Reklama

Powiat bełchatowski znalazł się w ''żółtej strefie''. Jak wyglądają nowe obostrzenia?

Opublikowano:
Autor:

Powiat bełchatowski znalazł się w  ''żółtej strefie''. Jak wyglądają nowe obostrzenia? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Powiat bełchatowski znalazł się na liście regionów wskazanych Ministerstwo Zdrowia jako tzw. "żółte strefy". Nowe zasady i obostrzenia będą obowiązywać od soboty, 3 października. Na co muszą przygotować się bełchatowianie?

Od kilkunastu dni w powiecie bełchatowskim odnotowujemy coraz więcej przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Koronawirus pojawił się już w części bełchatowskich szkół, jednym ze żłobków, magistracie, a nawet w Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Jak się okazuje, zarażeń było wystarczająco dużo, by powiat bełchatowski znalazł się w tzw. "żółtej strefie" – od najbliższej soboty trzeba więc przygotować się na dodatkowe obostrzenia. Co się zmieni?

Przede wszystkim chodzi o maseczki – w najbliższym czasie w życie wejdzie rozporządzenie, zgodnie z którym maseczki w przestrzeni publicznej będą obowiązkowe również w "żółtych" powiatach. Wpisanie powiatu bełchatowskiego na "żółtą" sprawia też, że na weselach i innych uroczystościach rodzinnych może pojawić się nie więcej niż 100 osób. Dodatkowo podczas kinowych seansów czy wydarzeń sportowych na stadionach, widownia może zapełnić jedynie 25 proc. miejsc. Na targach, wystawach, konferencjach czy w restauracjach obowiązuje limit jednej osoby na 4 mkw. Z kolei na siłowniach, jednej osoby na 7mkw.

Co ciekawe, obostrzenia związane z żółtą strefą uderzają w gastronomie, imprezy plenerowe i wesela, omijając przy tym kościoły. W świątyniach dalej obowiązuje jedynie nakaz zakrywania nosa i ust.

Jak długo potrwają wprowadzone w powiecie bełchatowskim obostrzenia? Wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Do żółtej strefy kwalifikują się bowiem powiaty, w których (w okresie 14 dni), na 10 tys. mieszkańców przypada 6-12 zakażeń koronawirusem – regiony gdzie jest ich więcej niż 12 wpisywane są na "czerwoną" listę. Trzeba więc liczyć się z tym, że ostrzejszy reżim sanitarny potrwa co najmniej do połowy października. Zaznaczmy, że z danych publikowanych przez biuro prasowe wojewody łódzkiego wynika, że w okresie od 16.09 do 30.09 w powiecie bełchatowskim zarażenie SARS-CoV-2 wykryto u 134 osób.

Aktualizacja: Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że rozporządzenie wprowadzające nowe obostrzenia w "żółtych" strefach jest jeszcze konsultowane, a zacznie obowiązywać najprawdopodobniej od połowy października. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w TYM artykule.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE