Reklama

Reklama

Rekordowy budżet miasta na 2018 rok przyjęty [VIDEO]

Opublikowano: pt, 22 gru 2017 10:37
Autor:

Rekordowy budżet miasta na 2018 rok przyjęty [VIDEO] - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Budżet miasta na nadchodzący rok został przyjęty, miejscy radni byli przy jego głosowaniu jednogłośni. Miejska kasa w 2018 roku, w największym skrócie to: 233 mln dochodów, a po stornie wydatków 241 mln złotych. Na co spożytkowane zostaną pieniądze?

Reklama

34 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje, to duża (stanowiąca 14 proc. wszystkich wydatków) i rekordowa kwota (porównując 2017 jest większa o 40 proc.). Jak zakładają zapisy budżetu gro wydatków, bo aż 29 mln zł przeznaczonych zostanie na kontynuację już rozpoczętych inwestycji. Niespełna 4 mln zł pójdzie na nowe zadania, z tego 1 mln 210 tys. na projekty twarde, które mają być zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.

Wśród kontynuacji jest między innymi budowa węzła przesiadkowego, miasto już ogłosiło przetarg na jego budowę. Zakończony ma być również projekt „Energia, Natura na bełchatowskim szlaku”, w ramach którego w Bełchatowie powstaną trzy szlaki turystyczne i Jabłoniowy Sad. Kontynuacją jest też budowa ulicy Kopeckiego.

Biorąc pod lupę właśnie infrastrukturę drogową, w przyszłorocznym budżecie zapisano ponad 11 mln zł na budowę dróg i parkingów. Wybudowane zostanie rondo na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego, Armii Krajowej i al. Wyszyńskiego. W planach jest także budowa dróg w os. Binków, Ludwików i Olsztyńskie. Realizowane będą także kolejne parkingi, między innymi parking śródmiejski na około 100 miejsc. Zgodnie z planami kolejne ulice na osiedlu Politanice i Ludwików mają wzbogacić się o oświetlenie uliczne. Dodatkowo dozbrojone mają zostać strefy inwestycyjne oraz wykupywane będą kolejne grunty pod wschodnią obwodnicę miasta.

Sporą, bo aż blisko 27-procentową część budżetu stanowią wydatki na rodziny i szeroko rozumianą pomoc społeczną. Blisko 30 mln zł z dotacji celowej zaplanowano na wypłaty świadczeń wychowawczych w ramach rządowego programu „Rodzina 500 +”. Zasiłki, dodatki mieszkaniowe i różnorodna pomoc dla mniej sytuowanych mieszkańców to drugie tyle – łącznie ten katalog miejskich wydatków to prawie 65 mln zł.

Na oświatę w 2018 roku miasto przeznaczy blisko 77 mln zł, czyli około 32 procent wydatków budżetowych. Niemal połowę tej kwoty (ok. 48 procent) pokryje subwencja oświatowa, reszta pochodzić będzie ze środków własnych miasta, mowa o kwocie nieco powyżej 37 mln zł.

Jak budżet ocenia prezydent Mariola Czechowska? Szczegóły w krótkim wywiadzie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +8 / -8

  Paweł

  A co z remontem nawierzchni ulicy Kwiatowej? Odcinek od świateł do ronda. Co z remontem ulicy Okrzei? Gdy pada deszcz jedzie się tam jak przez jedno wielkie jezioro. Długo jeszcze piesi będą uciekać z chodników żeby nie zostali ochlapani?!

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  lipowianin

  A gdzie obiecane dokończenie 600 metrowego odcinka ciągu pieszo-rowerowego do Nadleśnictwa i osiedla Lipy ? wstyd i HAŃBA Pani Prezydent ! ale my mieszkańcy Lipy już odpowiednio w wyborach samorządowych Panią i (bez)radnych docenimy.

 • 4 lata temu | ocena +9 / -9

  aas

  No taaaaaak, przez całe lata gówno robić a na rok wyborczy ustalić rekordowy budżet.... jakież to durneeee

 • 4 lata temu | ocena +11 / -11

  koniec z nimi

  To jest dramat, że na Jabłoniowy Sad idzie dwa miliony. Do końca roku miał być gotowy, a jest kupa g***a! Nie ma jeszcze San Francisco, ale jest dobre Ściernisco.... Bardzo dobrze Pani Prezydent przemówił Matyśkiewicz. Gdzie mieszkania? Czemu bełchatowskie firmy nie wygrywają przetargów? Czy ten sad naprawdę jest wart tylu pienię... Rozwiń