reklama

To ostatnia taka kadencja. Jesienne wybory samorządowe przyniosą duże zmiany

Opublikowano:
Autor:

To ostatnia taka kadencja. Jesienne wybory samorządowe przyniosą duże zmiany - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPrezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą kodeks wyborczy i tzw. ustawy samorządowe. Na mocy nowego prawa już jesienią tego roku wybierzemy naszych przedstawicieli do władz lokalnych. Jakie różnice będą mogli dostrzec wyborcy w Bełchatowie?

Podstawową zmianą m.in. dla bełchatowskich wyborców będzie likwidacja Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, w których wybieraliśmy radnych przed czterema laty. JOW-y, których gorącymi zwolennikami są politycy Kukiz'15 zostały bowiem zachowane tylko w wyborach do rad gmin, które są zamieszkiwane przez mniej niż 20 tysięcy obywateli.

W Kodeksie Wyborczym zapisano też dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która jednak będzie liczona dopiero od najbliższych wyborów samorządowych, a nie wstecz. W związku z wprowadzeniem tego ograniczenia zdecydowano się także na wydłużenie kadencji organów władzy samorządowej z czterech do pięciu lat. Wprowadzono również zakaz jednoczesnego kandydowania na różne szczeble samorządu. Kandydat na prezydenta miasta nie będzie mógł już startować do rady powiatu czy sejmiku wojewódzkiego.

Ponadto ograniczono głosowanie korespondencyjne wyłącznie do osób niepełnosprawnych, wprowadzono nową definicję znaku „X” („co najmniej dwie przecinające się linie”), a także zmieniono zasady ważności głosu. Od najbliższych wyborów „dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu”. Nowością będą też kamery internetowe w lokalach wyborczych.

Przygotowane zmiany dotyczą jednak nie tylko kwestii wyborczych, ale też tego, co po nich. Począwszy od kadencji 2018-2023 pojawia się Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza, z którą będzie mogła wystąpić grupa obywateli. W przypadku Bełchatowa mowa o grupie co najmniej 200 osób. Odpowiednio w powiecie przynajmniej 500, a w województwie 1000 obywateli. Dzięki temu mieszkańcy zyskają wpływ na prace rady. Będą mogli zainicjować dyskusję o ważnych dla nich sprawach takich jak na przykład budowa szkoły czy przedszkola.

Wprowadzono również szereg zmian mających na celu zwiększenie i urzeczywistnienie kontroli społecznej nad organami samorządowymi. Zaliczyć można do nich m.in. obowiązkowe transmitowanie, nagrywanie i umieszczanie w internecie posiedzeń rad miasta/powiatu/gminy. Ponadto: radni otrzymają uprawnienia zbliżone do tych posiadanych przez parlamentarzystów, władze będą zobowiązane przedstawić raz do roku raport o stanie gminy, a do debaty dopuszczeni będą także mieszkańcy. Zmiany nie ominą też takich obszarów jak referendum lokalne czy budżet obywatelski.

Pełen tekst „Ustawy o o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych” można znaleźć tutaj >>>KLIKNIJ<<<.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE