reklama

Prezes PGE ogłosił decyzję w sprawie Złoczewa. Padły ważne daty

Opublikowano:
Autor:

Prezes PGE ogłosił decyzję w sprawie Złoczewa. Padły ważne daty - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPolska Grupa Energetyczna nie zamierza inwestować w budowę nowych kopalń i elektrowni – wynika z przyjętej właśnie najnowszej strategii do 2030 roku z perspektywą do 2050 roku. Prezes PGE stwierdził, że budowa odkrywki Złoczew jest w tej chwili nieopłacalna. Koncern zamierza skupić się na energetyce odnawialnej, transformacji ciepłownictwa i infrastrukturze sieciowej. Spółka na inwestycje planuje przeznaczyć 75 miliardów złotych. Wydzielenie kopalni i elektrowni z koncernu ma nastąpić do końca 2021 roku.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, koncern ogłosił właśnie strategię Grupy PGE do 2030 roku z perspektywą do 2050 roku. Nie została w niej uwzględniona budowa odkrywki Złoczew, na którą po cichu jeszcze liczyli górnicy i energetycy z Bełchatowa. Spółka poinformowała, że nie będzie dokonywać nowych inwestycji w aktywa węglowe, dotyczy to zarówno wytwarzania, jak i wydobycia. Natomiast skupić zamierza się na energetyce odnawialnej, transformacji ciepłownictwa i infrastrukturze sieciowej.

Jak poinformowało PGE, decyzje dotyczące budowy źródeł gazowych będą podjęte najpóźniej w 2025 r. Łączne planowane nakłady inwestycyjne w latach 2021-2030 wyniosą 75 miliardów złotych z czego ok. 50 proc. przypada na rozwój odnawialnych źródeł energii (morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, zeroemisyjne źródła kogeneracyjne). Kolejnym najistotniejszym obszarem wydatków będzie infrastruktura sieciowa i niskoemisyjne źródła kogeneracyjne.

- Strategia jest odpowiedzią Grupy na głębokie zmiany w sektorze, które nastąpiły w ostatnich latach oraz oczekiwania społeczne, które w ocenie Zarządu będą determinować jego przyszłość. PGE chce odegrać rolę lidera transformacji i modernizacji sektora energetycznego w Polsce oraz wspierać budowanie otoczenia rynkowego sprzyjającego transformacji energetycznej – informuje PGE.

Koncern zaznaczył też, że kluczowe kierunki rozwoju to energetyka wiatrowa morska i lądowa, fotowoltaika, infrastruktura sieciowa, niskoemisyjne ciepłownictwo oraz usługi energetyczne. Zgodnie z długoterminową wizją PGE ma zostać liderem zrównoważonej transformacji energetycznej w Polsce. Spółka poinformowała, że w obszarze "dezinwestycji i ograniczenia działalności znajdą się energetyka węglowa, program energetyki jądrowej, handel węglem kamiennym oraz obszary wsparcia spoza działalności podstawowej".

- Od transformacji nie ma odwrotu. Konieczna będzie rezygnacja z energetyki opartej o paliwa kopalne. Przygotowujemy aktywa konwencjonalne do funkcjonowania w nowej strukturze właścicielskiej – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Prezes Wojciech Dąbrowski podczas konferencji prasowej został zapytany o dalszy los kompleksów w Bełchatowie i Turowie. Jak zaznaczył, według założeń PGE mają one zostać wydzielone do nowego podmiotu i przez najbliższe lata będą zapewniały bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dodał też, że wydzielenie aktywów węglowych do nowej spółki jest konieczne ze względu na uzyskanie finansowania dla innych planowanych inwestycji. Według prezesa Dąbrowskiego, wydzielenie elektrowni i kopalni węglowych, w tym również bełchatowskich zakładów, ma nastąpić do końca 2021 roku.

Przyznał również, że węgla z odkrywki Szczerców, dostarczanego do bełchatowskiej elektrowni, wystarczy jeszcze tylko na 10 lat.

- W przypadku Bełchatowa sytuacja jest nieco trudniejsza. Powołaliśmy zespół ds. transformacji kompleksu Bełchatów, współpracujemy z samorządami i stroną społeczną. Trzeba szczerze porozmawiać na temat przyszłości Bełchatowa. Mamy pewne pomysły, ale najpierw chcemy porozmawiać o tym z pracownikami, jak widzimy przyszłość tych zakładów – powiedział Wojciech Dąbrowski.

Prezes PGE nie pozostawił też wątpliwości co do losów budowy odkrywki Złoczew.

- Dziś budowa kopalni jest nierentownym przedsięwzięciem, byłoby to ze szkodą dla spółki. Może sytuacja zmieni się za 50 lat, jednak ostateczną decyzję będzie podejmował już nowy podmiot, do którego aktywa węglowe zostaną wydzielone– powiedział Wojciech Dąbrowski.

PGE w swojej strategii deklaruje zmniejszenie swojego oddziaływania na środowisko naturalne poprzez osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. Obniżenie emisyjności planowane jest poprzez zmianę technologii wytwarzania i rozbudowę Odnawialnych Źródeł Energii. Do 2030 r. udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w portfelu wytwórczym wyniesie 85 proc., a energia odnawialna stanowić będzie 50 proc. generowanej energii. Do 2050 r. PGE chce osiągnąć neutralność klimatyczną oraz zapewniać swoim klientom 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

Spółka ma być pionierem rozwoju i eksploatacji morskiej energetyki wiatrowej. W 2030 r. moc farm wiatrowych na Bałtyku ma wynieść 2,5 GW, a dzięki przygotowaniu kolejnych projektów na nowych obszarach - w 2040 r. przekroczyć 6,5 GW. Równocześnie w najbliższych latach kontynuowany będzie program budowy mocy w elektrowniach wiatrowych na lądzie i fotowoltaicznych, a planowany przyrost nowych mocy ma wynieść odpowiednio powyżej 1 GW i powyżej 3 GW do roku 2030.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE