Reklama

Reklama

Podzielili z sąsiadami pieniądze z ''rozbioru'' Kleszczowa. Wiemy, na co zostaną wydane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podzielili z sąsiadami pieniądze z ''rozbioru'' Kleszczowa. Wiemy, na co zostaną wydane - Zdjęcie główne

Gmina Bełchatów ma zyskać dzięki "rozbiorowi" gminy Kleszczów kilkadziesiąt milionów złotych. Tą olbrzymią kwotą planuje podzielić się z sąsiednimi samorządami.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zmiana granic Kleszczowa stała się faktem na początku tego roku. Do gminy Bełchatów przyłączono wtedy obręb Wola Grzymalina, na terenie którego mieści się bełchatowska elektrownia. Samorząd zamierza podzielić się dodatkowymi wpływami do budżetu ze swoimi sąsiadami. Na co zostaną wydane?

Reklama

Decyzję o zmianie granic najbogatszej gminy w kraju Rada Ministrów podjęła pod koniec ubiegłego roku. Argumentowano, że dzięki temu dochody z podatków od kopalni i elektrowni będą rozkładały się bardziej równomiernie wśród samorządów z powiatu bełchatowskiego. 

W tym roku dzięki zmianie granic do budżetu gminy Bełchatów ma wpłynąć ponad 60 mln zł. Urząd zapowiedział już kilka miesięcy temu, że tą niebagatelną kwotą podzieli się z sąsiednimi samorządami. Przeznaczy na to ponad 20 mln zł. Pieniądze zostały przyznane na podstawie algorytmu, który brał pod uwagę takie wartości jak liczba mieszkańców, średni dochód na głowę czy stopa bezrobocia.

- Deklarowałem, że wsparcie, jakiego mogą się spodziewać gminy powiatu bełchatowskiego będzie znacząco wyższe niż to, które otrzymywały z Gminy Kleszczów. Słowa dotrzymaliśmy i do tej pory na mój wniosek Rada Gminy Bełchatów zdecydowała o podziale ponad 20 mln zł. To niemal 30 procent wszystkich dodatkowych wpływów, jakich spodziewamy się z tytułu zmiany granic - mówi Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów.

Nowe inwestycje w powiecie bełchatowskim

Gmina Zelów otrzyma 4,9 mln zł, które zostaną przeznaczone na dziesięć różnych zadań. Prawie połowę tej kwoty, czyli 2,47 mln , pochłonie budowa kanalizacji w Zelówku. Dodatkowo 700 tys. zł wydanych zostanie na remonty dróg, a pozostałą cześć wsparcia gmina przeznaczy na bieżące potrzeby, takie jak utrzymanie szkół i przedszkoli, dowożenie uczniów czy oświetlenie.

Wsparcie w wysokości 4 mln zł otrzyma też powiat bełchatowski. Starostwo zamierza wydać 1,5 mln zł na bieżące remonty dróg powiatowych oraz milion złotych na budowę ścieżki pieszo-rowerowej przy drodze w Augustynowie. Do tego dochodzi jeszcze 500 tys. zł na odtworzenie nawierzchni jezdni na drodze powiatowej Łękawa – Zawadów. Dodatkowo około milion złotych zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów funkcjonowania urzędu - 700 tys. zł to dofinansowanie na pokrycie kosztów energii elektrycznej, a 300 tys. na zakup samochodu ciężarowego dla Powiatowego Zarządu Dróg. 

Miastu Bełchatów przyznano 3,27 mln zł. Dzięki temu wsparciu wykonane zostaną cztery zadania. Ponad 1,6 mln zł przeznaczone będzie na pokrycie kosztów oświetlenia ulicznego, miasto wyda także 864 tys. zł na montaż nowego. Ponadto za 570 tys. zł w budynku Odra lokale usługowe zostaną przebudowane na mieszkalne, a kolejne 200 tys. pochłonie budowa placu zabaw na os. Okrzei. 

Gmina Drużbice otrzyma natomiast trochę ponad 2,4 mln zł na realizację 15 zadań. Na modernizacje dróg w miejscowościach Patok, Głupice, Katarzynka, Zabiełłów, Zalesie, Zwierzyniec i Wdowin Kolonia przyznano łącznie 1,4 mln zł. Ponadto 100 tys. zł samorząd otrzyma na budowę Centrum Usług Społecznych w Drużbicach. Niemalże 950 tys. zł zostanie z kolei przeznaczonych na zadania bieżące. 

Gminie Rusiec także przyznano ok. 2,4 mln zł. Środki te zostaną wykorzystane na realizację dziewięciu różnych zadań. Na przebudowę drogi w Dąbrówkach Kobylańskich samorząd otrzymał 400 tys. zł, a na remont ul. Polnej w Ruścu 200 tys. zł. Dodatkowo 150 tys. zł zostanie wydane na modernizację sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Ruścu, natomiast 600 tys. zł na budowę przedszkola z klubikiem w tej samej miejscowości. Do tego dochodzi jeszcze 250 tys. zł na budowę oświetlenia na terenie GOSiR w Ruścu.

Ponadto pomoc finansową w wysokości niemalże 2 mln zł przyznano gminie Kluki, która przeznaczy te pieniądze na budowę sali gimnastycznej przy szkole w Parznie. Najniższe dofinansowanie otrzymała gmina Szczerców, gdzie ok. 300 tys. zł zostanie wydane na remont wodociągu na ul. Częstochowskiej. 

Pomiędzy samorządy z powiatu bełchatowskiego podzielono także środki z tzw. funduszu rezerwowego. To 1,1 mln zł. Kwota 200 tys. zł trafi do miasta Bełchatowa na bieżące utrzymanie dróg i chodników. Ćwieć miliona zostało przyznane gminie Drużbice na modernizację drogi w Suchcicach, natomiast gmina Zelów otrzymała 300 tys. zł na pokrycie kosztów pobytu jej mieszkańców w DPS. Dodatkowo gmina Rusiec dostała kolejne 200 tys. zł na budowę przedszkola z klubikiem, a gmina Kluki 150 tys. zł na opłaty za oświetlenie i bieżące utrzymanie dróg. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy