Reklama

Wypadki z udziałem zwierzyny leśnej w regionie. Jak często do nich dochodzi? Policja podała statystyki

Opublikowano:
Autor:

Wypadki z udziałem zwierzyny leśnej w regionie. Jak często do nich dochodzi? Policja podała statystyki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Średnio raz na trzy dni dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej w powiecie bełchatowskim. Policja podała statystyki i apeluje o ostrożność. Niestety znak ostrzegawczy „Uwaga! Dzikie Zwierzęta” jest często ignorowany przez kierowców.

Zgodnie z informacjami od KPP Bełchatów, w roku 2019 na powiatowych drogach doszło do 114 zdarzeń, w których udział brała zwierzyna leśna, 12 z nich tylko w grudniu. W tym roku z kolei, funkcjonariusze odnotowali już 3 takie zdarzenia (dane na 03.01.2020). Warto dodać, że mowa tu tylko o przypadkach zgłoszonych.

- Liczba ta z pewnością jest znacznie większa, ponieważ nie wszyscy poszkodowani decydują się na wezwanie patrolu policji na miejsce zdarzenia – informują policjanci.

Policja opublikowała specjalny apel, w którym prosi o ostrożność i zachowanie szczególnej uwagi podczas jazdy przez tereny zalesione.

- Apelujemy o ostrożność! Nie lekceważmy znaku ostrzegawczego „ Uwaga zwierzyna leśna”. Przestrzegajmy ograniczeń prędkości w tych miejscach oraz obserwujmy pobocze drogi. Do najczęstszych takich zdarzeń dochodzi na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne. Często na tych odcinkach dróg panują złe warunki, występują mgły, szczególnie rano i wieczorem. Pamiętajmy by nie wykonywać gwałtownych manewrów pojazdem, co przy śliskiej nawierzchni jest dodatkowo bardzo niebezpieczne. Bezwzględnie ZWOLNIJ, jeśli warunki panujące na drodze nie pozwalają bezpiecznie jechać z dozwoloną prędkością.

Kilka ważnych informacji:

  • podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególną czujność należy zachować o zmierzchu i o świcie, wtedy bowiem zwierzyna jest najbardziej aktywna;
  • należy bacznie obserwować pobocza drogi;
  • zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu do momentu aż pojawi się kolejny bodziec – dlatego też widząc na drodze zwierzę należy użyć klaksonu;
  • kiedy na drodze pojawi się jedno zwierzę należy spodziewać się kolejnych, za nim najczęściej podążają inni członkowie stada;
  • należy zwracać uwagę na znaki i poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczną reakcję w przypadku pojawienia się na drodze zagrożenia. - czytamy na stronie KPP Bełchatów.

Przypominamy też, że w przypadku zdarzenia z udziałem zwierzyny leśnej, należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce, w którym do niego doszło. Następnie wezwać policję. Pamiętajmy, by nie zbliżać się do zwierzęcia – może okazać się niebezpieczne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE