Reklama

Reklama

Ile jest aut elektrycznych w powiecie bełchatowskim? Musieliśmy o to zapytać... kancelarię premiera

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels/Ed Harvey

Ile jest aut elektrycznych w powiecie bełchatowskim? Musieliśmy o to zapytać... kancelarię premiera - Zdjęcie główne

Poglądowe | foto Pexels/Ed Harvey

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Elektryczne auta z charakterystycznymi zielonymi tablicami rejestracyjnymi są coraz częściej widywane w na polskich drogach. Nie inaczej jest też w Bełchatowie. Postanowiliśmy sprawdzić, ile z nich zarejestrowano w naszym starostwie. Droga do tych danych okazała się jednak być dosyć kręta..

Reklama

Polacy coraz częściej decydują się na zakup samochodów z napędem elektrycznym zamiast tradycyjnych pojazdów z silnikami spalinowymi. „Elektryki” rozpoznać na drodze jest niezwykle łatwo, gdyż auta te otrzymują charakterystyczne zielone tablice rejestracyjne. I choć  z pewnością nie są one jeszcze w Bełchatowie powszechnym widokiem, to na ulicach możemy je spotkać coraz częściej.

W związku z tym postanowiliśmy zapytać starostwo, ile samochodów elektrycznych jest zarejestrowanych w naszym powiecie. Otrzymaliśmy jednak odpowiedź, że takie informacje może nam udostępnić jedynie Centralny Ośrodek Informatyki z siedzibą w Katowicach. Jest to największa w Polsce firma realizująca projekty IT dla sektora publicznego, która została powołana w 2010 roku przez ministra spraw wewnętrznych. 

Niestety tam również nie udało nam się uzyskać informacji na temat bełchatowskich „elektryków”. COI odpisało, że firma zajmuje się jedynie przechowywaniem danych, natomiast właścicielem bazy jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i tylko ona może wydać zgodę na ich udostępnienie. Jak mówi znane przysłowie, do trzech razy sztuka. Po napisaniu bezpośrednio do biura prasowego KPRM dowiedzieliśmy się wreszcie, ile aut elektrycznych jest w naszym powiecie.

Odpowiedzi udzieliło nam Ministerstwo Cyfryzacji, które przekazało, że w 2022 roku było to 20 „elektryków”. Dla pokazania skali, w 2020 roku łączna liczba samochodów osobowych zarejestrowanych w bełchatowskim starostwie przekraczała 75 tys. Choć jednak auta elektryczne stanowią jedynie krople w morzu wszystkich pojazdów, to z roku na rok ich przybywa. O ile bowiem w 2019 roku po naszych drogach jeździły tylko trzy „elektryki”, a rok później pięć, tak w roku 2021 ich liczba wzrosła do 13. 

Rosnące zainteresowanie widać także na poziomie ogólnopolskim. Jak wynika z „Licznika elektromobilności”, w lipcu tego roku w naszym kraju zarejestrowanych było blisko 25 tys. samochodów elektrycznych, podczas gdy jeszcze trzy lata temu było ich jedynie trochę ponad 6 tys. Łącznie w Polsce jest jednak ponad 25 mln aut, co oznacza, że zaledwie jedno na tysiąc to „elektryk”. 

W najbliższych latach liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach może się znacząco zwiększyć. Wszystko ze względu na zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi, który wejdzie w życie w całej Unii Europejskiej w 2035 roku. Więcej przeczytacie o tym w materiale Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w całej Unii? Padła data.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy