Lato i wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Wiele osób zastanawia się zatem, czy kolejne miesiące będą sprzyjać wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Z eksperymentalnej prognozy pogody przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że mieszkańcy województwa łódzkiego mogą spodziewać się suchego lata i wysokich temperatur, jakich nie było przez 30 lat.
Pogoda na czerwiec 2025 roku
Mieszkańcy województwa łódzkiego, którzy marzą o ciepłych dniach i dużej dawce słońca mogą już zacierać ręce. Zgodnie z prognozą pogody przygotowaną przez IMGW początek lata, czyli czerwiec w województwie łódzkim będzie cieplejszy niż norma wieloletnia z lat 1991 – 2020, która dla stolicy Łódzkiego wynosi od 16,6 do 17,6°C.Z kolei miesięczna suma opadów będzie w wieloletniej normie, co oznacza, że wyniesie od 40,1 do 72,6 mm. IMGW poinformowało również, jak będzie to wyglądać w kolejnych miesiącach.
Pogoda na lipiec 2025 roku
- Na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej - informuje IMGW.
Dla województwa łódzkiego, a konkretnie dla stolicy naszego regionu norma temperatur w lipcu wynosi od 18,6 do 19,9°C. Zgodnie z prognozą tegoroczne wskazania będą wyższe. Z kolei opady atmosferyczne powinny zmieścić się w normie wynoszącej od 49,7 do 88,6 mm.
Pogoda na sierpień 2025 roku
W sierpniu norma wieloletnia temperatury wynosi od 18,3 do 18,9°C i zgodnie z prognozą w tym roku termometry pokażą wyższe wskazania. Inaczej będzie w przypadku opadów, które utrzymają się w normie, co oznacza, że powinny wynosić od 40,3 do 59,9 mm. Podobnie sytuacja będzie wyglądać również we wrześniu.
Pogoda na wrzesień 2025 roku
- Średnia miesięczna temperatura powietrza, na terenie całego kraju, najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej – informuje IMGW.
Średnia norma temperatury na wrzesień w województwie łódzkim wynosi od 12,9 do 14,6°C i w tym roku wskazania mogą ją przekroczyć. Z kolei suma opadów waha się od 35,2 do 55,7 mm i podobnie jak w całym kraju również w naszym regionie tym razem będzie w normie.
Co oznaczają wskazania powyżej i poniżej normy?
Jak wyjaśnia Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych, gdy przewidywania są określane jako „powyżej normy”, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.Analogicznie, jeśli używane jest określenie „poniżej normy”, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Z kolei „w normie” oznacza, że można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Jest jednak pewne „ale”.
- Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz) – tłumaczy Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych.
Jak przygotowywana jest prognoza długoterminowa?
Co ważne, mimo wciąż rozwijającej się technologii przewidywanie pogody na tak odległe miesiące jest bardzo trudne i nie można brać takich danych jako pewnik. Prognoza ma jedynie charakter eksperymentalny i założenia mogą ulec zmianie w ciągu mijających tygodni.
- Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych – wyjaśnia Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych.
IMGW podczas przygotowywania prognoz wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).
Komentarze (0)