Reklama

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Opublikowano:
Autor:

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Zbliża się rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W Bełchatowie tradycyjnie odbędą się uroczystości poświęcono wydarzeniom z grudnia 1981 roku. Mija od nich dokładnie 36 lat.

Bełchatowianie uczczą wszystkich, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Uroczystości rocznicowe odbędą się w środę, 13 grudnia. Miejscem spotkania tradycyjnie będzie parafia pw. Zesłania Ducha Świętego na os. Przytorze, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający ofiary stanu wojennego. To właśnie pod nim od godz. 17:30 mieszkańcy, a także przedstawiciele władz, instytucji, stowarzyszeń i szkół złożą wiązanki kwiatów. Później, o godz. 18:00 rozpocznie się msza św. Nabożeństwo zostanie odprawione w intencji Ojczyzny.

Do udziału w uroczystościach organizatorzy: prezydent Bełchatowa, parafia pw. Zesłania Ducha Świętego, Region Piotrkowski NSZZ Solidarność zapraszają również poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy, związków zawodowych oraz stowarzyszeń.

13 grudnia 1981 roku szef Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, gen. Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny na terenie Polski Ludowej. W nocy z soboty na niedzielę, 13 grudnia o północy oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych, a rano, o godz. 6:00 Polskie Radio i Telewizja Polska poinformowały o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, nadając przemówienie generała Jaruzelskiego. W kraju zamilkły telefony i wprowadzono godzinę policyjną. Do godziny 6.00 rano Służba Bezpieczeństwa, Ludowe Wojsko Polskie, milicja, ZOMO, ORMO i szeregi innych organizacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i wojsku opanowały cały kraj. Jak podają źródła historyczne w czasie stanu wojennego zginęło ponad 100 osób, internowano ponad 10 tys., a ponad 40 tys. zostało aresztowanych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE