reklama
reklama

Ranking Perspektyw 2025. Oto najlepsze szkoły w mieście i powiecie. Jedna wypadła poza stawkę

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Poglądowe/Archiwum

Ranking Perspektyw 2025. Oto najlepsze szkoły w mieście i powiecie. Jedna wypadła poza stawkę - Zdjęcie główne

foto Poglądowe/Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaCo roku w styczniu miesięcznik „Perspektywy” ogłasza wyniki najnowszego rankingu szkół średnich. Tradycyjnie na liście znalazły się również placówki z naszego miasta i powiatu. Część z nich poprawiła swoją pozycję z zeszłego roku, inne niestety zaliczyły spadek. Sprawdź, która szkoła okazała się najlepsza.
reklama

Poznaliśmy już najnowszy ranking szkół średnich przygotowany przez miesięcznik „Perspektywy”. W 27. edycji zestawienia twórcy wzięli pod lupę wyniki 1430 liceów oraz 1235 techników, które spełniły kryterium wejścia do rankingu. Finalnie powstały dwie listy zawierające 1000 najlepszych liceów i 500 techników z całego kraju.

- Od 27 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć. I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych "prymusów" i liczne grono zupełnie nowych liderów - mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników.

reklama

W zestawieniu tradycyjnie miejsce znalazły również szkoły z naszego miasta i powiatu. Część z nich poprawiła swoje miejsce. Inne zaliczyły spadek, sprawdź, jakie miejsca zajęły.

Najlepsze szkoły średnie w Bełchatowie - Perspektywy 2025

Wśród wszystkich działających w Bełchatowie szkół do tegorocznego rankingu zakwalifikowały się 3 licea. Pierwsze miejsce na podium tradycyjnie już zajęło I Liceum Ogólnokształcącemu im. Władysława Broniewskiego, które niestety zaliczyło spadek w porównaniu z zeszłym rokiem. Tym razem „Bronek” uplasował się na 235 pozycji, rok temu była to 198. lokata. Warto jednak zaznaczyć, że liceum w skali województwa zajęło bardzo dobre 15 miejsce.

reklama

Kolejną szkołą z Bełchatowa jest VI Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta. Również to liceum zaliczyło spadek i uplasowało się na 596 miejscu. Rok temu była to 491 lokata. W skali województwa szkoła jest 42.

Na trzecim miejscu bełchatowskiego podium jest natomiast II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, które poprawiło swój wynik. W zeszłym roku szkoła nie zakwalifikowała się do rankingu, tym razem już się udało i „Kochanek” zajął 888 miejsce w skali kraju oraz 61 w województwie.

Najlepsze szkoły średnie w powiecie bełchatowskim

Spośród placówek działających na terenie powiatu najlepiej wypadło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II, które niezmiennie od lat zajmuje miejsca w pierwszej piątce rankingu. Tym razem szkoła zajęła pierwszą pozycję zarówno w kraju, jak i w województwie.

reklama

W rankingu znalazło się również LO im. Jana Pawła II w Kleszczowie, które w zestawieniu liceów zajęło 359 pozycję. Rok temu szkoła była na 429 miejscu co oznacza, że poprawiła swój wynik. W skali województwa liceum jest na 23 miejscu.

Do zestawienia zakwalifikowało się również Technikum Informatyczne w Szczercowie, które niestety zaliczyło spory spadek. Szkoła w tym roku była 479 w skali kraju. W poprzedniej edycji rankingu była to 179. lokata. W województwie placówka jest na 33 miejscu.

Niewątpliwe sukcesem może pochwalić się LO im. Obrońców Praw Człowieka w Zelowie, które w poprzednich latach nie dostawało się do rankingu. Tym razem szkoła poprawiła wyniki i zajęła 721 miejsce w kraju, co przełożyło się na 50 pozycję w województwie.

reklama

Jak poradziły sobie inne szkoły?

Pozostałe placówki z naszego miasta i powiatu nie zakwalifikowały się do głównego rankingu. Poza główna tabelą znalazło się Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie, czyli popularny „Ekonomik”, który w poprzednich latach zajmował miejsca około 330 pozycji w skali kraju. Tym razem szkoła jest opisana na pozycji 500+ co oznacza, że wypadła z głównego rankingu. W skali województwa zajęła natomiast 41 miejsce.

W podobnej sytuacji jest Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. gen. Ludwika Czyżewskiego w Bełchatowie. „Energetyk” również nie dostał się do głównego rankingu, podobnie jak rok temu. W skali województwa jest natomiast 46. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku Technikum Mechanicznego (ZSP im. J. Kilińskiego) w Zelowie, które w skali kraju nie weszło do głównego zestawienia. W województwie placówka uplasowała się na 76 miejscu.

W rankingu nie uwzględniono natomiast III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, a także IV Liceum Ogólnokształcące wchodzące w skład „Energetyka”.

Jak powstaje ranking Perspektywy?

Twórcy podczas przygotowania rankingu biorą pod uwagę kilka kryteriów. Początkowo z ponad 2187 liceów i 1743 techników wybrano te, w których w 2024 roku minimum 12 uczniów zdawało egzamin maturalny. Szkoły, aby dostać się do rankingu musiały również wykazać się średnim wynikiem z egzaminów z języka polskiego i matematyki nie niższym niż 0,75 średniej krajowej.

- W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium – informuje miesięcznik Perspektywy.

Głównymi kryteriami, od których zależało miejsce danej szkoły w przypadku liceów były: sukcesy w olimpiadach (25 proc. finalnej oceny), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) oraz rezultaty z matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.).

W przypadku techników rozkład kryteriów wyglądał nieco inaczej, ponieważ brany pod uwagę był również wynik z egzaminu zawodowego, który przekładał się na 30 proc. finalnego wyniku szkoły. Oprócz tego sukcesy w olimpiadach dawały 20 proc., matura z przedmiotów obowiązkowych 20 proc. i matura z przedmiotów dodatkowych 30 proc.

Należy jednak podkreślić, że wyniki w nauce nie powinny być jedynym kryterium, którym kierują się uczniowie i rodzice podczas wyboru szkoły. Również ważna jest bowiem atmosfera w szkole i podejście do uczniów, których w rankingu nie da się uwzględnić. Dlatego przyszli uczniowie szkół średnich i ich rodzice zestawienie powinni traktować jako dodatkową, pomocną sugestię, a nie wyznacznik.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Bełchatów i region - portal DD Bełchatów - wydarzenia, sport, wypadki, aktualności z kopalni i elektrowni, ogłoszenia i komentarze Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama