świadczeń. Zmiany wchodzą w życie 1 sierpnia. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami nie zmieni się ani wysokość świadczenia, ani próg dochodowy, od którego będzie można się o nie starać. Co się więc pozmienia? Nowe zasady obejmą między innymi samotnych rodziców czy osoby z tzw dochodem utraconym, gmina, która wypłaca świadczenie może także zweryfikować miejsce zamieszkania.
500+ i samotni rodzice z alimentami
Jedna ze zmian wynika z praktyki stosowanej przez rodziców żyjących w związku partnerskim bądź konkubinacie, nagminnie zdarzało się, że takie rodziny by zmieścić się w progu dochodowym, deklarowały samotne wychowywanie dziecka. W myśl zmian osoby, które deklarują, że samotnie wychowują dzieci od najbliższego okresu zasiłkowego będą musiały mieć przyznane alimenty od drugiego rodzica lub wystąpić o ich zasądzenie. W przeciwnym wypadku nie będą traktowane jako samotnie wychowujące. Zamiana nie dotyczy oczywiście sytuacji, jeśli ojciec dziecka jest nieznany lub jedno z rodziców nie żyje.
500+ i dochód utracony
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami resort rodziny chce też do minimum wyeliminować przypadki, w których pracownicy, aby ominąć kryterium dochodowe, rozwiązywali umowę o pracę i z tym samym pracodawcą podpisywali nowy dokument, ale na niższą kwotę wynagrodzenia. Dzięki temu rodzice mogli starać się o świadczenie także na pierwsze dziecko. Nowe przepisy jasno określają: jeśli powrót do pracy u tego samego pracodawcy nastąpi przed upływem trzech miesięcy od rozwiązania umowy, nie będzie traktowany jako utrata dochodu.
500+ i miejsce zamieszkania
Przypomnijmy: prawo do świadczenia mają tylko rodziny mieszkające w Polsce. W przypadku wątpliwości co do spełnienia warunku zamieszkiwania, gmina będzie mogła wezwać osobę otrzymującą świadczenie do osobistego złożenia, w wyznaczonym terminie, odpowiednich wyjaśnień. Gdy rodzić będzie się "wykręcać" od wizyty w urzędzie, to wypłata świadczenia będzie wstrzymana.
Świadczenie 500+ przeznaczone jest dla rodziców i opiekunów dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia. Warunkiem otrzymania świadczenia jest posiadanie minimum dwójki niepełnoletnich pociech. Zasiłek przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko, bez względu na dochód rodziców. Takie rodziny we wniosku nie muszą przedstawiać swojej sytuacji materialnej.
Świadczenie wychowawcze przysługuje również na pierwsze lub jedyne dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800zł netto. W takiej sytuacji trzeba udokumentować sytuację materialną.
W przypadku dzieci niepełnosprawnych również przysługuje nam zasiłek na pierwsze lub jedyne dziecko, ale tylko wtedy, gdy dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1,2000 zł netto.
Wnioski na rok 2017/2018 można składać od 1 sierpnia i będą one ważne przez okres jednego roku. Do programu Rodzina 500+ możemy dołączyć w każdym momencie. Podania można składać w wersji elektronicznej oraz w właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie gminy.
W Bełchatowie wszystkimi sprawami dotyczącymi Programu 500+ zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W ubiegłym roku bełchatowski MOPS wypłacił świadczenie niespełna czterem tysiącom rodzin (3 tys.720) na łączną kwotę 21,5 miliona złotych. W pierwszym półroczu 2017 roku już wypłacono nieco ponad 15 milionów.
Od 3 kwietnia 2017 przyjmowanie wniosków, wydawanie decyzji, zaświadczeń można załatwić w siedzibie jednostki przy ul. Dąbrowskiego 2 (tel.: 0-44 635-28-80).
Urzędnicy przyjmują wnioski w:
- poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 8.00-15.00,
Od 1 sierpnia zostanie także uruchomiony dodatkowy punkt, w którym będzie można złożyć wniosek do Programu Rodzina 500+, przy ul. Św. Faustyny Kowalskiej 9 (budynek Wod-Kan).