Sprawa swoich początków sięga października 2016 roku. To wówczas opinię publiczną obiegła informacja o wątpliwej jakości remoncie drogi w Dobrzelowie. Zgodnie z dokumentacją techniczną do jakiej dotarł jeden z mieszkańców wynikało, że w lipcu 2016 roku Urząd Gminy Bełchatów zlecił prace, które miały polegać między innymi na: wyrównaniu, wykorytowaniu i utwardzeniu mieszanką mineralno - bitumiczną drogi, łącznie chodziło o niespełna 2 tys. 300 metrów kwadratowych nawierzchni. Tymczasem, jak w 2016 roku alarmowali mieszkańcy Dobrzelowa, remont wykonano na niewielkim fragmencie drogi, wysypując na nią destrukt. Ten zakres prac rozmijał się według nich z tym, co widniało w gminnych dokumentach, a to z kolei budziło ich wątpliwości w zakresie finansowym.
Jesienią 2016 roku do Prokuratury Rejonowej w Bełchatowie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnia przestępstwa. Ostatecznie wyjaśnienie wszelkich okoliczności związanych z inwestycją przekazano do Prokuratury Rejonowej w Opocznie. Ponad miesiąc temu ta wystosowała akt oskarżenia:
- Prokuratura Rejonowa w Opocznie 24 maja 2018 roku skierowała akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, to są pracownicy Urzędu Gminy Bełchatów bądź podmiotu zależnego od UG. Akt oskarżenia dotyczy tak zwanych przestępstw urzędniczych, czyli: przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, jak również poświadczenia nieprawdy w dokumentach - wyjaśnia prokurator Witold Błaszczyk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim i dodaje: - Od półtora miesiąca gospodarzem sprawy jest już Sąd Rejonowy w Bełchatowie. Nie wiem jaka będzie decyzja sądu co do prowadzenia tego postępowania ewentualnie z wyłączeniem jawności. Pełnomocnicy, czyli obrońcy oskarżonych w takich sprawach wnioskują o to, ponieważ to dotyczy osób publicznych decyzja może być odmowna, ale to jest już w gestii sądu.
Do sprawy będziemy wracać w najbliższych dniach.