Reklama

Reklama

Szef NATO i prezydent Duda odwiedzili bazę w Łasku. Czy wyślą samoloty na Ukrainę? [FOTO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prezydent Andrzej Duda i Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, odwiedzili 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Spotkali się z żołnierzami i generałami. Zostali zapytani m.in. o udostępnienie Ukrainie samolotów i lotnisk.

Reklama

Jens Stoltenberg wraz z Prezydentem RP Andrzejem Dudą we wtorek (1 marca) odwiedzili bazę lotniczą w Łasku, w której obok polskich myśliwców F16, stacjonują również amerykańskie F15. Samoloty wspólnie patrolują niebo na wschodniej flance NATO. Często widziane i słyszane są również… nad Bełchatowem, bo baza w Łasku oddalona jest od naszego miasta zaledwie o 30 kilometrów.

Podczas wizyty sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego i Prezydent RP spotkali się również z polskimi generałami oraz dowódcami wojsk NATO, z którymi rozmawiali m.in. o rozmieszczeniu tzw. „szpicy” czyli sił szybkiego reagowania NATO.

Podczas briefingu prezydent Duda i Jens Stoltenberg zostali zapytani o dostarczenie samolotów Ukrainie i czy myśliwce będą mogły korzystać z lotnisk NATO. Wcześniej bowiem Rada Najwyższa Ukraina informowała, że Polska przekaże Ukrainie 28 myśliwców MiG-29. Oprócz naszego kraju samoloty miałyby dostarczyć także Bułgaria (16 sztuk myśliwców MiG-29 i 14 sztuk myśliwców Su-25) oraz Słowacja (12 sztuk myśliwców MiG-29). Jak do tego odnieśli się szef NATO i prezydent Andrzej Duda?

- NATO stoi solidarnie u boku Ukrainy i nałożyło bardzo poważne koszty na Rosję za jej nieuzasadnioną agresję. NATO udziela też wsparcia militarnego, wysyłamy sprzęt wojskowy, wysyłamy broń przeciwpancerną, broń przeciwlotniczą, a także inne rodzaje sprzętu, poza tym dostarczamy pomocy humanitarnej i finansowej - powiedział Jens Stoltebnerg. - Jednak chcę zaznaczyć, że NATO nie chce być częścią tego konfliktu. Dlatego nie zamierzamy wysyłać żadnych wojsk na Ukrainę, nie zamierzamy też wysyłać samolotów do ukraińskiej przestrzeni powietrznej – podkreślił.

Dodał, że na pytanie o polskie samoloty powinien odpowiedzieć prezydent Duda. 

- Nie wysyłamy naszych samolotów, bo oznaczałoby to ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie i włączenie się NATO w ten konflikt. NATO nie jest stroną tego konfliktu. Owszem, udzielamy Ukrainie różnostronnej pomocy, przede wszystkim pomocy humanitarnej, natomiast nasze samoloty na Ukrainę w tej chwili nie latają - powiedział Andrzej Duda.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy