Ostatnie dni w województwie łódzkim upłynęły pod znakiem iście letniej pogody. Jednak wszystko wskazuje na to, że chwilę przed Wielkanocą, aura nie będzie już tak przyjemna. Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazało informację o objęciu województwa łódzkiego alertem pierwszego stopnia przed niebezpiecznym zjawiskiem. Sprawdź, jak się przygotować.
IMGW ostrzega przed burzami w województwie łódzkim
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pierwszego stopnia przed burzami. Ostrzeżenie obejmuje powiat: bełchatowski, brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, opoczyński, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, poddębicki, radomszczański, rawski, sieradzki, skierniewicki, tomaszowski, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, zgierski. Alert obowiązuje również w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach.W tych miejscach prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm, lokalnie do 40 mm, oraz porywy wiatru do 85 km/h, lokalnie do 100 km/h. Lokalnie grad. Istnieje ryzyko trąb powietrznych. Alert obowiązuje od godziny 16:00 w piątek, 18 kwietnia, do 1:00 w sobotę, 19 kwietnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.
Pogoda na dziś w województwie łódzkim
18 kwietnia w ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Suma opadów podczas burz może wynieść od 10 do 20 mm. Temperatura maksymalna osiągnie od 21°C do 24°C, miejscami nawet do 26°C. Wiatr słaby, południowy, ale w czasie burz porywy mogą dochodzić do 65 km/h, a lokalnie nawet do 80 km/h.
- W nocy zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami, również z gradem i głównie początkowo. Prognozowana suma opadów od 10 mm do 20 mm. Temperatura minimalna od 10°C do 12°C. Wiatr na ogół słaby, południowy i południowo-zachodni, skręcający chwilami na zachodni. Podczas burz porywy wiatru na ogół do 65 km/h, jednak lokalnie do 80 km/h – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Pogoda na święta w województwie łódzkim
Sobota, 19 kwietnia w dzień nadal dużo chmur, ale już bez burz. Pojawią się przelotne opady deszczu, a temperatura maksymalna będzie nieco niższa i wyniesie od 18°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego.
- W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 7°C do 9°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych – prognozuje IMGW.
Pogoda na Wielkanoc 2025 i poniedziałek
W nocy z 20 na 21 kwietnia oraz w Wielkanoc prognozuje się małe zachmurzenie. Temperatura minimalna wyniesie od 8°C do 10°C, a maksymalna w ciągu dnia osiągnie około 23°C. Wiatr słaby, przeważnie z kierunku północno-wschodniego, miejscami zmienny.W nocy z 21 na 22 kwietnia oraz w poniedziałek prognozuje się zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 9°C do 11°C. W dzień termometry pokażą od 23°C do 25°C. Wiatr na ogół słaby, z kierunku południowo-wschodniego.
Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy? O tym musisz pamiętać
W nadchodzące dni, zwłaszcza w piątek i noc z piątku na sobotę, prognozowane są gwałtowne burze, które mogą wiązać się z opadami deszczu, gradem i silnymi porywami wiatru. W takich warunkach istotne jest, aby zachować ostrożność, zarówno w domu, jak i na zewnątrz.Jeśli burza zastanie cię w domu, jednym z najważniejszych działań jest zabezpieczenie wszystkich okien oraz drzwi balkonowych, aby uniknąć uszkodzeń przez silne porywy wiatru. Warto także upewnić się, że wszystkie luźne przedmioty na tarasach, balkonach czy w ogrodzie zostały schowane lub odpowiednio zabezpieczone tak, aby nie zostały porwane przez wiatr.
Ponadto, warto odłączyć od prądu urządzenia elektroniczne, zwłaszcza te bardziej wrażliwe, jak komputery czy telewizory. Przepięcia wywołane przez wyładowania atmosferyczne mogą uszkodzić sprzęt i spowodować straty.
Kierowcy i podróżni muszą uważać podczas burzy
Jeśli podczas burzy znajdziesz się w podróży samochodowej, nie warto ryzykować i kontynuować jazdy. Zdecydowanie lepiej jest zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu, z dala od drzew, słupów czy innych obiektów, które mogą stanowić zagrożenie. Warto także pamiętać, że przejazd przez zalane drogi jest nie tylko niebezpieczny, ale także może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem lub jego uszkodzenia.Na zewnątrz, w czasie burzy, nie należy szukać schronienia pod drzewami ani w innych miejscach, które mogą stanowić zagrożenie w przypadku uderzenia pioruna. Przebywanie na otwartych przestrzeniach również zwiększa ryzyko porażenia, dlatego zawsze warto poszukać schronienia w budynku lub samochodzie. Warto także unikać trzymania w rękach metalowych przedmiotów, takich jak parasole, które mogą przyciągnąć wyładowania.
Komentarze (0)