reklama

Sprawdzili policyjne radary: dom jechał 12 km/h, krawężnik był jeszcze szybszy. Czy pomiarom prędkości można ufać?

Opublikowano:
Autor:

 Sprawdzili policyjne radary: dom jechał 12 km/h, krawężnik był jeszcze szybszy. Czy pomiarom prędkości można ufać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaKierowcy z syndromem "ciężkiej nogi" niejednokrotnie płaczą i płacą za swoje skłonności równie ciężkie mandaty, czasem muszą nawet pożegnać się z uprawnieniami. Funkcjonariusze policji nie mają skrupułów dla piratów drogowych, "susząc" każde auto, które znajdzie się w zasięgu radaru. A co, jeśli to urządzenie, a nie zmotoryzowany popełnia błąd skutkujący utratą prawka?

Temat podjęli dziennikarze programu "Państwo w państwie", emitowanego na antenie Polsatu. Z ich obserwacji wynika, że dokładność radarów, które trafiły w ręce polskich policjantów, pozostawia sporo do życzenia. Na czym w ich opinii polega problem?

Chodzi głównie o nieprawidłowe korzystanie z urządzeń pomiarowych. Ręczne mierniki są bowiem certyfikowane przez Główny Urząd Miar do pracy na odległościach dochodzących do kilkuset metrów, choć producent podaje, że prawidłowy odczyt można otrzymać z odległości 70-100 metrów od punktu kontroli.

Dziennikarze Polsatu podają, że mundurowi często dokonują pomiarów ręcznie, zamiast korzystać ze statywu. W trakcie programu zademonstrowali, jak takie działanie może wpłynąć na pomiar prędkości. Kilka gwałtownych ruchów spowodowało, że dom poruszał się z prędkością 12 km/h, zaś krawężnik mknął 14 km/h. Urządzenie może dokonywać błędnych pomiarów przy lekkim drgnięciu ręki, co dla kierowcy skutkować może mandatem, punktami karnymi, a nawet utratą uprawnień.

Policja zapewnia jednak, że kierowcy nie mają powodów do obaw - funkcjonariusze doskonale wiedzą jak prawidłowo korzystać z fotoradarów.

- Do rzekomo błędnych wskazań pomiaru prędkości może dojść wyłącznie w sytuacji, kiedy są one użytkowane niezgodnie z instrukcją obsługi, chociażby właśnie na potrzeby programów reporterskich. Okazuje się, że to właśnie znajomość instrukcji obsługi urządzenia do pomiaru prędkości oraz odpowiednie przeszkolenie użytkowników końcowych w tym zakresie jest podstawowym i niezbędnym warunkiem do właściwego użytkowania i dokonywania prawidłowych pomiarów prędkości pojazdów czy też weryfikowania otrzymanych wyników i aby wyeliminować ewentualną możliwość użytkowania, niezgodnego z instrukcją policjanci są szkolenie z obsługi tych urządzeń - uspokaja policja.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE