Zmiany dotyczą w sumie pracy trzech wydziałów Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. W przypadku dwóch: Wydziału Architektury i Budownictwa i Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru, zmiana będzie polegała na tym, że każdy poniedziałek będzie dniem bez petenta, co oznacza, że tego dnia nie będzie można załatwić żadnej sprawy. Z kolei w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w czwartki w orzecznictwie - bezpośrednia obsługa interesantów odbywa się do południa czyli do godziny 12.00
Starostwo swoją decyzję tłumaczy bardzo dużą spraw i zgłoszeń, które rozpatrują urzędnicy.
- Dzień bez petenta funkcjonuje w wielu urzędach. I to rozwiązanie się sprawdza. Wprowadzane jest w tych wydziałach, gdzie ilość prowadzonych spraw jest bardzo duża – wyjaśnia bełchatowskie starostwo.
Jak przekazano, wydział geodezji w ub. roku zrealizował blisko 45 tys. spraw, z czego w ramach bezpośredniej obsługi wpłynęło blisko 12 tys. wniosków dotyczących wydania wypisów, wyrysów, zaświadczeń i udostępniania materiałów z zasobu.
- Realizacja przedmiotowych wniosków wymagała analizy materiałów archiwalnych zasobu, przygotowania stosownych dokumentów, informacji i plików oraz wystawienia blisko 15 tysięcy dokumentów – informuje starostwo.
Z kolei w wydziale architektury urzędnicy zajmowali się w sumie 4,5 tys. spraw. Starostwo jest w czołówce województwa łódzkiego, jeśli chodzi o organy pierwszej instancji administracji architektoniczno-budowlanej pod kątem ilości wydawanych decyzji i przyjmowanych zgłoszeń budowy w województwie łódzkim. Urząd przytacza statystyki. Starostwo Powiatowe w Łasku – to około 550 wydanych decyzji, w Pajęcznie około 400, natomiast w Bełchatowie ponad 1000.
- Ponadto, co jest istotne - częstotliwość zmian przepisów prawa jest bardzo duża i wymaga to głębokiej analizy – przekazuje starostwo.
Z kolei Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności to obsługa ponad 12 tysięcy osób rocznie. Zaznaczono jednak, że w czwartki, mimo skróconych godzin w przyjmowaniu wniosków (do godz. 12.00), komisje lekarskie odbywają się bez żadnych zmian.
Zmiany w starostwie i ograniczenia dla mieszkańców krytykuje były wicestarosta – Jacek Bakalarczyk, obecnie radny powiatowy i pełnomocnik PiS w powiecie.
- Czy tak wygląda lepszy samorząd? Ograniczanie mieszkańcom dostępu do urzędu? W samorządzie chodzi o to, by być blisko ludzi i rozwiązywać ich problemy, a nie zamykać drzwi przed nimi. Panie Starosto, proszę sobie przypomnieć: samorząd to służba, nie wygoda! – napisał Bakalarczyk w mediach społecznościowych.
Były wicestarosta nie szczędził słów krytyki pod adresem obecnego starosty podkreślając, że urząd nie powinien wprowadzać ograniczeń dla mieszkańców.
- Mieszkańcy oczekują działań na ich korzyść, a nie utrudniania codziennego życia. Co będzie następne – całkowite zamknięcie urzędu? – atakuje władze powiatu Bakalarczyk.
Jak swoją decyzję tłumaczy bełchatowskie starostwo?
- Dzień pracy bez obsługi bezpośredniej pozwoli na szybszą realizację spraw, bowiem urzędnicy będą mogli w skupieniu przygotować odpowiednie pisma i dokumenty. Dlatego wierzymy, że te zmiany znajdą zrozumienie wśród mieszkańców – poinformowało starostwo.
Komentarze (0)