Reklama

Rowerzyści z Bełchatowa przesiądą się do kajaków, aby... posprzątać śmieci z rzeki

Opublikowano:
Autor:

Rowerzyści z Bełchatowa przesiądą się do kajaków, aby... posprzątać śmieci z rzeki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Członkowie Załogi Rowerowej „Zgrzyt” z Bełchatowa wezmą udział w ogólnopolskiej akcji uprzątania i oczyszczania polskich rzek. Już w marcu przesiądą się z rowerów na kajaki, aby posprzątać śmieci z Widawki.

„Operacja Czysta Rzeka 2020” - pod takim hasłem odbywa się w całym kraju tegoroczne sprzątanie polskich rzek. W akcji, którą zaplanowano na 28 marca, zamierza wziąć udział także Załoga Rowerowa „Zgrzyt” z Bełchatowa. Chętni będą mogli pływając na kajakach posprzątać rzekę Widawkę.

Jak informuje bełchatowski „Zgrzyt” sprzątanie poprzedzi przejazd rowerowy na trasie Bełchatów – Kurnos – Słupia – Smugi. W punkcie docelowym rowerzyści przesiądą się do kajaków.

- Naszym zadaniem jest oczyszczenie brzegów i nurtu Widawki na odcinku Smugi – Źar (ok. 8 kilometrów). Uczestnikom zostaną wydane worki na śmieci i rękawice ochronne – informuje Załoga Rowerowa „Zgrzyt”. - Dobieramy się w dwuosobowe załogi. W związku z ograniczoną liczbą statków wodnych w zamierzeniu tym może wziąć udział jedynie 12 osób.

O uczestnictwie w akcji decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy prowadzi Maciek Kuszneruk, lider Załogi Rowerowej „Zgrzyt”.

Całą lokalną akcję sprzątania Widawki koordynuje firma Kajaki Szczerców wspólnie ze Stowarzyszeniem Turystyczno Krajoznawczym „Przygoda” z siedzibą w Kolonii Szczercowskiej. Ogólnopolski projekt „Operacja czysta rzeka” to pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy.

- Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce – informuje Załoga Rowerowa „Zgrzyt”.

W pierwszej edycji akcji około 2 tys. wolontariuszy uprzątnęło polskie rzeki z ponad 54 ton śmieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE