Reklama

Reklama

Ponad 30 hektarów na uprawę konopi w gminie Bełchatów. Policja nie ma nic przeciwko

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ponad 30 hektarów na uprawę konopi w gminie Bełchatów. Policja nie ma nic przeciwko - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Sejmik Województwa Łódzkiego zdecydował, że w regionie znajdzie się niemal 6 tys. hektarów gruntów, przeznaczonych pod uprawę konopi włóknistych. Takie tereny wyznaczono również w gminie Bełchatów. Kto może starać się o pozwolenie na uprawę tych roślin?

Reklama

Każdego roku ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy konopi włóknistych określa w drodze uchwały sejmik województwa. W 2021 roku w Łódzkiem będzie to 5 797 ha, z czego aż 31 hektarów w samej gminie Bełchatów.

Przed rozpoczęciem legalnej uprawy konopi, niezbędne będzie uzyskanie odpowiedniego zezwolenia. Prawo unijne stanowi, że otrzymać je mogą rolnicy, przedsiębiorcy, a nawet osoby prywatne.  Wystarczy tylko, że będą posiadać kawałek ziemi lub nawet donicę balkonową. Zezwolenie wydawane jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – w zależności od miejsca położenia uprawy. Osoby starające się o takie zezwolenie będą musiały złożyć odpowiedni wniosek. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, musi on zwierać m.in. dane osobowe, informacje o odmianie konopi oraz oświadczenie, że wnioskodawca nie był karany.

Dodatkowo osoby, które zdecydują się na taką uprawę, są zobowiązane do stosowania materiału siewnego kategorii "elitarny" lub kategorii "kwalifikowany" w rozumieniu przepisów o nasiennictwie, co potwierdza faktura zakupu owego materiału.

Trzeba też pamiętać, że uprawa konopi włóknistych może być prowadzona jedynie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa – jej uprawa w innym celu jest nielegalna.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy