Mieszkańcy Bełchatowa oraz okolicznych miejscowości na terenie gminy muszą przygotować się na wizytę urzędników w swoich domach. Będą oni przeprowadzać kontrole, związane ze zmodyfikowaną kolejny raz ustawą dotyczącą dodatku węglowego.
Wraz z wprowadzonymi zmianami mieszkańcy zyskali nowe możliwości starania się o pieniądze. Prawo pozwala teraz m.in. na złożenie kilku wniosków z tym samym adresem. Jeśli zatem w jednym domu mieszka kilka rodzin, lub osób które samodzielnie się utrzymują i do 30 listopada, nie można ustalić dla nich odrębnego adresu, nie będzie obowiązywać zasada jeden adres – jeden dodatek.
Dodatkowo po nowelizacji dodatek przysługiwać będzie również gospodarstwom niezgłoszonym do bazy CEEB, przed 11 sierpnia.
Skontrolują mieszkańców
Nowe możliwości dostali również urzędnicy, którzy mogą teraz przeprowadzać wywiady środowiskowe i sprawdzać domy mieszkańców. Na terenie miasta takie kontrole prowadzają pracownicy MOPS i funkcjonariusze Straży Miejskiej. Ich działania już się rozpoczęły, a do 16 listopada przeprowadzono łącznie 47 wywiadów środowiskowych.Na terenie gminy urzędnicy rozpoczną kontrole na przełomie listopada i grudnia. W tym przypadku przeprowadzać będą je pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Co będzie sprawdzane?
Jak przekazuje Sylwia Witkowska, dyrektor bełchatowskiego MOPS-u, urzędnicy zajmą się ustalaniem, czy informacje zawarte w złożonym wniosku są zgodne z prawdą. Podczas kontroli zwrócą uwagę na to, czy wnioskodawca faktycznie zamieszkuje pod wskazanym adresem, czy posiada źródło ciepła, które wskazał we wniosku, jako główne źródło ogrzewania, a także, jakiego rodzaju paliwami stałymi ogrzewa swoją nieruchomość.W obu przypadkach kontrole będą również dotyczyły ustalenia, czy w gospodarstwach domowych, gdzie na jeden adres złożono dwa lub więcej wniosków węglowych faktycznie funkcjonują dwie lub więcej rodzin.
- Wywiad środowiskowy przeprowadzany jest również w sytuacji, gdy organ posiada informacje, że osoba nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku węglowego, ale może spełniać warunki do jego przyznania wynikające z ustawy – dodaje Witkowska.
Kto może spodziewać się wizyty urzędników?
Zarówno w gminie jak i mieście wywiad będzie przeprowadzany w pierwszej kolejności w tych gospodarstwach, które nie zgłosiły swojego głównego źródła ogrzewania do CEEB do dnia 11.08.2022 r. oraz w tych, w których spod jednego adresu wpłynął więcej niż jeden wniosek o przyznanie dodatku węglowego.
- Kontroli podlegają również te wnioski, w których źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zostało wpisane błędnie – mówi Ewa Drzazga, rzecznik prasowy gminy Bełchatów.
Skontrolowane mogą zostać również wszelkie inne wątpliwości, które pojawią się przy weryfikacji wniosku. Co ważne, można odmówić wizyty urzędników, jednak wtedy wiąże się to z nieprzyznaniem dodatku węglowego.
Komentarze (0)