Wielkie kleszcze dotarły do Europy! Czy są groźne?

Opublikowano:
Autor:

Wielkie kleszcze dotarły do Europy! Czy są groźne? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Są pięciokrotnie większe od tych, które powszechnie występują w Polsce, odróżniają je również podłużne pasy na odnóżach. Jak informują niemieckie media, u naszych zachodnich sąsiadów, w rejonie Dolnej Saksonii i Hesji odkryto afrykańskie kleszcze z rodzaju Hyalomma. W jaki sposób trafiły do Europy i czy są dla nas niebezpieczne?

Kleszcze z Afryki upodobały sobie szczególnie zwierzęta hodowlane. U naszych zachodnich sąsiadów pojawiały się głównie na koniach.

Kleszcze z rodzaju Hyalomma żerują na swoim żywicielu przez kilka tygodni, ich aktywność przypada na okres od czerwca do października, a najbardziej aktywne są w lipcu i sierpniu. Ten rodzaj kleszcza może przenosić wirusy wywołujące chociażby gorączkę krwotoczną i choć nie zanotowano na ten moment żadnego zachorowania po ukąszeniu, to specjaliści radzą, by nie bagatelizować kontaktu z tym pajęczakiem. W przypadku ukąszenia i pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości z jakim kleszczem mamy do czynienia powinniśmy zbadać wyciągniętego pęsetą owada w laboratorium lub udać się do lekarza.

Jak afrykańskie kleszcze dotarły na nasz kontynent i dlaczego się w nim stopniowo zadomawiają? Najprawdopodobniej na ciałach wędrownych ptaków, które zimują w Afryce, a wiosną przylatują na siedliska w Europie. Temu rodzajowi kleszcza sprzyja też upalne ubiegłoroczne lato i ogólne ocieplenie klimatu w naszej części globu. Nie jest wykluczone, że tego rodzaju pajęczaki dotrą także do Polski.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE