Reklama

Reklama

Toaleta za 200 tys. i kafejka dla seniorów. Sprawdź co jeszcze zrobią w ramach Budżetu Obywatelskiego

Opublikowano: pon, 25 wrz 2017 14:08
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Powstanie między innym: kafejka dla seniorów, nowa siłownia zewnętrzna, publiczna toaleta i plac zabaw. Dla najmłodszych bełchatowian będzie też realizowany program profilaktycznych badań. Dziś poznaliśmy listę zwycięskich projektów piątej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Reklama

Bełchatowianie w tym roku oddali blisko cztery i pół tysiąca głosów i wybrali osiem zwycięskich projektów. Który cieszył się największą popularnością? .

- Pierwsze miejsce zdobył projekt pod nazwą "Cafe Senior Raj", na który oddano pond osiemset głosów. Ponadto z projektów twardych realizowane będą: "Aktywnie i wesoło" plac zabaw w obrębie bloku 315 na osiedlu Dolnośląskim (785 głosów) oraz "Bezpieczne i doświetlone przejścia dla pieszych na terenie Bełchatowa" (747 głosów oddanych) - mówiła podczas ogłaszania wyników Iwona Nowak, Koordynator Zespołu Zadaniowego ds. realizacji procedury V Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa.

W tej chwili trudno jednoznacznie wskazać, na których przejściach dodatkowe oświetlenie się pojawi. Z pewności - co zresztą było zawarte we wniosku - będą to przejścia typu „zebra” w ramach dróg będących w zarządzie miasta Bełchatowa. Do wyboru jest ok. dwudziestu takich przejść. Koszt tego projektu został przez wnioskodawców oszacowany na 200 tysięcy złotych.

Kolejnym projektem z tych twardych będzie "Adaptacja osiedlowego lasu wraz z budową siłowni plenerowej" w okolicach bloków 219 i 220 na osiedlu Dolnośląskim. W ramach projektu za 300 tysięcy złotych ma między innymi zostać zmodernizowana zieleń, mają powstać alejki spacerowe i zewnętrzna siłownia.

W 2018 roku realizacji doczeka się także projekt "Przez zatoczkę do szkoły". Wzdłuż północnej elewacji Szkoły Podstawowej nr 13 powstanie miejsce, które ułatwi rodzicom szybki podjazd i bezpieczne wysadzenie dzieci tuż pod szkołą. Natomiast monitoring zatoczki dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo dzieci przywożonych i odbieranych ze szkoły. Zatoczka ma kosztować 100 tysięcy złotych.

- To pomysł, który jest niejako pokłosiem ubiegłorocznego projektu zrealizowanego przy SP nr 1, który cieszy się nie tylko doskonałą opinią rodziców, ale i zyskał jak widać zwolenników w innych częściach miasta - mówił Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa.

Wracając jeszcze do zwycięskiego projektu. "Cafe Senior Raj” to Centrum Aktywności Seniora (CAS), którego działalność będzie skierowana do wszystkich mieszkańców w wieku senioralnym. Pomysłodawcy za kwotę 80 tysięcy złotych chcą zaadaptować lokal na osiedlu Przytorze i stworzyć miejsce przyjazne osobom starszym, które ma aktywizować środowisko w zakresie kulturalno-społecznym i edukacyjnym. Seniorzy w lokalu przy Energetyków 6 do dyspozycji będę mieli ogólnodostępne pomieszczenia wyposażone w meble, sprzęt RTV- AGD, komputer z dostępem do internetu, drobny sprzęt do rehabilitacji ruchowej.

Projektem, który wreszcie doczeka się realizacji jest toaleta publiczna. Ten pomysł przewijał się w propozycjach Budżetu Obywatelskiego chyba od początku jego istnienia. W zeszłorocznym głosowaniu przepadł nieznaczną ilością głosów - teraz toaleta za 200 tysięcy złotych stanie na pl. Narutowicza. I nie będzie to byle jaki szalet, ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dla rodziców z małymi dziećmi. Obywatelski projekt władze miasta chcą jeszcze rozszerzyć zakładając by obiekt wyposażony był także w prysznic.

- Mamy dwie propozycje lokalizacji, obie w ścisłym sąsiedztwie pl. Narutowicza, albo będzie to bliżej budynku MCKu lub z tyłu przy parkingu, wzdłuż ulicy Witosa. Toaleta zostanie wyposażona w przyłącza wodno-kanalizacyjne i energetyczne i podobnie jak w innych miastach z tzw. samoczynnego systemu czyszczącego - mówił na konferencji prasowej Ireneusz Owczarek.

Wszystkie wyżej opisane projekty to te tzw. "twarde", jeśli chodzi o "miękkie" wygrały dwa pomysły - "Bezpieczne serce 24 h pod kontrolą" i "Nasze Dzieci badamy - Wadom się nie damy" , każdy z nich wart jest po 50 tysięcy złotych.

Pierwszy z wymienionych projektów skierowany jest dla mieszkańców zagrożonych problemami sercowo-naczyniowymi. To dla nich miasto kupi niewielkie, przenośne urządzenia, które będą rejestrować pracę serca. Pacjenci będą więc mogli w każdej chwili samodzielnie wykonać badanie EKG, a jego wyniki przesłać do centrum monitoringu. Tam z kolei zostaną one ocenione przez fachowców. Przewidywany koszt takiego monitoringu na jednego mieszkańca to około tysiąca złotych.

Z kolei drugi projekt, który poparło 1340 bełchatowian, przewiduje przebadanie dzieci w wieku przedszkolnym z terenu miasta, pod kątem wad postawy. Jeśli takie wady zostaną wykryte, dziecko będzie kierowane do dalszej terapii, a dokładnie do lekarzy, fizjoterapeutów i rehabilitantów specjalizujących się w tych schorzeniach. Badaniami mają zostać objęte wszystkie dzieci uczęszczające do bełchatowskich przedszkoli.

Łączny koszt zwycięskich siedmiu propozycji to 1 mln 280 tys. złotych. Zgodnie z regulaminem zrealizowane mogą zostać projekty do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na Budżet Obywatelski. Oznacza to, że w rezerwie BO zostaje 220 tys. złotych. Władze miasta rozważają możliwość wykorzystania tych środków na realizację kolejnych projektów twardych, które uzyskały największą liczbę głosów a ich kosztorys mieści się w tej kwocie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  mergoet

  Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził. Jak dla mnie publiczna toaleta to dobra inwestycja w tym mieście. Od dawna czegoś takiego brakowało. Podobnie z klubami seniora.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  MaciekPL

  Publiczna toaleta z budżetu obywatelskiego może jeszcze wyremontujmy drogi i urzędy. To powinno iść tylko i wyłącznie z pieniędzy miasta.

  • 4 lata temu | ocena +0 / -0

   gram

   Takie lud ma priorytety. Zes...ać się trzeba

 • 4 lata temu | ocena +1 / -1

  buli

  Autorze mj-s na Przytorzu nie ma ul.Edwardów tylko Energetyków

 • 4 lata temu | ocena +1 / -1

  Zadowolona

  A to jak ktoś ma domek, to nie może mieć własnego placu zabaw na użytek własnych dzieci? Jak się mieszka w bloku, to jakby niemożliwe - jesteśmy skazani na takie projekty.

 • 4 lata temu | ocena +1 / -1

  qq

  Ale badziew, Co za głupia inicjatywa, w ten sposób to zawsze wygrają jakieś durne projekty.

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  Jan Nowak

  Heh, nie jestem mieszkancem Bełchatowa, ale powiem szczerze, ze takie prawo demokracji, wygrala wiekszosc, albo Ci co ptrafili sie zmobilizowac. Taka jest idea i o to chodzi. Pozdrawiam

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  qwert

  kibel miejski już był ... znów będzie syf

  • 4 lata temu | ocena +0 / -0

   Jan

   Kibel musi być!!!! Przynajmniej w okresie wiosenno-letnim nie będzie srania i szczania pod oknami na 19-Stycznia i Fabrycznej. To co się tam wyprawia od maja do września to ludzkie pojęcie przechodzi. Mieszkańcy już mają dość.

   • 4 lata temu | ocena +0 / -0

    Bartek

    Panie Janie. Nadal beda srac i szczac, a juz jeden szalet byl jesli Pan pamieta. Ciezko bylo kolo tego przejsc

 • 4 lata temu | ocena +5 / -5

  Mati

  Nic ciekawego. I samo okolice dolnoślaskiego... a olsztyńskie gdzie mieszka malo ludzi same domki w wiekszosci to juz nic nie znacza... a plac zabaw jest jeden i az szpeci z swej starosci...

  • 4 lata temu | ocena +8 / -8

   ^^

   no tak bo powinno sie odbudować osiedle gdzie meiszka 500 osob a nie odsiedle gdzie mieszka 20 000 ludzi :) świetne podejście do sprawy :) typowo kopalniane :)