To drugie podejście najbogatszej gminy w Polsce do zagospodarowania terenów w bliskim sąsiedztwie Solparku. Przypomnijmy, że pierwsze koncepcje na temat tego, co ma powstać na działkach obok kleszczowskiego kompleksu, zaprezentowano w 2017 roku. Wynajęci przez gminę urbaniści przygotowali opracowanie, które zakładało powstanie terenu rekreacyjno-sportowego. Plany były imponujące. Koncepcja przewidywała powstanie skateparku dla młodzieży, terenów do sportów zimowych, tężni, placów zabaw, a także miejsca do aromaterapii czy muzeum, zlokalizowanego częściowo pod ziemią, które powiązane byłoby z historią regionu. Zaprezentowana wizja, a przede wszystkim koszty, nie spodobały się radnym gminy i projekt wstrzymano.
Teraz przygotowano dwa nowe skromniejsze warianty zagospodarowania ponad 6 hektarów terenu, położnego po południowej stronie Solparku. Jak informuje gmina, po konsultacjach z udziałem radnych do dalszego opracowania został skierowany nowy wariant „Zielonego serca Kleszczowa”, który przewiduje utworzenie wielofunkcyjnego parku. Z jakich atrakcji będzie można korzystać? Oprócz parkowych alejek i stref zieleni, mają się w nim znaleźć m.in. fontanna, tor do pumptracku i dirtu, tężnia solankowa, plac zabaw, skatepark, reprezentacyjny plac oraz pawilon parkowy.
Wkrótce gmina zamierza w przetargu wybrać firmę, która wykona wielobranżową dokumentację projektowo-kosztorysową, co będzie podstawą do ogłoszenia kolejnego przetargu. Ten wyłoni już firmę, która zajmie się pracami budowano-instalacyjnymi. Wcześniej projektant ma też przeanalizować opłacalność zastosowania w obiekcie odnawialnych źródeł energii, zaprojektuje tez podziemne zbiorniki, które gromadzić będą wodę opadową wykorzystywaną do nawadniania terenów zielonych. Dla dzieci i młodzieży ma powstać też górka saneczkowa.
Prace projektowe mają potrwać co najmniej 12 miesięcy. Później projekt budowlany ma zostać przedłożony do akceptacji gminie. W ramach konsultacji mają powstać też wizualizacje 3D budynku pawilonu oraz zagospodarowania otaczających go terenów.