Reklama

Reklama

Rząd rozważa program "Babcia plus"! Kto może sięgnąć po kasę?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pexels

Rząd rozważa program "Babcia plus"! Kto może sięgnąć po kasę?  - Zdjęcie główne

foto pexels

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rząd rozważa wprowadzenie w Polsce węgierskiego rozwiązania, dotyczącego przyznawania zasiłków. Pieniądze miałyby trafić do seniorów, którzy zajmują się swoimi wnukami. Kto może liczyć na gotówkę, jeśli program "Babcia plus" wejdzie w życie?

Reklama

Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg poinformowała kilka dni temu o programie "Babcia Plus", który może być jednym z rozwiązań, zawartych w tzw. "Nowym Ładzie". Pomysł, Prawo i Sprawiedliwość podpatrzyło na Węgrzech, gdzie taki zasiłek funkcjonuje już od jakiegoś czasu.

- Ciekawymi rozwiązaniami, realizowanymi już na Węgrzech, jest m.in. wprowadzenie opieki dla dziadków, świadczenia, które pozwalają, że dziadkowie przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od pierwszego do trzeciego roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru, czy rzeczywiście mama wraca do pracy, czy korzysta z rozwiązania instytucjonalnego – informowała Marlena Maląg.

Z pieniędzy w ramach programu mogliby skorzystać dziadkowie, którzy zajmowaliby się opieką nad dziećmi. Ma to umożliwić szybki powrót do pracy, w szczególności matkom. Rozwiązanie wydaje się bardzo proste, polega bowiem na przekazaniu prawa do zasiłku opiekuńczego.

Do otrzymania świadczenia niezbędna będzie jednak rezygnacja z pobierania renty czy emerytury na czas świadczenia. Dla części seniorów może to być "opłacalne" rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że stawki emerytalne w Polsce nie należą do najwyższych – średnio, seniorzy otrzymują 2 414 zł. Z kolei zasiłek opiekuńczy, to 80 proc. pensji, od której płacona jest składka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy