Toaleta za 200 tys. i kafejka dla seniorów. Sprawdź co jeszcze zrobią w ramach Budżetu Obywatelskiego

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Powstanie między innym: kafejka dla seniorów, nowa siłownia zewnętrzna, publiczna toaleta i plac zabaw. Dla najmłodszych bełchatowian będzie też realizowany program profilaktycznych badań. Dziś poznaliśmy listę zwycięskich projektów piątej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Bełchatowianie w tym roku oddali blisko cztery i pół tysiąca głosów i wybrali osiem zwycięskich projektów. Który cieszył się największą popularnością? .

- Pierwsze miejsce zdobył projekt pod nazwą "Cafe Senior Raj", na który oddano pond osiemset głosów. Ponadto z projektów twardych realizowane będą: "Aktywnie i wesoło" plac zabaw w obrębie bloku 315 na osiedlu Dolnośląskim (785 głosów) oraz "Bezpieczne i doświetlone przejścia dla pieszych na terenie Bełchatowa" (747 głosów oddanych) - mówiła podczas ogłaszania wyników Iwona Nowak, Koordynator Zespołu Zadaniowego ds. realizacji procedury V Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa.

W tej chwili trudno jednoznacznie wskazać, na których przejściach dodatkowe oświetlenie się pojawi. Z pewności - co zresztą było zawarte we wniosku - będą to przejścia typu „zebra” w ramach dróg będących w zarządzie miasta Bełchatowa. Do wyboru jest ok. dwudziestu takich przejść. Koszt tego projektu został przez wnioskodawców oszacowany na 200 tysięcy złotych.

Kolejnym projektem z tych twardych będzie "Adaptacja osiedlowego lasu wraz z budową siłowni plenerowej" w okolicach bloków 219 i 220 na osiedlu Dolnośląskim. W ramach projektu za 300 tysięcy złotych ma między innymi zostać zmodernizowana zieleń, mają powstać alejki spacerowe i zewnętrzna siłownia.

W 2018 roku realizacji doczeka się także projekt "Przez zatoczkę do szkoły". Wzdłuż północnej elewacji Szkoły Podstawowej nr 13 powstanie miejsce, które ułatwi rodzicom szybki podjazd i bezpieczne wysadzenie dzieci tuż pod szkołą. Natomiast monitoring zatoczki dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo dzieci przywożonych i odbieranych ze szkoły. Zatoczka ma kosztować 100 tysięcy złotych.

- To pomysł, który jest niejako pokłosiem ubiegłorocznego projektu zrealizowanego przy SP nr 1, który cieszy się nie tylko doskonałą opinią rodziców, ale i zyskał jak widać zwolenników w innych częściach miasta - mówił Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa.

Wracając jeszcze do zwycięskiego projektu. "Cafe Senior Raj” to Centrum Aktywności Seniora (CAS), którego działalność będzie skierowana do wszystkich mieszkańców w wieku senioralnym. Pomysłodawcy za kwotę 80 tysięcy złotych chcą zaadaptować lokal na osiedlu Przytorze i stworzyć miejsce przyjazne osobom starszym, które ma aktywizować środowisko w zakresie kulturalno-społecznym i edukacyjnym. Seniorzy w lokalu przy Energetyków 6 do dyspozycji będę mieli ogólnodostępne pomieszczenia wyposażone w meble, sprzęt RTV- AGD, komputer z dostępem do internetu, drobny sprzęt do rehabilitacji ruchowej.

Projektem, który wreszcie doczeka się realizacji jest toaleta publiczna. Ten pomysł przewijał się w propozycjach Budżetu Obywatelskiego chyba od początku jego istnienia. W zeszłorocznym głosowaniu przepadł nieznaczną ilością głosów - teraz toaleta za 200 tysięcy złotych stanie na pl. Narutowicza. I nie będzie to byle jaki szalet, ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dla rodziców z małymi dziećmi. Obywatelski projekt władze miasta chcą jeszcze rozszerzyć zakładając by obiekt wyposażony był także w prysznic.

- Mamy dwie propozycje lokalizacji, obie w ścisłym sąsiedztwie pl. Narutowicza, albo będzie to bliżej budynku MCKu lub z tyłu przy parkingu, wzdłuż ulicy Witosa. Toaleta zostanie wyposażona w przyłącza wodno-kanalizacyjne i energetyczne i podobnie jak w innych miastach z tzw. samoczynnego systemu czyszczącego - mówił na konferencji prasowej Ireneusz Owczarek.

Wszystkie wyżej opisane projekty to te tzw. "twarde", jeśli chodzi o "miękkie" wygrały dwa pomysły - "Bezpieczne serce 24 h pod kontrolą" i "Nasze Dzieci badamy - Wadom się nie damy" , każdy z nich wart jest po 50 tysięcy złotych.

Pierwszy z wymienionych projektów skierowany jest dla mieszkańców zagrożonych problemami sercowo-naczyniowymi. To dla nich miasto kupi niewielkie, przenośne urządzenia, które będą rejestrować pracę serca. Pacjenci będą więc mogli w każdej chwili samodzielnie wykonać badanie EKG, a jego wyniki przesłać do centrum monitoringu. Tam z kolei zostaną one ocenione przez fachowców. Przewidywany koszt takiego monitoringu na jednego mieszkańca to około tysiąca złotych.

Z kolei drugi projekt, który poparło 1340 bełchatowian, przewiduje przebadanie dzieci w wieku przedszkolnym z terenu miasta, pod kątem wad postawy. Jeśli takie wady zostaną wykryte, dziecko będzie kierowane do dalszej terapii, a dokładnie do lekarzy, fizjoterapeutów i rehabilitantów specjalizujących się w tych schorzeniach. Badaniami mają zostać objęte wszystkie dzieci uczęszczające do bełchatowskich przedszkoli.

Łączny koszt zwycięskich siedmiu propozycji to 1 mln 280 tys. złotych. Zgodnie z regulaminem zrealizowane mogą zostać projekty do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na Budżet Obywatelski. Oznacza to, że w rezerwie BO zostaje 220 tys. złotych. Władze miasta rozważają możliwość wykorzystania tych środków na realizację kolejnych projektów twardych, które uzyskały największą liczbę głosów a ich kosztorys mieści się w tej kwocie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE