Reklama

Urywają się telefony w pośredniaku. Jak wielu mieszkańców powiatu bełchatowskiego zostanie bez pracy?

Opublikowano:
Autor:

Urywają się telefony w pośredniaku. Jak wielu mieszkańców powiatu bełchatowskiego zostanie bez pracy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Szalejąca pandemia koronawirusa z ogromną siłą uderza w gospodarkę i rynek pracy. Z wyliczeń ekspertów wynika, że prace może stracić nawet milion Polaków. Skutki wirusa są odczuwalne również w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bełchatowie. W pośredniaku odbierają dziesiątki telefonów od mieszkańców, którzy stracili, bądź wkrótce stracą zatrudnienie.

Od kilku dni urywają się telefony w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bełchatowie. Dziesiątki mieszkańców dzwonią do urzędników, informując, że właśnie dostali wypowiedzenie. Ma to oczywiście związek z pandemią, która poza tysiącami ofiar, niszczy również firmy i przedsiębiorstwa. Co najbardziej zatrważające, zdaje się, że nie ma obecnie na rynku branży, która z kryzysu wywołanego koronawirusem wyjdzie bez szwanku.

Na ten moment nie sposób powiedzieć, ilu bełchatowian zostanie bez pracy, gdy skończy się stan epidemii.

- Dzwoni do nas bardzo wiele osób, które straciły zatrudnienie i potrzebują zarejestrować się jako bezrobotni. Są też mieszkańcy, którzy wiedzą, że wkrótce zostaną zwolnieni i pytają o ścieżkę rejestracji. Na bieżąco spływają też wypełnione już wnioski o rejestrację jako bezrobotny. Szerszy obraz będziemy mogli przedstawić dopiero na koniec miesiąca - mówi Maria Ziębaczewska, z-ca dyrektora PUP w Bełchatowie


Na brak twardych statystyk wpływa kilka czynników. Przede wszystkim, część z osób, które dzwonią do urzędu, pracę straciła niedawno. Teraz starają się dowiedzieć, jak w trakcie panującej epidemii uzyskać status osoby bezrobotnej. Kolejna grupa, która kontaktuje się z PUP w Bełchatowie, to ludzie powracający z zagranicy, które obecnie, z racji dwutygodniowej kwarantanny nie mają możliwości rejestracji w urzędzie.

A jak wygląda stopa bezrobocia w powiecie? Udostępnione przez Powiatowy Urząd Pracy dane wskazują, że tylko w lutym tego roku, jako bezrobotni zarejestrowało się 341 mieszkańców, pracę podjęło z kolei 167 osób. Dane, na koniec stycznia wskazują, że na 113 028 osób w powiecie (dane na 2017), bez pracy w lutym pozostawało 2756 mieszkańców, co daje stopę bezrobocia na poziomie 2,5% - o 0,7% mniej niż w skali kraju.

Z racji panującej pandemii, mieszkańcy mają obecnie dwie drogi rejestracji w PUP w Bełchatowie. Pierwsza z nich, elektroniczna wymaga przesłania pełnej dokumentacji na adres mailowy placówki - wes@pupbelchatow.pl. Do urzędu trafiły jednak głosy, że są osoby, które nie mają dostępu do internetu. Dlatego, przed budynkiem PUP stanęła specjalna skrzynka, w której można złożyć niezbędną dokumentację, pełną instrukcję znajdziecie pod TYM linkiem

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE