Nad Polską przechodzi niż Boris, a wraz z nim ulewne opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej monitoruje sytuację i wydaje kolejne alerty. Aktualnie wzrosło zagrożenie w województwie łódzkim, gdzie większość powiatów objęta jest alertami, a w czterech IMGW przewiduje zagrożenie najwyższego stopnia.
Alerty pierwszego i drugiego stopnia dla województwa łódzkiego
IMGW wydało cztery alerty pierwszego i drugiego stopnia. Dla powiatów poddębickiego, sieradzkiego, wieluńskiego, wieruszowskiego i zduńskowolskiego prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Spodziewana wysokość opadów wynosi od 40 mm do 60 mm.Alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu w tej części województwa obowiązuje od godziny 8:00 w sobotę, 14 września, do 8:00 w niedzielę, 15 września. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.
Alert drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami IMGW wydało dla powiatów: bełchatowskie, brzezińskiego, łaskiego, łódzkiego wschodniego, pabianickiego, pajęczańskiego, rawskiego, tomaszowskiego i zgierskiego, a także dla Łodzi.
W tej części województwa prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami osiągnie od 60 mm do 90 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy jest również grad. Ostrzeżenie obowiązuje do 8:00 w sobotę, 14 września, do 8:00 w niedzielę, 15 września. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc. Co ważne, alert może być kontynuowany.
Kolejne ostrzeżenie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatów łowickiego, skierniewickiego oraz dla Skierniewic. W tych miejscach prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami wyniesie od 30 mm do 50 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Może również spaść grad.
Alert pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami będzie obowiązywać od godziny 12:00 w sobotę, 14 września do 8:00 w niedzielę, 15 września. Również w tym przypadku ostrzeżenie może być kontynuowane, a prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.
IMGW wydało również alert pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Będzie on obowiązywać od godziny 12:00 w sobotę, 14 września, do 15:00 w niedzielę, 15 września. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: sieradzkiego, wieluńskiego i wieruszowskiego, gdzie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków północnych.
Wydano alerty najwyższego stopnia dla tych powiatów
IMGW w sobotni poranek wydało alert trzeciego, najwyższego stopnia przez silnym deszczem z burzami. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: opoczyńskiego, piotrkowskiego i radomszczańskiego, a także samego Piotrkowa Trybunalskiego. W tych rejonach prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu od 70 mm do 100 mm. Będą im towarzyszyć burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad.Alert trzeciego stopnia obowiązuje od godziny 8:00 w sobotę, 14 września, do 8:00 w niedzielę, 15 września. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc. Również w tym przypadku możliwa jest kontynuacja ostrzeżenia.
Prognoza pogody na weekend dla województwa łódzkiego
W sobotę, 14 września, opady w województwie łódzkim będą intensywniejsze. Temperatura maksymalna osiągnie od 15°C na zachodzie do 20°C na wschodzie. Lokalnie prognozowane są również burze, a także umiarkowany i dość silny wiatr w porywach osiągający do 55 km/h. W czasie burz porywy do 65 km/h.
- W nocy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady deszczu i mżawki, okresami o natężeniu umiarkowanym. Możliwe burze. Wysokość opadów na południu i wschodzie, zwłaszcza w czasie burz, od 20 mm do 40 mm; na pozostałym obszarze wielkość opadów od 10 mm do 20 mm. Temperatura minimalna od 13°C do 15°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północny i północno-wschodni - informuje IMGW.
Opady powinny zmaleć w niedzielę, 15 września. Na ten dzień IMGW prognozuje duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami, a także miejscowe przelotne opady deszczu i lokalne burze. Temperatura maksymalna osiągnie od 18°C do 21°C.
- Wiatr słaby i umiarkowany, w pierwszej połowie dnia okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz porywy do 65 km/h. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Zanikające przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 14°C do 15°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i północny - prognozuje IMGW.
Co robić podczas powodzi?
W związku z rosnącym zagrożeniem powodziami i podtopieniami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina mieszkańcom, na co należy zwrócić uwagę i jak się zabezpieczyć.Jak informuje RCB, w czasie zagrożenia absolutnie nie powinniśmy zbliżać się do wezbranych rzek. Zamiast tego należy słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji, a także stosować się do poleceń wydawanych przez służby.
Warto również przygotować się do zbliżającego się zagrożenia, w tym celu należy upewnić się, że wszyscy domownicy są bezpieczni i wiedzą co robić w razie powodzi. Powinniśmy ustalić z nimi sposoby kontaktowania się oraz drogi ewakuacji. Członkowie rodzinny powinni również wiedzieć jak odłączyć źródła energii, gazu czy wody. Telefony powinny być cały czas w pełni naładowane, a leki, dowodowy tożsamości czy inne dokumenty i pieniądze umieszczone w bezpiecznym miejscu. Warto pamiętać też o zaopatrzeniu domu w niezbędną ilość żywności i wody, a także latarki, koce i środki higieniczne.
Przed nadejściem zagrożenia warto również pamiętać o zwierzętach, które nie są w stanie same zapewnić sobie bezpieczeństwa.
- Przygotuj zwierzęta hodowlane do ewakuacji, porozmawiaj z sąsiadami o pomocy przy załadunku. Rozważ ewakuację zwierząt zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego. Taka ewakuacja jest zawsze dużo trudniejsza niż ewakuacja ludzi i zajmuje dużo czasu. Sprzęt pływający w dyspozycji straży pożarnej i wojska bardzo często nie nadaje się do ewakuacji dużych zwierząt. Paszę dla zwierząt przenieś w niezagrożone zalaniem miejsce – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Należy również pamiętać o zabezpieczeniu substancji niebezpiecznych tj. pestycydy, środki owadobójcze, farby, lakiery, rozpuszczalniki i inne środki chemiczne, zbiorniki z olejem, paliwem. Wszelkie cenne rzeczy powinniśmy natomiast przenieść na górne piętra budynku.
- Jeśli masz sprzęt pływający (pontony, łodzie itp.), utrzymuj go w sprawności i używaj go wyłącznie podczas zagrożenia życia. Przygotuj się do ewakuacji. Pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko: oprócz zagrożenia utonięciem, należy liczyć się z chorobami zakaźnymi, brakiem prądu, wody i kanalizacji; po odmowie ewakuacji otrzymanie niezbędnej pomocy na czas może nie być możliwe – przypomina RCB.
Komentarze (0)