W 2024 r. w UE średni tygodniowy czas pracy osób zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze godzin w wieku od 20 do 64 lat w głównym miejscu pracy wyniósł 36 godzin. Przed rokiem było to o półtorej godziny dłużej - 37,5 godziny.
Czas pracy mieszkańców Europy spada. Jest wyraźnie krótszy niż przed rokiem. Jak wyliczył Eurostat, czyli europejski urząd statystyczny Polska znalazła się w grupie 10 państw, w których pracuje się dłużej niż wynosi średnia. W naszym kraju to 38,9 godziny. Sytuacja jednak zmieniła się w ciągu roku. W 2023 Polacy pracowali dużo dłużej, bo 40,4 godziny tygodniowo.
Liczba godzin przepracowanych w Polsce jest podobna do średnich u sąsiadów z północy u południa. Porównywalnie długo pracują Litwini, a także Czesi, Słowacy, Węgrzy i Rumuni. To jednak znacznie więcej niż pracuje się na zachód od Polski. W sąsiednich Niemczech to zaledwie 33,9 godziny. Rok wcześniej ta średnia wynosiła 35,3 godziny tygodniowo.
Najmniej czasu w pracy w Europie spędzają Holendrzy - 32,1 godziny. Mniej niż 35 godzin tygodniowo pracują także mieszkańcy Szwecji, Danii i Finlandii, Jak również Austrii i Belgii.
Najbardziej pracowici według Eurostatu są mieszkańcy Bałkanów. Nawet jednak tam czas pracy nie przekracza 40 godzin tygodniowo. Grecja, gdzie pracuje się najdłużej ma wynik 39,8 godziny tygodniowo. Rok temu tydzień pracy w Grecji miał 41 godzin.
ZOBACZ TAKŻE: Komu najbardziej grozi ubóstwo? Granica jest bardzo blisko dla kilku milionów osób w Polsce
W których krajach pracuje się najdłużej? W których najkrócej?
W 2024 r. najdłuższy tydzień pracy był w:
- Grecji - 39,8 godzin,
- Bułgarii - 39 godzin,
- Polsce - 38,9 godzi,
- Rumunii - 38,8 godzin.
- Holandia - 32,1 godzin,
- Dania - 33,9 godzin,
- Niemcy - 33,9 godzin,
- Austria - 33,9 godzin.
ZOBACZ TAKŻE: Podwyżki są, ale w jednej branży płace spadły. Kto zarabia najwięcej w województwie?
Zawody najmniej i najbardziej zapracowane
W 2024 r. w UE najdłuższy tydzień pracy był rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie - 41,2 faktycznych godzin pracy, górnictwie i wydobywaniu minerałów - 38,8 godzin oraz budownictwie - 38,7 godzin.Natomiast najkrótszy tydzień pracy mieli zatrudnieni w edukacji - 31,9 godzin oraz sztuce, rozrywce i rekreacji 32,9 godzin.
W Polsce najdłuższy przeciętny tydzień pracy mieli wykwalifikowani pracownicy w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie - 41,6 godzin. Najkrócej - 35,2 godzin pracowali zatrudnieni w edukacji.
Rzeczywiste tygodniowe godziny pracy odnoszą się do całkowitej liczby godzin, które dana osoba spędziła na czynnościach zawodowych w ciągu tygodnia związanych z główną pracą.
Komentarze (0)