Reklama

Reklama

Wiemy ile wynosi najwyższa emerytura w powiecie. Rekordzista dostaje więcej niż prezydent Bełchatowa

Opublikowano: wt, 15 wrz 2020 13:40
Autor:

Wiemy ile wynosi najwyższa emerytura w powiecie. Rekordzista dostaje więcej niż prezydent Bełchatowa - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Emeryt rekordzista w powiecie bełchatowskim inkasuje co miesiąc ponad 11 tys. zł. To prawie dwukrotnie mniej niż wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Oddział ZUS w Tomaszowie Mazowieckim, któremu podlega również Inspektorat w Bełchatowie, wypłaca świadczenia emerytalne dla ponad 161 tys. emerytów w regionie. Okazuje się, że rozbieżności są ogromne i wynoszą nawet więcej niż 10 tys. zł.

Reklama

Najwyższe świadczenie emerytalne w Polsce to obecnie 22,4 tys. zł - wynika z danych opublikowanych przez portal Business Insider, który przyjrzał się najwyższym i najniższym emeryturom w kraju. W powiecie bełchatowskim, mającym najwyższą średnią zarobków w regionie ze względu na obecność kopalni i elektrowni, najbogatsi emeryci też nie mają się czego wstydzić. O dane poprosiliśmy w tomaszowskim oddziale ZUS, pod który podlega bełchatowski Inspektorat. Okazuje się, że wypłaca on świadczenia dla 161 856 osób, którzy średnio otrzymują 1 720 zł. Trzeba zaznaczyć, że chodzi tu o cały region, podlegający pod tomaszowski oddział – placówka nie prowadzi bowiem takich statystyk dla poszczególnych powiatów.

Wiemy za to, jakie świadczenia otrzymują rekordziści z powiatu bełchatowskiego. Trzeba przyznać, że na ich konta wpływają co miesiąc naprawdę duże kwoty. Najwyższym świadczeniem może pochwalić się mężczyzna, którego udokumentowany staż pracy to 49 lat, 9 miesięcy oraz 23 dni, a pracę zakończył w wieku 69 lat – jego emerytura wynosi 11 408 zł brutto. Co ciekawe, wg. danych z grudnia 2019 roku, emeryt rekordzista dostaje więcej, niż wynosi pensja prezydent Bełchatowa, Marioli Czechowskiej - jej miesięczne dochód wynosi bowiem 10 940 zł.

Na drugim miejscu znalazł się mężczyzna, który przez ponad 46 lat wypracował sobie świadczenie w wysokości 10 797 zł. Niewiele mniej, bo 10 794 zł otrzymuje emeryt, który z ponad 50-letnim stażem, a na emeryturę przeszedł mając 68 lat.

Kwoty z pewnością zaskakują, jednak nie mniejsze zdziwienie wywołują osoby, których emerytury są najmniejsze. Jak poinformował tomaszowski ZUS, w powiecie bełchatowskim jest mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 67 lat. W tym czasie przepracował 4 miesiące i 9 dni, a jego emerytura wynosi 4,74 zł (mowa tu o udokumentowanym czasie pracy). Co ciekawe, dalej jest to kwota sto razy większa od najniższej emerytury w kraju. Jak informował Business Insider, najniższe świadczenie w Polsce otrzymuje osoba, która przepracowała łącznie 1 miesiąc i 13 dni – jej emerytura wynosi... 4 grosze.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE