Reklama

Reklama

Śmieszne czy potrzebne? Pierwsze takie znaki w Bełchatowie wprowadzają rodziców w zakłopotanie

Opublikowano: 12 lipca 2019 07:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jednych śmieszy, w innych budzi konsternację, a nawet poczucie zbulwersowania. Niezależnie od reakcji fakt jest taki, że w Bełchatowie stanął pierwszy znak zakazujący... sikania! Załatwiania potrzeb fizjologicznych w miejscach publicznych, broń boże nie popieramy, ale w tym przypadku sprawa jest o wiele bardziej złożona. Przyjrzeliśmy się jej.

Reklama

„Mamo, siusiu..już”, „tato siku”... Któż z rodziców (a także dziadków czy niań), młodszych bądź starszych stażem nie pamięta tego stwierdzenia. Czas reakcji w takiej sytuacji? Błyskawiczny, każdy kto jest z maluchem czy w domu, restauracji, na spacerze czy na placu zabaw wie, że „siku” u kilkulatka to sprawa priorytetu – dosłownie i w przenośni – do załatwienia natychmiast. Zwłaszcza, jeśli maluch właśnie odchodzi od pieluch. Małe dziecko nie wytrzyma kilkuminutowej podróży do domu, pobliskiej restauracji i jak woła siku, to trzeba się zorganizować w kilkadziesiąt sekund. Tyle tytułem wstępu, teraz sedno sprawy...

Osiedle Dolnośląskie, okolice bloków 137, a także punktowców: 145 i 146, dwa lata temu na sporym zielonym fragmencie powstał plac zabaw. O jego utworzenie wnioskowali zresztą mieszkańcy – miejsce idealne – zero ulicy, a co za tym idzie ruchu zagrażającego maluchom, w sąsiedztwie kilka sporych drzew dających cień. W tym sielankowym obrazku toalety tylko brak i jak się okazuje stało się to kłopotem, przede wszytskim dla lokatorów bloków sąsiadujących z miejscem zabaw dzieci. Kłopot okazał się być na tyle duży, że zdecydowali się na umieszczenie znaku „zakaz sikania”.

Jak poinformowali nas miejscy urzędnicy o postawienie znaku, a właściwe tabliczki z wymowną grafiką, wnioskowali mieszkańcy pobliskiej wspólnoty mieszkaniowej. Urzędnicy prośbę spełnili, choć sami zdziwienia nie kryli. Znaki są dwa.

Kiedy skontaktowaliśmy się ze Strażą Miejską, by zapytać o zastosowane na Dolnośląskim oznakowanie, zapytano mnie czy chodzi o zakaz dotyczący zwierząt. Poinformowałem zastępcę komendanta, że nie, że chodzi o ludzi... Konsternacja...

Co do zasady osobę, która zdecyduje się na oddanie moczu np. na chodnik można ukarać za tzw. nieobyczajne zachowanie. W takich okolicznościach strażnicy mogą nałożyć nawet 500-złotowy mandat, ale jak podkreśla Paweł Złotowski, zastępca komendanta SM musi dojść do rażących zachowań i to w przypadku osób dorosłych. Nawet jeśli nasto-, czy pełnoletnia osoba skryje się w jakiś krzakach, nie naraża oczu innych na nieprzyjemne obrazy, mundurowi starają się wykazać zrozumieniem.

- No, ale proszę sobie wyobrazić chłopczyka czy dziewczynkę, 2, 3 lata, która na trawniku ukucnie i zrobi siku, raczej byłoby absurdem, gdybyśmy do tego typu interwencji podjeżdżali. Jest utarty zwyczaj, że dzieci, zwłaszcza te najmłodsze mają większe prawa. Wiadomo, że nie chodzi o zrobienie siku w piaskownicy, ale z boku, pod drzewem, na trawniku... - mówi wyraźnie zakłopotany Paweł Złotowski i dodaje: - Trudno mi to komentować, nawet nie wiem na jakiej podstawie mielibyśmy podejmować interwencję. Chyba, że Państwo ze wspólnoty będą skarżyć rodziców tych dzieci z powództwa cywilnego.

W kodeksie wykroczeń, który między innymi reguluje takie „tematy”, brak artykułu na podstawie którego służby mundurowe miałby podstawę do interwencji wobec rodzica, który w miejscu publicznym (plac zabaw, park, ulica) pozwoli się dziecku załatwić. Wykroczenie z art. 140 bądź 145 powstaje w chwili, gdy młodociany załatwiający potrzebę fizjologiczną ma ukończone 17 lat.

Rodzice, którzy odwiedzają plac zabaw ze znaku się śmieją, ale też zwracają uwagę na to, że psy i koty chadzają po terenie i na znaki nie patrzą, jak trzeba podnieść nogę - w wiadomym celu – to, to robią.

- Przecież nikt nie przychodzi na plac zabaw z intencją, by „wysikać” dziecko. To są sytuacje pojedyncze i nie sądzę, by w jakiś szczególny sposób wpływały na środowisko czy urażenie czyjś uczuć. Mieszkam co prawda w jednym z pobliskich bloków, do domu mam niedaleko, ale moja 4-letnia córka w zabawie, o siku przypomina sobie w ostatnim możliwym momencie i sądzę, że nie jest w tym odosobniona – mówi jedna z mam.

- Oczywiście, że sytuacja z siku „pod krzaczkiem” nie jest komfortowa, ale co robić? Idealnie byłoby, gdyby tuż przy placu była toaleta, na przykład toi toi, ale po pierwsze: kto by o to dbał, po drugie – namówienie malucha do skorzystania z takiego miejsca bywa trudne. Wiem, o tym doskonale, bo kiedyś mój syn zaciekawiony „niebieskim domkiem” koniecznie chciał się właśnie w nim załatwić. Jak wielka była jego ochota, tak szybko wybiegł z wielkim „fuj”. Toi toie omija teraz szeroki łukiem i woli "pod drzewko" - zwraca uwagę inna mama.

Ciekawi jesteśmy Państwa opinii na temat znaku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (60)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Dziecko

  Przy każdym placu powinna być toaleta. Chociaż taka by siku dzieci mogły zrobić. Propozycja do budżetu obywatelskiego na kolejny rok.

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  Stary pryk .

  Stary pryk prał i prasował swoim dzieciom pieluchy tetrowe , dzieciom których miał troje , obecnie rodzice tak są zarobieni w kompach że , wystawiają zanieczyszczone pampersy i worki ze śmieciami przed drzwiami swych mieszkań -,, wali na klatce ''. A zwierzęta --psy , koty to prezenty ,,okolicznościowe '' dla dzieci które są wywalane po dwóch miesiącach pobytu w mieszkaniu , zostają podrzucane komuś na wsi ,lub zostawione na peryferiach w lesie .

 • 2 lata temu | ocena +22 / -22

  Ja

  Życzę wszystkim oburzonym: placu zabaw, krzyczących i sikających dzieci pod ich oknem.

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Operator

  To nie jest nawet głupie, to jest coś poniżej dna, mniej niż zero... Jak bardzo musza być ograniczeni ludzie by wymyślić taki absurd. Tak, to przecież "intelekty" którym szkodzą "krzoki", "chwosty", "ptoki'... To kolejny przykład na bezsens ustawy o wspólnotach mieszkaniowych oddającej władzę nad majątkiem takim miernotom. Taka sama wartość ma urzędnik publiczny czy funkcjonariusz spełniający życzenia szkodzące interesowi ogółu.

 • 2 lata temu | ocena +16 / -16

  Mi

  Z placu zabaw korzystają dzieci w różnym wieku i nie można porównywać malucha który dopiero co"wychodzi" z pampersów ,co oczywiscie nie jest usprawiedliwieniem aby zalatwiał sie komuś pod oknem, z 7 czy 9 latkiem dla którego pójście za potrzebą do domu to strata czasu. Najlepiej powiedzieć, że emerytom się coś nie podoba,a może warto zwrócić dzieciom uwagę, że miejsce pod balkonem to nie toaleta, a plac zabaw to nie pustkowie na którym można krzyczeć do woli. Wokół mieszkają ludzie którzy też mają prawo do odpoczynku i nie są to tylko emeryci.

  • 2 lata temu | ocena +6 / -6

   szok

   To po co ciągle ludzi wnioskują o place zabaw a pózniej narzekają. a to hałas, a to sikanie. moja propozycja to Na kole podbiegunowym jest spokój czy w lesie-tam mozna sie przeprowadzic

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Jozek ze wsi

  Ech..blokersi i ich odwieczne problemy egzystencjalne....

 • 2 lata temu | ocena +11 / -11

  oskar

  Zajmijcie sie lepiej wlascicielami Psow ktorzy NIE sprzataja po swoich pupilach a nie Dzieciakow sie czepiacie - Poknij sie jeden z drugim w ten pusty dzban zanim cos wymyslisz - tyle MADRALE

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  z Binkowa

  Takie absurdy to tylko w Bełchatowie .Jak powstawał park na Binkowie wybudowano pierwszy w Polsce szalet dla psów z tablicą informacyjną co to jest i dla kogo przeznaczony z myślą o dzieciach ,aby nie wchodziły i nie robiły miejsca do zabawy .Było odwrotnie do założonego projektu do owej budowli ciężko było wprowadzić pieska , który swoją potrzebę załatwił wcześniej .W nowo wybudowanym szalecie zainteresowanie jednak miały dzieci .Owa budowla stoi do dnia dzisiejszego zapewne ludzie , którzy w tamtym czasie nie byli świadkami tego pomysłu to przechodząc obok tego miejsca nie mają pojęcia co to jest i do czego ma służyć nawet Teleexpress pokazywał ten pomysł

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   też z Binkowa

   Za to po placu zabaw, który był tuż obok to nawet śladu już nie ma. Każdy nowy plac zabaw wybudowany z budżetu obywatelskiego tak skończy, bo nikt nie będzie go za darmo remontował.

 • 2 lata temu | ocena +11 / -11

  Kasia

  Tylko człowiek potrafi wymyślać takie bzdury. Miasto nam się starzeje i nikt już nie pamięta jak cielęciem był. Jakoś nikt nie robił problemów wiele lat temu z bawiących się dzieci pod oknami czy sikających psów. Natura wszystko załatwia i wyrównuje,tylko trzeba o nią dbać. Skupiamy się na mało istotnych sprawach i jesteśmy coraz bardziej roszczeniowi. I w imię czego ? Bo na pewno nie zasad, czego przykładem jest ten znak. Życzę szerszych perspektyw narodzie !!!

 • 2 lata temu | ocena +9 / -9

  Kkaa

  Jak to jest, że u nas na wsi każdy leje gdzie chce, dzieci sikają gdzie chcą i nikt na nie krzywo nie patrzy a mimo wszystko nie śmierdzi co często można poczuć w Bełchatowie

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  ;)

  brak tabliczki pod znakiem zakazu informacyjnej - nie dotyczy dzieci i młodzieży do 17 roku życia obu płci. W artykule cytat; Wykroczenie z art. 140 bądź 145 powstaje w chwili, gdy młodociany załatwiający potrzebę fizjologiczną ma ukończone 17 lat.

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Michał

  Człowiek człowiekowi wilkiem. Ostatnio ustawiono znak o zakazie parkowania powyżej 3h teraz to. Co w nas Polakach siedzi że jesteśmy dla siebie tacy zawistni??

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Ale klapa

  I dotyczy tylko chłopców?

 • 2 lata temu | ocena +18 / -18

  Krystian

  Fajnie że zakaz tyczy tylko sikania bo kupę będę mógł robić pod balkonami bez zmian :-)

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  achibelek

  ten kto wymyślił i postawił ten znak powinien najpierw zsikać się w majty, a potem zdechnąć na zawsze.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  Ehhh

  Ten znak to raczej skierowany do meneli i innych amatorów imprez na wolnym powietrzu, nie wydaje mi się, że ktoś tu działa przeciwko dzieciom. Raczej chodzi o to aby dzieci nie oglądały lejących pod krzakiem dziadów. Ludzie myślenie nie boli. Trochę refleksji.

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   Lol

   Na pewno menela interesuje ten znak jak i inne przepisy.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  BJJ mind

  Trzy belki na czarnym pasie. Kozak!

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Asia

  Wylaczcie ten ODÓR!

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  OSRAM

  Idąc waszym tokiem myślenia, w dalszej kolejności można będzie pozwolić dzieciom na wypróżnianie się pod balkonami, bo tak robią niektóre pieski.

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   frin

   debilu,ćwoku,złamany impotencie-nie porównuj dziecka do psa!!!!!!

   • 2 lata temu | ocena +6 / -6

    OSRAM

    Chamie!!! To tacy jak ty, w swych komentarzach, porównali jedno z drugim, jakby miało to ze sobą jakiś związek. Dzisiaj uczycie dzieci sikać gdzie popadnie, a jutro będą rżnąć kloce gdzie się tylko da. Normalny człowiek zauważyłby, że są pewne normy i kanony, poniżej których jest już tylko brak kultury i chamstwo. Ty do takich się nie zaliczasz. Takim jak ty, chamom, wydaje się, że wolno im więcej.

    • 2 lata temu | ocena +5 / -5

     Boo

     Sam rżnąleś po krzakach jak byłeś gówniarzem a teraz chcesz wprowadzać swoje filozofię podpierdalaczu ****** i cfoku

    • 2 lata temu | ocena +4 / -4

     fajk

     nie no debil który dzieci nie ma

    • 2 lata temu | ocena +2 / -2

     frin

     i tu mamy chama z wioski-przedstaw się--[śmiało]

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Sebastian

  Cioty a gdzie w tym waszym Bełchatowie lać jak wszystko platne

  • 2 lata temu | ocena +7 / -7

   marek

   CIOTO pedalska bezplatnie szczac możesz u siebie w domu, u rodziny, u znajomych i przynajmniej w 10 miejscach w belchatowie a jak nie wiesz gdzie to znaczy ze głupia ciota!

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Piękna Bełchatowianka

  Rano znów śmierdziało padliną. Tym razem smród był tłumiony jakimś nawaniaczem. Ale był rozpoznawalny.

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   fiko

   idzi znajdzi a nie pod kompem

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  Xxxx

  To jest śmieszne,niech się wezmą za to co potrzebne a nie o pierdoły się czepiają.A czy puścić bączka dziecko może,czy będą miejsca też wyznaczone

 • 2 lata temu | ocena +23 / -23

  Edek

  Proponuje się zająć przyciąganiem inwestorów do miasta by wybudowali fabryki ! by praca była ! A NIE zajmowanie się gdzie ma się dziecko wysikać ! Dziecko jest dziecko nie wytłumaczysz chce szybko to pod krzaczka i tyle a nie wydawać pieniądze na znaki i tracić czas ! Fabryki budować inwestorów przyciągać ! A nie zajmować się pierdołami i znakami od sikania !!!

 • 2 lata temu | ocena +15 / -15

  Krzysiek

  Najważniejsze że na tuska rudego lisa możemy lać bo nie ma zakazu

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   baca;

   Kto by pomyslal ze ty jestes az taki Glupi?

 • 2 lata temu | ocena +13 / -13

  Dziadek

  A może wspólnota zamiast ciagle do urzędu coś i pretensje to by sama sobie zespol porządkowy zorganizowała i sprzyjała. Dyżury czy jak. Za dużo czasu ludzie. Siedzą dziadki w tych wspólnotach i wymyślają.

 • 2 lata temu | ocena +32 / -32

  Smutne

  Ludziom się w D... poprzewracalo. Każdy na każdego . Wszystko wszystkim przeszkadza. Przykre to że człowiek człowiekowi.....do czego ten świat zmierza. Gratuluję wspólnocie. Rozumiem że dziadki że wspólnoty nie byli nigdy mali. Jak to się szybko zapomina.....oj ludzie ludzie..

 • 2 lata temu | ocena +23 / -23

  Paweł

  Zapomniał WÓŁ jak CIELĘCIEM był

 • 2 lata temu | ocena +18 / -18

  Ewa z ebe

  Zakaz siusiania? - to jeszcze zakaz wrzeszczenia poprosze, bo drą się niemiłosiernie !!!

 • 2 lata temu | ocena +14 / -14

  Majki

  W pewnym wieku każde dziecko oduczamy od pampersów a starsi ludzie muszą znowu do nich wracać także im to przeszkadza że dziecko sika na trawniku a zapomniało ciele jak cielęciem było

 • 2 lata temu | ocena +17 / -17

  Feministka

  To jest dyskryminacja mężczyzn!

 • 2 lata temu | ocena +27 / -27

  RADNY

  A ja nie moge się doczekać kiedy magistrat przed każdym wjazdem do Bełchatowa postawi znak/tabliczkę z informacją -UWAGA ŚMIERDZI

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   Smierdzi

   Spokojnie to tylko 3.6 rentgena

  • 2 lata temu | ocena +8 / -8

   ja

   i to że śmierdzi w mieście nawet na wioskach tak nie śmierdzi jaka władza taki smród

 • 2 lata temu | ocena +21 / -21

  W dupach Się przewraca

  Jeszcze dziś pójdę tam i nasiusiam na ten znak :-)

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   hahahahaha

   ty pedale xzrobisz to chyba na Playstation jedynie cwoku obsrany napinaczu intenetowy tyy cwelu sie mozesz posrac w majty conajwyzej

 • 2 lata temu | ocena +15 / -15

  E

  Nie dziwię się mieszkańcom tych bloków. Wyobraźcie sobie aromat z "ubikacji", która powstała między krzewami a jednym z punktowców.

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  ,

  W Anglii kobieta w ciąży może oddać mocz do helmu policyjnego. Takie jest prawo. Może coś w podobnie wprowadzić w Polsce? Dla kobiet w ciąży i dzieci do 4 roku życia.

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   Jarek

   Mnie obchodzi Polska bo tu żyje, pracuje i mieszkam. Nie chce Angli tu... mamy swoje tradycje i kulturę i syf. A tam tak super to rób dla nich i pisz na forum angielskim.

 • 2 lata temu | ocena +30 / -30

  Olać to

  W dupach się przewraca starym prykom A jak mieli małe dzieci to gdzie ich dzieci sikały? Olać ten znak, nawet straż miejska śmieje się z tego

 • 2 lata temu | ocena +48 / -48

  U

  A Bełchatów cały zasra....ny przez pieski. Między niektórymi blokami kupa na kupie, nawet w piaskownicach . Państwo wielkie wypuszczają wieczorami czy w nocy pieska i gdzieś mają po nich sprzątanie a tu może dzieci im przeszkadzają zgroza

  • 2 lata temu | ocena +9 / -9

   Kamila

   Dokładnie tak piesek za pieskiem po trawnikach piaskownicach"siusiu kupka" a i udaje jeden z drugim że to nie jego jak przechodzisz a pewnie wielu ze wspólnoty

  • 2 lata temu | ocena +13 / -13

   xyz

   Dokładnie, na tą chwilę ludzie są tak bezczelnie że robią to w biały dzień na oczach wszystkich, a jak się zwróci uwagę, zeby posprzątać po swoim psie to wielka obraza majestatu i mnie np wzywają w niecenzuralnych słowach. A tutaj czepiaja się małych dzieci. Straszne czasy nastały kiedy to zwierzęta mają większe prawa niż dzieci....

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Bełchatowiak.

  Postawić na przejściu koło Marcepana.

 • 2 lata temu | ocena +29 / -29

  Tata

  Widać miasto starych ludzi którzy na posiadaniu mają tylko psy i koty bo już sami zapomnieli tego jak jest mieć dziecko któremu to zachce się sikać - paranoja.

  • 2 lata temu | ocena +20 / -20

   Aga

   A te ich koty i psy to niby gdzie się załatwiają, chyba nie w toalecie, tylko na pobliskim trawniku. Żenada

   • 2 lata temu | ocena +5 / -5

    Bełchatowiak

    Mój kot w domu.

 • 2 lata temu | ocena +25 / -25

  Mud82Dog

  A jak się zachce dziecku siku to też zakaz ,a psy mogą sikać i nikt nie zakazuje

 • 2 lata temu | ocena +28 / -28

  Andrzej

  Sikać nie można tylko na stojąco. Na kucka można

 • 2 lata temu | ocena +17 / -17

  Olewam system

  Olać to wszystko, jeden publiczny kibel na całe miasto:) :) :)