Reklama

Prokurator stawia zarzuty wójtowi i gminnym urzędnikom

Opublikowano:
Autor:

Prokurator stawia zarzuty wójtowi i gminnym urzędnikom  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prokuratura Rejonowa w Opocznie wystosowała akt oskarżenia wobec pięciu urzędników Urzędu Gminy Bełchatów - chodzi o prominentnych pracowników instytucji, na czele z wójtem. Zarzuty - mówiąc najogólniej - z tytułu tzw.: przestępstw urzędniczych wystosowano 24 maja. Sprawa została przekazana do II Wydziału Karnego bełchatowskiego sądu.

Sprawa swoich początków sięga października 2016 roku. To wówczas opinię publiczną obiegła informacja o wątpliwej jakości remoncie drogi w Dobrzelowie. Zgodnie z dokumentacją techniczną do jakiej dotarł jeden z mieszkańców wynikało, że w lipcu 2016 roku Urząd Gminy Bełchatów zlecił prace, które miały polegać między innymi na: wyrównaniu, wykorytowaniu i utwardzeniu mieszanką mineralno - bitumiczną drogi, łącznie chodziło o niespełna 2 tys. 300 metrów kwadratowych nawierzchni. Tymczasem, jak w 2016 roku alarmowali mieszkańcy Dobrzelowa, remont wykonano na niewielkim fragmencie drogi, wysypując na nią destrukt. Ten zakres prac rozmijał się według nich z tym, co widniało w gminnych dokumentach, a to z kolei budziło ich wątpliwości w zakresie finansowym.

Jesienią 2016 roku do Prokuratury Rejonowej w Bełchatowie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnia przestępstwa. Ostatecznie wyjaśnienie wszelkich okoliczności związanych z inwestycją przekazano do Prokuratury Rejonowej w Opocznie. Ponad miesiąc temu ta wystosowała akt oskarżenia:

- Prokuratura Rejonowa w Opocznie 24 maja 2018 roku skierowała akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, to są pracownicy Urzędu Gminy Bełchatów bądź podmiotu zależnego od UG. Akt oskarżenia dotyczy tak zwanych przestępstw urzędniczych, czyli: przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, jak również poświadczenia nieprawdy w dokumentach - wyjaśnia prokurator Witold Błaszczyk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim i dodaje: - Od półtora miesiąca gospodarzem sprawy jest już Sąd Rejonowy w Bełchatowie. Nie wiem jaka będzie decyzja sądu co do prowadzenia tego postępowania ewentualnie z wyłączeniem jawności. Pełnomocnicy, czyli obrońcy oskarżonych w takich sprawach wnioskują o to, ponieważ to dotyczy osób publicznych decyzja może być odmowna, ale to jest już w gestii sądu.

Do sprawy będziemy wracać w najbliższych dniach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE