Reklama

Reklama

Wchodzi w życie ustawa o sekundnikach

Opublikowano: pt, 30 cze 2017 21:00
Autor:

Wchodzi w życie ustawa o sekundnikach - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zarządcy dróg będą mogli instalować wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł. Mowa o tzw. sekundnikach, których montowanie stało w ostatnich miesiącach pod wielkim znakiem zapytania. 31 maja 2017 r. zostało wydane rozporządzenie w tej sprawie, a w życie wchodzi 1 lipca.

Reklama

Według nowelizacji, wyświetlacz czasu, to element sygnalizacji świetlnej (urządzenie elektroniczne wskazujące uczestnikom ruchu wartość czasu pozostającego do końca sygnału świetlnego). Za jego pomocą ruch na skrzyżowaniach powinien być sprawniejszy, a kierowcy będą dokładnie wiedzieli, w którym momencie przygotować się do jazdy.

Władze Bełchatowa już jakiś czas temu zajęły stanowisko w tej sprawie. W naszym mieście sekundniki miały pozostać, gdyż spełniały swoja rolę. Jednakże może dzięki temu rozporządzeniu pojawi ich się więcej?

Według dokumentu, wyświetlacze mogą być instalowane na drogach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, marszałka województwa, starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Zmiana dotyczy również warunków technicznych-wyświetlacz czasu może być stosowany z sygnalizacją świetlną stałoczasową. Powierzchnia powinna mieć kształt kwadratu, o boku o wymiarach 300 mm, a wysokość cyfr powinna wynosić nie mniej niż 210mm.

Rozporządzenie zostało podpisane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra infrastruktury i budownictwa, a w życie wchodzi po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 lat temu | ocena +3 / -3

  ZD10

  POD WZGLĘDEM BEZPIECZEŃSTWA, NA BARDZO NIEBEZPIECZNYCH SKRZYŻOWANIACH BEŁCHATOWSKICH, UWAŻAM, ŻE SEKUNDNIKI TO BARDZO DOBRY I BEZPIECZNY POMYSŁ

 • 5 lat temu | ocena +7 / -7

  racja.

  "Sekundniki" sprawdziły się więc ktoś kto chciał je likwidować miał chory pomysł tylko dlatego że ktoś kto je wprowadził należy do opozycji ? każdy DOBRY POMYSŁ ma służyć społeczeństwu a nie partyjniactwu.