Reklama

Reklama

Czy w bełchatowskich szkołach można zarobić 6 tys. zł i więcej? Sprawdzamy, ilu nauczycieli ma takie pensje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy w bełchatowskich szkołach można zarobić 6 tys. zł i więcej?  Sprawdzamy, ilu nauczycieli ma takie pensje - Zdjęcie główne

Poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Sprawdzamy, ilu nauczycieli w szkołach i placówkach, zarządzanych przez powiat, może pochwalić się wynagrodzeniem w granicy 6 tys. zł i więcej. To właśnie takie kwoty wzbudziły kontrowersje wśród czytelników artykułu dotyczącego wynagrodzenia nauczycieli w regionie.

Reklama

W lipcu w ramach cyklu artykułów, dotyczących zarobków w regionie, sprawdziliśmy, ile wynosi pensja nauczycieli zatrudnionych w szkołach zarządzanych przez urząd miasta i starostwo powiatowe w Bełchatowie. To właśnie wysokość pensji, na jakie mogą liczyć pedagodzy w powiatowych placówkach wzbudziła wiele kontrowersji wśród czytelników.

Wątpliwości dotyczyły górnej granicy widełek wynagrodzenia na kilku stanowiskach. Przypomnijmy, według danych uzyskanych ze starostwa, wynagrodzenie za maj prezentowało się następująco.

Nauczyciele o stopniu zawodowym stażysty zarobili od 3.361,41 zł do 3.911,82 zł. Wyżsi stopniem nauczyciele kontraktowi w maju dostali pensje w wysokości od 3.169,91 zł do 5.578,04 zł. Zarobki nauczycieli mianowanych sięgały od 3.784,89 zł do 5.911,47 zł, a dyplomowanych od 5.351,12 zł do 7.242,53 zł.

Czytelnicy zaskoczeni taką wysokością zarobków nie szczędzili komentarzy pod artykułem. Podawali nawet wysokość własnych pensji.

- Jestem nauczycielem mianowanym z 14-letnim stażem pracy. Netto nawet o 3 tysiące nie zahaczam (goły etat plus wychowawstwo) - komentował jeden z czytelników.

Podobnych głosów pojawiało się więcej.

- Podane kwoty są chyba z kosmosu. Nauczyciel dyplomowany z 27- letnim stażem z wszystkimi dodatkami i godzinami ponadwymiarowymi ledwo 4200 netto - przekazywał czytelnik.

Wszystkie kwoty zarówno w tym, jak i w artykule z lipca, są wynagrodzeniem brutto. Warto również zaznaczyć, że był to pierwszy miesiąc po urzędowych podwyżkach, a na pensje nauczycieli oprócz kwoty wynagrodzenia podstawowego, składa się wiele innych składowych.

- Wysokość zarobków w jednostkach oświatowych uzależniona jest od ilości dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, np. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bełchatowie lub w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Łękawie funkcjonują dodatki za trudne i uciążliwe warunki pracy, które powodują odpowiedni wzrost wynagrodzenia. Dodatkowo można zauważyć, że nauczycieli pracujący w „ponadwymiarze” i realizujący doraźne zastępstwa mają wyższe wynagrodzenie – tłumaczy Marzena Rogut-Chrząszcz, rzecznik prasowy bełchatowskiego starostwa.

W lipcu to właśnie kwoty w granicach 6 tys. zł wzbudziły największe dyskusje wśród czyteleników, którzy nie dowierzali takim danym. Sprawdziliśmy więc, ilu nauczycieli zarabia taką kwotę lub więcej.

Jak wynika z odpowiedzi starostwa, w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez powiat bełchatowski zatrudnionych w roku szkolnym 2021/2022 jest 399 nauczycieli. Ilu spośród nich może pochwalić się tak wysoką pensją?

- Z informacji pozyskanych z poszczególnych jednostek wynika, że 154 nauczycieli zarabia w granicach 6 tysięcy złotych lub więcej (na podstawie wypłaconych tzw. „średnich urlopowych”) – przekazuje Marzena Rogut-Chrząszcz.

Wynika zatem, że ponad jedna trzecia nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach powiatowych może pochwalić się pensją w okolicach 6 tys. zł brutto lub więcej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy