Reklama

Reklama

Przewiozą gigantyczną maszynę niedaleko Bełchatowa. Zobacz, jak wygląda [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już w tym tygodniu przez nasz region przejedzie największy transport w historii Polski. Elementy maszyny TBM służącej do drążenia tuneli przewożone będą autostradą A1 i drogą ekspresową S8. Kierowcy muszą przygotować się na spore utrudnienia.

Reklama

Waży 4 tysiące ton, ma 112 metrów długości, moc 12 tys. kilowatów i średnicę tarczy 15,2 metra. Maszyna TBM przemierza Polskę, by wydrążyć tunel na ekspresówce na Podkarpaciu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała plan przejazdu gigantycznego transportu przebiegającego przez nasz region. Kierowcy muszą przygotować się na spore utrudnienia zarówno na autostradzie A1 jak i trasie S8. Podpowiadamy, jakie alternatywne trasy wybrać podróżując przez województwo łódzkie od 15 do 19 listopada.

Przejazd kolumny z maszyną TBM - utrudnienia w ruchu

Transport do województwa łódzkiego wjedzie już dziś. Z 14 na 15 listopada od godziny 3:00 do 6:00 zablokowana będzie autostrada A1 w kierunku Łodzi. Rano zestaw zatrzyma się w okolicach Radomska, by kolejnej nocy ruszyć dalej w trasę. Z wtorku na środę (15/16 listopada) przejazd będzie prowadzony na trasie od MOP na wysokości Stobiecka Szlacheckiego do parkingu ADR w Wolborzu. W związku z tym autostrada będzie zamknięta dla kierowców od 22:00 do 3:00.  

- Na odcinku autostrady A1 między węzłami Piotrków Trybunalski Południe i Kamieńsk trwa budowa. Ruch na długości 17 kilometrów odbywa się po jednej jezdni, co wymusi zamknięcie jezdni w kierunku Katowic na czas przejazdu transportu - na około 2 godziny. Przejazd w kierunku Łodzi i Warszawy będzie kierowany z węzła Kamieńsk na DK 91 do Piotrkowa Trybunalskiego - informuje Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału GDDKiA.

 

Kierowcy powinni wybierać alternatywne trasy. Jak ominąć zamknięty odcinek?

Od strony Łodzi:

  • dla pojazdów powyżej 3,5 t od strony Łodzi A1 do węzła Piotrków Trybunalski Zach., dalej S8 do węzła Piotrków Trybunalski Wschód do DK91
  • z węzła Tuszyn DK12/91 do węzła Piotrków Trybunalski Pn., dalej S8 do węzła Piotrków Trybunalski Wsch. i DK 91.
  • dodatkowo dla pojazdów do 3,5 t autostradą A1 do węzła Piotrków Trybunalski Pd i przez miasto do DK91
Od strony Warszawy:

  • zjazd z S8 na DK91 na węźle Piotrków Trybunalski Wsch.
Utrudnień trzeba się też spodziewać się także w kierunku Łodzi:

  • w nocy z 15/16 listopada w godz. 21:50-1:40.
Szczegóły przejazdu i wyznaczonych objazdów znajdują się na mapce poniżej.

Transport "hiszpańskiego kolosa" przez Polskę - szczegóły

Transport maszyny TBM to ogromne przedsięwzięcie. Zaangażowanych w nie jest wiele instytucji, 6 oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w tym łódzki, a także miejskie, powiatowe i wojewódzkie jednostki zarządów dróg (także sześć podmiotów). Elementy maszyny dotarły do Polski drogą morską prosto z Hiszpanii.

Przygotowania do transportu trwały od kilku miesięcy. Wybór trasy nie był przypadkowy. Wpłynęły na niego parametry ładunku i konkretnych obiektów inżynierskich. Transport składa się z 5 zestawów pojazdów. Największy ma 74 metry długości (tyle co 4 autobusy przegubowe lub 4,5 tira), 9 metrów szerokości i waży 500 ton.

"Hiszpański kolos" wydrąży tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Babica w województwie podkarpackim. Jak podaje portal Rzeszów24info, w ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy, ponad 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

Warto zaznaczyć, że konwój z częściami maszyny jest odpowiednio zabezpieczony, odpowiednio oznaczony. Zatrudniono pilotów kierujących ruchem, zapewniono także obstawę policji.

- Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzonej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu - informuje GDDKiA.

Warto wspomnieć, że aktualnie trwa konkurs na nazwę dla maszyny. Do 23 listopada można przesyłać swoje propozycje na adres nazwijTBM@gddkia.gov.pl. Zgłoszenie wraz oświadczeniem dostępne jest na stronie GDDKiA.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy