Reklama

Zmarł Franciszek Zochniak, żołnierz AK, Honorowy Obwyatel Bełchatowa

Opublikowano:
Autor:

Zmarł Franciszek Zochniak, żołnierz AK, Honorowy Obwyatel Bełchatowa - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Odszedł Franciszek Zochniak, żołnierz Armii Krajowej, społecznik i lokalny patriota, Honorowy Obywatel Miasta Bełchatowa, w marcu skończyłby 95 lat. Zmarł w poniedziałek 12 lutego.

Franciszek Zochniak przez całe życie związany był z Bełchatowem i całym sercem oddany jego mieszkańcom. Z wielką troską pielęgnował historię o naszym mieście, kultywował pamięć o bohaterach, którzy oddali życie w imię miłości do Ojczyzny. Uczył młode pokolenie bycia prawdziwym patriotą. Blisko trzydzieści lat związany był ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, zaś przez prawie dekadę pełnił funkcję prezesa bełchatowskiego koła.

Franciszek Zochniak urodził się 23 marca 1923 r. w Kociszewie. W wieku dwudziestu lat przystąpił do struktur Armii Krajowej pod pseudonimem „Medyk”. Był żołnierzem placówki Bełchatów, obwód Łask. W okresie okupacji pracował w bełchatowskim Składzie Aptecznym przy ul. Kościuszki naprzeciwko Urzędu Miasta i Żandarmerii. Do jego zadań należała obserwacja obydwu placówek i meldowanie o wszelkich ruchach pracowników tych urzędów swojemu dowódcy – Eugeniuszowi Szubertowi. Do 19 stycznia 1945 roku działał w podziemiu, 8 maja 1997 roku został awansowany na stopień kaprala, 17 listopada na podporucznika, a 8 stycznia 2003 roku na porucznika.

Związany był ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Działał w nimi od momentu jego powstania, czyli 9 października 1990 roku. Pełnił funkcję członka Komisji Rewizyjnej. W latach 1997 – 2016 był prezesem bełchatowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Decyzją Prezesa Rady Ministrów z 2001 r. otrzymał tytuł „Weterana walk o wolność i niepodległość Ojczyzny”. Za zasługi dla kraju odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Armii Krajowej. W październiku 2013 roku Rada Miejska w Bełchatowie nadała Franciszkowi Zochniakowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy czwartek, 15 lutego o godzinie 13.00 na bełchatowskim cmentarzu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE