reklama
reklama

Pracownica bełchatowskiego banku bohaterką. „Przerwała przestępczy proceder”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pracownica bełchatowskiego banku bohaterką. „Przerwała przestępczy proceder” - Zdjęcie główne

Poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPracownica banku w Bełchatowie wykazała się nie lada czujnością, dzięki czemu stanęła na drodze przestępcom i stała się bohaterką dla jednej z mieszkanek naszego miasta. Co wydarzyło się kilka dni temu w Bełchatowie?
reklama

Oszuści ponownie zaatakowali w naszym regionie. Tym razem ich ofiarą paść mogła jedna z mieszkanek Bełchatowa. Kilka dni temu do kobiety zadzwonił telefon. W słuchawce odezwał się mężczyzna podający się za pracownika banku, który przekazał, że jej pieniądze są zagrożone.

- Twierdził, że z jej konta została złożona dyspozycja pożyczki. W celu wyjaśnienia tej sytuacji oszust polecił, by bełchatowianka stawiła się w oddziale swojej placówki bankowej. Utrzymując, że jest pracownikiem banku, zmanipulował pokrzywdzoną, twierdził, że trzeba działać natychmiast – relacjonuje Iwona Kaszewska, rzecznik prasowy bełchatowskiej policji.

Niestety przestraszona kobieta uwierzyła oszustowi, który finalnie nakłonił ją do zaciągnięcia kredytu, wypłaty pieniędzy, a następnie wpłaty tych środków w innej placówce bankowej, na wskazane przez niego konto bankowe.

reklama

Kobieta przekonana, że w ten sposób zabezpieczy swoje oszczędności udała się do bełchatowskiego oddziału PKO Banku Polskiego gdzie pracownica, widząc, co się dzieje, przeszkodziła oszustom w ich działaniach.

- Czujnością wykazała się jedna z pracownic placówki bankowej, która po rozmowie z klientką zorientowała się, że jest ona pod wpływem działania innych osób. Dzięki reakcji pracownika banku bełchatowianka nie wpłaciła żadnych pieniędzy na konto podane jej przez oszustów – przekazuje Kaszewska.

Reakcję pracowników banku docenił Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie - inspektor Grzegorz Czubakowski, z którego inicjatywy odbyło się spotkanie z dyrektorem oddziału, a także bohaterskimi bankowcami. Podziękowania przekazał im I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie mł. insp. Wojciech Auguścik.

reklama

- Komendant złożył podziękowania Pani Elżbiecie Maksalon - dyrektorowi PKO Banku Polskiego Oddziału 2 w Bełchatowie oraz pracownikom tej placówki za reakcję na zagrożenie. Dziękował za ich profesjonalizm, zaangażowanie, determinację oraz empatię w sytuacji podejrzenia, że klienci ich banku mogą być poddani przestępczym wpływom i paść ofiarami oszustów. Komendant podkreślił właściwą reakcję bankowców, która przerwała przestępczy proceder prowadzony wobec mieszkanki Bełchatowa- mówi Iwona Kaszewska.

Jak dodaje, policyjne statystyki pokazują, że mimo nieustannych apeli o ostrożność nadal zdarzają się przypadki, gdzie osoby dają się zmanipulować oszustom i przekazują im swoje oszczędności, a nawet zaciągają kredyty i przelewają pieniądze na konta wskazane przez przestępców.

reklama

- Pamiętajmy, że przestępcy wymyślają coraz bardziej wymyślne fortele po to, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać nieostrożność osób, które chcą oszukać. Wykorzystują ufność pokrzywdzonych i podczas rozmów telefonicznych podszywają się pod różne osoby. Wszystko tylko po to, aby nakłonić do przekazania pieniędzy, które w efekcie trafiają wyłącznie w ręce oszustów – ostrzega Kaszewska.

Policjanci przekazują również kilka zasad bezpieczeństwa, którymi warto kierować się, by nie paść ofiarą oszustów. Oto one:

  • bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym,
  • nigdy nie wierz bezkrytycznie w to, co mówią dzwoniące do nas nieznane osoby, zwłaszcza gdy rozmowa dotyczy przekazania pieniędzy,
  • za każdym razem weryfikuj przychodzące połączenia - rozłączają się z aktualnym rozmówcą przed wykonaniem kolejnego telefonu,
  • nie działaj pochopnie - pośpiech, to zły doradca,
  • daj sobie czas na przemyślenie całej sytuacji w przypadku otrzymania nieoczekiwanego telefonu z informacją, która może cię zaskoczyć, zwłaszcza gdy jesteś proszony o pieniądze,
  • w sytuacjach wzbudzających podejrzenia należy skontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów,
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz, nie wpłacaj pieniędzy na konta podawane przez osoby, których nie znasz,
  • nie zaciągaj pożyczek bankowych w sytuacjach, kiedy nieznane osoby proszą cię o to przez telefon,
  • w swoim banku zawsze dowiesz się o sprawy dotyczące bezpieczeństwa rachunku bankowego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama