Reklama

Ruszył nowy program wsparcia finansowego dla matek. Bełchatowianki już składają wnioski

Opublikowano:
Autor:

Ruszył nowy program wsparcia finansowego dla matek. Bełchatowianki już składają wnioski - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od dwóch tygodni można składać wnioski w programie Mama+. Świadczenie jest dedykowane osobom, które wychowały co najmniej czworo dzieci i w związku z rodzicielskimi obowiązkami nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały, w związku z czym dziś nie mają prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Na tak zwane „matczyne emerytury” Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy w 2019 roku 801 milionów złotych. Pierwsze wypłaty zaplanowano już nawet na ten miesiąc. Jak sprawa ma się w naszym mieście i regionie? Sprawdziliśmy w ZUSie i KRUSie, które wnioski przyjmują.

Jak szacuje resort z nowego świadczenia skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty oraz 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury. Zgodnie z założeniami programu, świadczenie przysługuje na wniosek osoby zainteresowanej. Stosowny wniosek należy złożyć w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jak po pierwszych dwóch tygodniach prezentują się statystyki złożonych dokumentów? Skontaktowaliśmy się z łódzkimi oddziałami ZUSu i KRUSu, by sprawdzić jakim zainteresowaniem cieszy się najnowszy program socjalny w naszym mieście i województwie.

Jak poinformowała nas Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy ZUS, do wszystkich placówek na terenie łódzkiego, do 12 marca wpłynęło 851 wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jeden wniosek został złożony przez mężczyznę.

- Najwięcej wniosków złożonych zostało w jednostkach ZUS podlegających pod Oddział w Tomaszowie Mazowieckim - 382, następnie w jednostkach II Oddziału ZUS w Łodzi - 262 i 207 na terenie działania I Oddziału ZUS w Łodzi. Wnioski wpływają głównie od kobiet w wieku 60-69 lat (682 wnioski), następnie kobiet w wieku 70-79 lat (139 wnioski), w wieku 80 - 89 (23 wnioski), wpłynął też jeden wniosek od kobiety po 90 roku życia oraz jeden wniosek od kobiety poniżej 60 roku życia - szczegółowo informuje na Monika Kiełczyńska z łódzkiego oddziału ZUS.

Jak informują pracownicy ZUSu i KRUSu, na ten moment da się też zauważyć tendencję, że znacznie więcej osób pyta o świadczenie, niż składa wnioski. Informacje udzielanych przez pracowników jednostek idą w tysiące.

- Sporo osób pytało o świadczenie i o to, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku. Pobierano też formularze, by wypełnić je w domu. Przyjęliśmy mniej więcej 100 wniosków w naszej jednostce – mówi Jolanta Szarlej , kierująca Inspektoratem ZUS w Bełchatowie.

Statystykami odnośnie złożonych dokumentów dysponuje też na bieżąco KRUS.

- Do wszystkich placówek KRUS w województwie łódzkim wpłynęło 9 wniosków, jeśli chodzi o powiat bełchatowski to mamy 2 wnioski. Zainteresowanie jest spore, więc spodziewamy się, że ta druga połowa marca może być tym czasem, kiedy tych wniosków będzie spływało więcej – informuje Przemysław Kraska z oddziału regionalnego KRUS w Łodzi.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może otrzymać matka, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej czworo dzieci, a także ojciec, który ukończył 65 lat oraz wychował co najmniej czworo dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Ponadto trzeba udowodnić, że nie posiada się dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

Aby otrzymać świadczenie, należy mieszkać w Polsce i mieć tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia), a także posiadać polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE albo państw członkowskich EFTA i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub zalegalizowany pobyt w Polsce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE