reklama
reklama

Sprzeciwiają się wycince lasów wokół elektrowni Bełchatów. Czego obawiają się mieszkańcy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe/Pixabay

Sprzeciwiają się wycince lasów wokół elektrowni Bełchatów. Czego obawiają się mieszkańcy? - Zdjęcie główne

foto Zdjęcie poglądowe/Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już w najbliższą środę, 19 kwietnia, odbędzie się debata obywatelska w sprawie planowanej wycinki lasów wokół elektrowni Bełchatów. Wezmą w niej również przedstawiciele Nadleśnictwa Bełchatów. Do dyskusji może przyłączyć się każdy chętny.
reklama

Debaty w sprawie lasów wokół Bełchatowa chce grupa inicjatywna „Na Ratunek Lasom”. Jak przyznają sami mieszkańcy, zdecydowali się na taki krok, bo są zaniepokojeni skalą już dokonanych oraz planowanych wycinek w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Jak podkreślono, celem spotkania jest przedstawienie zapisów Planu Urządzania Lasów realizowanego przez Nadleśnictwo Bełchatów na lata 2023-2026 oraz skali wycinek wykonanych w latach 2010- 2023.

- Jako obywatele powiatu bełchatowskiego chcemy poznać dokładne dane opisujące skalę planowanych wycinek lasów państwowych, poznać uzasadnienie tych planów oraz poznać mechanizmy wpływu obywateli w zakresie zmniejszenia skali wycinek naszych lasów – informuje grupa „Na Ratunek Lasom”.

W spotkaniu udział wezmą eksperci rekomendowani przez stowarzyszenie Lasy i Obywatele, przedstawiciele Nadleśnictwa Bełchatów oraz mieszkańcy zainteresowani zmniejszeniem skali wycinek lasów.

- Debata ma charakter inicjatywy obywatelskiej i jest wyrazem troski obywateli powiatu o stan środowiska przyrodniczego i ogromnego zaniepokojenia zapisami Planu Urządzenia Lasów w stosunku do lasów wokół strefy przemysłowej Elektrowni Bełchatów, mających status lasu ochronnego. Według obowiązującego prawa status ochronny lasu zapewnia mu szczególną ochronę – przekazują organizatorzy debaty.

Jak zaznaczają, wycięcie istniejących lasów w tak dużej skali i zastąpienie ich nowymi nasadzeniami spowoduje wyeksponowanie elektrowni oraz zwiększenie obciążenia dla ludności: emisje pyłu i hałasu, niedobór wód podskórnych i bardzo wysoką emisję spalin i CO2 do atmosfery.

- Dlatego uważamy, że funkcja rekreacyjna, ekologiczna oraz edukacyjna tego lasu jest dużo ważniejsza niż cele gospodarcze – uważają członkowie grupy „Na Ratunek Lasom”.

Zaproszenie do debaty przyjęło Nadelśnictwo Bełchatów, które od początku zapewnia, że planowana wycinka drzew wynika z gospodarki leśnej i dostosowania składów gatunkowych drzewostanów do typów siedliskowych lasu. Na żyźniejszych siedliskach, na których teraz występują głównie drzewostany sosnowe, leśnicy chcą przebudować las, aby był on bardziej różnorodny i odporny.

Nadleśnictwo planuje, aby w lasach wokół Bełchatowa, na siedliskach bogatszych, występowało ok. 30-40 proc. dębu i buku. Zgodnie z obowiązującą Ustawą o lasach, po wycince starych drzew w ciągu 5 lat muszą posadzić nowe młode drzewa.  Zgodnie z zatwierdzonym przez Ministra Planem Urządzenia Lasu, Nadleśnictwo może pozyskać średniorocznie ok. 90 tysięcy metrów sześciennych drewna.

- Działalność Nadleśnictwa Bełchatów to także remonty i budowy dróg leśnych, które mają istotne znaczenie np. dla turystów, sportowców i przede wszystkich dla straży pożarnej podczas akcji ratunkowych. To także zapewnienie drewna lokalnej społeczności w czasie wzrostu cen surowców energetycznych. To również infrastruktura edukacyjna, z której rocznie korzysta około 6000 osób, głównie uczniowie lokalnych szkół i przedszkoli. Jesteśmy przekonani o tym, że prowadzona przez nas gospodarka jest zrównoważona, a z jej efektów mogą korzystać wszyscy mieszkańcy powiatu bełchatowskiego – poinformował Jarosław Zając, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów.

Debata w sprawie lasów odbędzie się w środę, 19 kwietnia o godzinie 17 w sali CKU przy ulicy Czaplinieckiej 96 w Bełchatowie.

- Naszym celem jest wysłuchanie opinii, wyjaśnienie wątpliwości mieszkańców powiatu bełchatowskiego i przedstawicieli samorządów oraz merytoryczna dyskusja – zapewnił nadleśniczy Zając.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama