Reklama

UWAGA! Plaga włamań na terenie naszego powiatu

Opublikowano:
Autor:

UWAGA! Plaga włamań na terenie naszego powiatu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kradną w Klukach, Ruścu, Kleszczowie czy Zelowie. Ich łupem padają najczęściej biżuteria i przechowywane w domach pieniądze, ale nie pogardzą też sprzętem. Bełchatowska policja delikatnie już mówi o pladze włamań na terenie powiatu bełchatowskiego, ostrzega przez złodziejami i apeluje o czujność.

W ostatnich dwóch tygodniach łącznie doszło do sześciu włamań do domów. Schemat zawsze ten sam:

- Sprawcy dostają się do domów poprzez wyważenie drzwi tarasowych lub okna, najczęściej znajdujących się z tyłu budynku, bo to może być niezauważone przez przechodniów z ulicy – mówi o mechanizmie włamywaczy Ewelina Maciejewska z KPP w Bełchatowie i dodaje: - Do przestępstw dochodzi najczęściej pomiędzy godziną 16.00, a 19.00. To po pierwsze czas, w którym właściciele domów często są na przykład na zakupach, nie bez znaczenia jest też fakt, że ta pora to już panujący zmrok.

Jak podkreślają policjanci łupem złodziei najczęściej pada biżuteria i pieniądze, bo to najłatwiej w sposób niepostrzeżony można wynieść z domu, ale:

- Wśród skradzionych przedmiotów są też narzędzia czy urządzenia typu kosiarki – dodaje Ewelina Maciejewska

Tylko w miniony weekend złodzieje skradli mienie o wartości ponad 10 tysięcy złotych. Czy jest to działalność jednej zorganizowanej grupy? Tego śledczy nie wykluczają, ale nikt nie stawia żadnych twardych hipotez na ten temat. Pewne jest jedno: warto zwrócić szczególną uwagę na nasze domy i ich zabezpieczenie.

- Przede wszystkim zamykajmy dokładnie drzwi i okna zawsze kiedy wyjeżdżamy z domu, nawet na krótki czas, zwróćmy uwagę szczególnie na te z tyłu budynku. Pamiętajmy też o należytym zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu – radzi Maciejewska

Warto też zadbać o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących, a wychodząc z domu pamiętajmy o załączeniu urządzenia alarmowego, jeżeli oczywiście takowy posiadamy. Rzecz najprostsza, o której przypominają policjanci: nie trzymajmy w naszych domach dużej ilości gotówki, a jeśli już zmuszeni jesteśmy do takiej sytuacji, to nie przechowujmy w jednym miejscu biżuterii i pieniędzy, a dla wartościowych rzeczy poszukajmy oryginalnej skrytki (innej niż słoik lub barek).

Oczywiście w takich sytuacjach jest też czynnik nie do przecenienia – czujny sąsiad.

- Z naszych doświadczeń wynika jedno: dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Warto porozmawiać ze swoimi sąsiadami o bezpieczeństwie we wspólnym miejscu zamieszkania. Zachęcamy do wypracowania praktyk o charakterze „sąsiedzkiej czujności” - mówi Ewelina Maciejewska

Policja apeluje do mieszkańców, by w sytuacji, gdy zauważymy cokolwiek, co wzbudzi nasz niepokój dzwonić na numer 997 bądź 112. Warto chwycić za telefon, gdy usłyszymy hałas u sąsiadów, podczas ich nieobecności lub gdy zobaczymy nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada. Naszą czujność powinny też wzmożyć podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy czy na parkingu, szczególnie jeżeli próbują robić zdjęcia domu i jego okolicy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE