reklama

Unia przykręca śrubę w sprawie emisji zanieczyszczeń. Czy bloki bełchatowskiej elektrowni podołają wymogom?

Opublikowano:
Autor:

Unia przykręca śrubę w sprawie emisji zanieczyszczeń. Czy bloki bełchatowskiej elektrowni podołają wymogom? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaKoncern PGE GiEK modernizuje bloki energetyczne w elektrowni Bełchatów, aby te były w stanie spełniać wymogi unijne związane z emisją zanieczyszczeń. Dobiega końca właśnie remont najstarszego bloku nr 2. Spółka zapewnia jednocześnie, że w najbliższych latach nie jest planowane wyłączenie żadnego z bloków.

W bełchatowskiej elektrowni wciąż trwają prace, które pozwolą dostosować najstarsze bloki do unijnych wymogów dotyczących emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Koncern PGE GiEK zapewnia jednocześnie, że w najbliższych latach żadna z jednostek nie zostanie wyłączona. Obecnie modernizowany jest najstarszy blok nr 2. W połowie roku zakończyły się tam prace w części dotyczącej głównych rurociągów parowych, układu paleniskowego. W najbliższych miesiącach planowana jest też końcowa część modernizacji chłodni kominowej. Prace mają zakończyć się w listopadzie.

Jak zaznacza koncern PGE GiEK, dzięki temu blok spełnia wymogi konkluzji BAT w zakresie emisji pyłu. Dzięki przeprowadzonej modernizacji przedłużona została także możliwość eksploatacji jednostki o kolejne 100 tys. godzin, dzięki czemu będzie mógł on działać do około 2034 roku.

Spółka zapewnia, że trwają także modernizacje pozostałych jednostek pod kątem dostosowania ich do unijnych wymogów. Przeprowadzane są m.in. prace modernizacyjne układów odsiarczania spalin bloków 3-6 oraz 8-12, a także montaż instalacji odrtęciowienia spalin, modernizacja instalacji monitoringu spalin czy planowana zabudowa instalacji odazotowania spalin na drugim kominie. Czasu pozostało niewiele. Elektrownia musi się bowiem dostosować do najostrzejszych wydanych dotychczas przepisów w zakresie emisji przemysłowych. Termin wyznaczono na sierpień 2021 roku.

Koncern dementuje też pogłoski o wyłączeniach bloków energetycznych w bełchatowskiej elektrowni.

- W najbliższych latach nie jest planowane trwałe wyłączenie jednostek Elektrowni Bełchatów – informuje Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

Przypomnijmy, że w 2019 roku po 38 latach pracy na zasłużoną „emeryturę” przeszedł najstarszy blok nr 1. Jednostka definitywnie z użycia została w czerwcu. Według wyliczeń PGE blok przepracował aż 240 tys, godzin i od 1981 roku wyprodukował 78 mln MWh, które przez ten czas trafiała do ok. 800 tys. gospodarstw domowych. Wyłączenie „jedynki” spowodowało, że moc elektrowni Bełchatów została uszczuplona o 370 megawatów. Obecna moc zainstalowana elektrowni wynosi 4928 MW, a osiągalna 5102 MW. Energetyczny kompleks wciąż pozostaje największą w Europie elektrownią na węgiel brunatny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE