Reklama

Reklama

Wystawa Insygnia Wolności

Opublikowano: ndz, 26 lis 2017 11:00
Autor:

Wystawa Insygnia Wolności - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Reklama

Stowarzyszenie Społeczna Inicjatywa Patriotyczna „RAZEM” w Bełchatowie serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Insygnia Wolności”, które odbędzie się 26 listopada 2017 roku o godzinie 12:00 w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie. Wystawa została zorganizowana w 25. rocznicę przekazania symboli władzy państwowej II Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Wałęsie, pierwszemu po 1989 r. Prezydentowi RP wybranemu w pełni w demokratycznych wyborach. Po zaprzysiężeniu Lecha Wałęsy na Prezydenta RP w dniu 22 grudnia 1990 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał mu insygnia władzy państwowej II RP, m.in. chorągwie i pieczęcie Prezydenta RP oraz Senatu, oryginał konstytucji kwietniowej, Krzyż Wielki Orderu Orła Białego i Krzyż Wielki Orderu Polonia Restituta. Zgodnie ze słowami Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego - przez długie lata od tragicznego 1939 roku insygnia te były zarówno atutem prawnym władz polskich na emigracji, jak i symbolem wiary w odbudowę umęczonego kraju. Ta podniosła uroczystość stanowiła więc niejako symboliczne nawiązanie ciągłości państwowej z II RP przez nowe niekomunistyczne władze Polski, podkreślenie ciągłości prawnej i ciągłości tradycji oraz był to także symbol odrodzenia się wolnej Polski.

Wystawa ukazuje historię i losy insygniów państwowych II RP, ich ewakuację w 1939 roku przez Rumunię, Francję do Wielkiej Brytanii. Na ekspozycję składają się fotografie ze zbiorów archiwalnych, muzealnych, reprodukcje map i dokumentów.

Wystawa będzie czynna od 26.11.do 31.12. 2017 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.