Reklama

Za brak tego dokumentu policja nie będzie mogła już karać. Sprawdź kiedy nowy przepis wejdzie w życie

Opublikowano:
Autor:

Za brak tego dokumentu policja nie będzie mogła już karać. Sprawdź kiedy nowy przepis wejdzie w życie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 1 października będzie możliwa jazda samochodem bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Za brak tych dokumentów nie dostaniemy mandatu.

Minister Cyfryzacji - Marek Zagórski, podpisał dokument, który umożliwi kierowcom jazdę bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Wszystkie dane o ważności dowodu rejestracyjnego oraz polisy będą zgromadzone w CEPIK 2.0 - Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. System ten nie jest jeszcze do końca sprawny, dlatego przepisy wejdą w życie dopiero 1 października, a nie - 4 czerwca, tak jak w przypadku pierwotnych założeń.

Dotychczas za brak dowodu rejestracyjnego oraz polisy groził mandat – 50 zł za każdy brakujący dokument. Po zmianach, kierowcy będą zobowiązani jedynie do posiadania prawa jazdy i dowodu osobistego, a pozostałe informacje będą zgromadzone w CEPIK 2.0. Dowód rejestracyjny pozostanie niezbędny podczas przeglądów technicznych.

Jak w takim razie policja będzie mogła zabrać dowód rejestracyjny, gdy podczas kontroli drogowej stwierdzi zły stan techniczny samochodu? Jeśli pojazd nie będzie w pełni sprawny, funkcjonariusze będą sporządzać odpowiednią adnotację w systemie CEPIK 2.0, co będzie równoznaczne z koniecznością wykonania ponownego przeglądu technicznego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE