Reklama

Reklama

Znowu płacimy więcej za przejazd autostradą. Sprawdź, który odcinek podrożał

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Znowu płacimy więcej za przejazd autostradą. Sprawdź, który odcinek podrożał  - Zdjęcie główne

Kierowcy muszą się liczyć z kolejnymi podwyżkami, tym razem nie na stacji benzynowej, a w punkcie opłat na autostradzie Katowice-Kraków. Jeszcze droższa jest autostrada A2 | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kierowcy podróżujący samochodami autostradą na odcinku Katowice - Kraków muszą się przygotować, że zapłacą więcej na bramkach. Motocyklistom nadal przysługiwać będzie bonifikata w wysokości 7 zł, co znaczy, że zapłacą jak dotąd 6 zł na każdej bramce.

Reklama

Kierujący samochodami osobowymi zapłacą teraz nie 12 a 13 zł na każdej bramce, czyli w Mysłowicach i w Balicach. Aby płacić mniej, wystarczy dokonać płatności automatycznej, wykorzystując do tego aplikację A4Go lub videotolling, czyli systemu poboru opłat przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych. Aby z niego korzystać wystarczy pobrać na swój telefon komórkowy aplikację AutopaySkyCash/IKO/mPay z Google Play, AppGallery lub AppStore. 

Jak poinformowała zarządca drogi - Stalexport Autostrada Małopolska - dla korzystających z aplikacji utrzymana została 23 procentowa zniżka, co oznacza, że przejechanie jednego odcinka kosztuje 10 złotych. 

Kiedy jedziesz czymś większym niż "osobówka" 

Kierowcy samochodów z kategorii 2 i 3 (o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami) zapłacą 24 zł zamiast 22 zł, na każdym punkcie opłat. Natomiast kierowcy samochodów z kategorii 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami) i 5 (pojazdy niemieszczące się w kategoriach od 1 do 4, i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym) muszą uiścić opłatę wynoszącą 40 zł w obu punktach zamiast 35 zł.

Automatycznej płatności za przejazd autostradą A4 mogą dokonywać wszyscy kierowcy, jednak na zniżki mogą liczyć tylko ci prowadzący pojazdy osobowe. Odcinek Katowice-Kraków nie jest objęty systemem e-Toll, dlatego wszyscy, bez względu na wybraną metodę płatności za przejazd, muszą się zatrzymać na bramce autostradowej przed szlabanem. 

Polska autostrada w czołówce... najdroższych dróg na świecie

Odległość między Krakowem a Katowicami wynosi 80 km, w tym 64 km przejedziemy korzystając z autostrady. Tak, jak wspomnieliśmy, przejazd całego odcinka kierującego osobówką kosztuje 26 złotych, czyli niecałe 2,5 za kilometr drogi (nie korzystając ze zniżki). Biorąc pod uwagę rosnące ceny paliwa i szalejące ceny w sklepach, podróżujący mogą naprawdę odczuć tę teoretycznie niewielką podwyżkę.

Najdrożej jest jednak gdzie indziej. Zdecydowanie więcej muszą płacić podróżujący - a jakże - autostradą A2, zarządzaną przez prywatną spółkę Autostrada Wielkopolska. Po podwyżce, która miał miejsce na początku tego roku, przejechanie całej trasy na odcinku Konin-Świecko kosztuje 93 złote. Odległość między miejscowościami wynosi 268 km, co oznacza, że przejechanie kilometra drogi kosztuje prawie 2,90 zł. Wysokie ceny, które od początku utrzymuje spółka, spowodowały, że ta polska autostrada znalazła się w 2021 roku wśród 10 najdroższych dróg na świecie. Ranking przygotowała firma ubezpieczeniowa Budget Direct. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy