Reklama

Reklama

Urzędnicy skontrolują domy bełchatowian i mieszkańców gminy. Co będą sprawdzać?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Urzędnicy skontrolują domy bełchatowian i mieszkańców gminy. Co będą sprawdzać? - Zdjęcie główne

Poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zarówno mieszkańcy miasta jak i gminy Bełchatów mogą spodziewać się wizyty urzędników w swoich domach. Od tej kontroli zależeć będzie, czy ich portfele zasilą dodatkowe pieniądze. Czy można jednak nie wpuścić pracowników urzędu?

Reklama

Mieszkańcy Bełchatowa oraz okolicznych miejscowości na terenie gminy muszą przygotować się na wizytę urzędników w swoich domach. Będą oni przeprowadzać kontrole, związane ze zmodyfikowaną kolejny raz ustawą dotyczącą dodatku węglowego.

Wraz z wprowadzonymi zmianami mieszkańcy zyskali nowe możliwości starania się o pieniądze. Prawo pozwala teraz m.in. na złożenie kilku wniosków z tym samym adresem. Jeśli zatem w jednym domu mieszka kilka rodzin, lub osób które samodzielnie się utrzymują i do 30 listopada, nie można ustalić dla nich odrębnego adresu, nie będzie obowiązywać zasada jeden adres – jeden dodatek.

Dodatkowo po nowelizacji dodatek przysługiwać będzie również gospodarstwom niezgłoszonym do bazy CEEB, przed 11 sierpnia.

Skontrolują mieszkańców

Nowe możliwości dostali również urzędnicy, którzy mogą teraz przeprowadzać wywiady środowiskowe i sprawdzać domy mieszkańców. Na terenie miasta takie kontrole prowadzają pracownicy MOPS i funkcjonariusze Straży Miejskiej. Ich działania już się rozpoczęły, a do 16 listopada przeprowadzono łącznie 47 wywiadów środowiskowych.

Na terenie gminy urzędnicy rozpoczną kontrole na przełomie listopada i grudnia. W tym przypadku przeprowadzać będą je pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Co będzie sprawdzane?

Jak przekazuje Sylwia Witkowska, dyrektor bełchatowskiego MOPS-u, urzędnicy zajmą się ustalaniem, czy informacje zawarte w złożonym wniosku są zgodne z prawdą. Podczas kontroli zwrócą uwagę na to, czy wnioskodawca faktycznie zamieszkuje pod wskazanym adresem, czy posiada źródło ciepła, które wskazał we wniosku, jako główne źródło ogrzewania, a także, jakiego rodzaju paliwami stałymi ogrzewa swoją nieruchomość.

W obu przypadkach kontrole będą również dotyczyły ustalenia, czy w gospodarstwach domowych, gdzie na jeden adres złożono dwa lub więcej wniosków węglowych faktycznie funkcjonują dwie lub więcej rodzin.

- Wywiad środowiskowy przeprowadzany jest również w sytuacji, gdy organ posiada informacje, że osoba nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku węglowego, ale może spełniać warunki do jego przyznania wynikające z ustawy – dodaje Witkowska.

Kto może spodziewać się wizyty urzędników?

Zarówno w gminie jak i mieście wywiad będzie przeprowadzany w pierwszej kolejności w tych gospodarstwach, które nie zgłosiły swojego głównego źródła ogrzewania do CEEB do dnia 11.08.2022 r. oraz w tych, w których spod jednego adresu wpłynął więcej niż jeden wniosek o przyznanie dodatku węglowego.

- Kontroli podlegają również te wnioski, w których źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zostało wpisane błędnie – mówi Ewa Drzazga, rzecznik prasowy gminy Bełchatów.

Skontrolowane mogą zostać również wszelkie inne wątpliwości, które pojawią się przy weryfikacji wniosku. Co ważne, można odmówić wizyty urzędników, jednak wtedy wiąże się to z nieprzyznaniem dodatku węglowego.

Do kiedy można składać wnioski?

Przypominając, w ramach dodatku węglowego, mieszkańcy mogą dostać 3 tys. zł. dopłaty. W tym celu, w zależności od miejsca zamieszkania należy złożyć do GOPS-u lub do MOPS-u podanie wypełnione na udostępnionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska specjalnym druku. O przyznanie dodatku węglowego można ubiegać się do 30 listopada 2022 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy