reklama

To będzie pielgrzymka inna niż wszystkie. Biskup wprowadza ograniczenia wiekowe

Opublikowano:
Autor:

To będzie pielgrzymka inna niż wszystkie. Biskup wprowadza ograniczenia wiekowe  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę, odbędzie się w nieco innych warunkach, niż w latach poprzednich. Z uwagi na epidemię pojawią się znaczne ograniczenia, dotyczące nie tylko ilości, ale i wieku wiernych, którzy będą mogli uczestniczyć w pielgrzymce. Jakich dokładnie zasad mogą spodziewać się pielgrzymi?

Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę, przez długi czas stała pod znakiem zapytania. Teraz wiemy już, że wydarzenie się odbędzie – pojawiają się jednak specjalne zasady, które wykluczają część wiernych z udziału w pielgrzymce. Zgodnie ze wskazaniami łódzkiej kurii, ograniczona zostanie przede wszystkim lista chętnych – w pielgrzymce będzie mogło wziąć udział 150 osób, z czego 50 będzie przedstawicielami diakoni (m.in. obsługa muzyczna, transport czy osoby odpowiedzialne za kierowanie ruchem). Zgłosić się może więc zaledwie 100 chętnych, a nabór będzie odbywał się wg. zasady "kto pierwszy ten lepszy". Trzeba tu jednak , zaznaczyć, że w tegorocznej pielgrzymce będą mogły uczestniczyć jedynie osoby między 18 a 65 roku życia, których stan zdrowia nie budzi żadnych zastrzeżeń.

To jednak nie koniec zmian w planie tegorocznej pielgrzymki – zbędne będą bowiem koce, śpiwory czy namioty. Wierni na noc wrócą do domów.

- Najważniejszą sprawą jest fakt, że pielgrzymi będą wracać na nocleg do domu. Postoje będą organizowane w miejscach, odosobnionych, w lasach czy na łąkach, gdzie nie będzie dodatkowego kontaktu z osobami postronnymi – informuje ks. Zbigniew Zgoda, dziekan dekanatu bełchatowskiego.

Jak więc wygląda dokładny plan pielgrzymki na Jasną Górę z Bełchatowa? Pierwszego dnia, 22 sierpnia rano odbędzie się msza święta w ogrodach parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie. Następnie wierni wyruszą w drogę, by na noc wrócić do domów. Również kolejny dzień rozpocznie się od eucharystii w ogrodach parafii farnej, po czym pielgrzymi dojadą do Brudzic, skąd wyruszą w dalszą drogę – ponownie, na nocleg wrócą do domów. Ostatniego dnia, z samego rana wierni wyruszą do Brodziszewa, na ostatni odcinek trasy, by dotrzeć na Jasną Górę i tam wziąć udział w nabożeństwie.

Ks. Zbigniew Zgoda informuje też, że na 20 sierpnia zaplanowane jest spotkanie, na którym ustalone zostaną szczegóły pozostałych obostrzeń – mowa tu o maseczkach, rękawiczkach czy dezynfekcji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE