reklama
reklama

Z bełchatowskiej szkoły do wojska. Radni podejmą uchwałę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: WOT/Zdjęcie poglądowe

Z bełchatowskiej szkoły do wojska. Radni podejmą uchwałę - Zdjęcie główne

foto WOT/Zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 powstanie oddział przygotowania wojskowego. Uchwałę w tej sprawie ma podjąć rada powiatu. Absolwenci szkoły po zakończonej edukacji zostaną żołnierzami rezerwy lub będą mogli kontynuować swoją przygodę w armii.
reklama

W bełchatowskim „Energetyku” powstanie klasa przygotowania wojskowego. Taki oddział zostanie utworzony w IV Liceum Ogólnokształcącym, które działa w tej szkole. Już podczas najbliższej sesji rady powiatu, która odbędzie się w czwartek, 22 grudnia, uchwałę w sprawie złożenia wniosku w tej sprawie do Ministra Obrony Narodowej mają podjąć radni.

Warto przypomnieć, że do tej pory w placówce działały klasy mundurowe. Czym więc będzie różnił się od nich oddział przygotowania wojskowego? Dotychczas, prowadzone przez szkołę od 2008 roku tego typu klasy, funkcjonowały jako oddziały realizujące programy innowacji pedagogicznej tj. autorskie programy szkolenia wojskowego, które cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Jak podliczył powiat, do tej pory ukończyło je 220 uczniów. Jednak program klasy wojskowej był opracowywany przez nauczycieli w oparciu o różne standardy szkolenia wojskowego.

Po zmianach zajęcia ma prowadzić emerytowany żołnierz, a ćwiczenia praktyczne będą odbywały się na terenie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim i będą prowadzone przez instruktorów z 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej. Program szkolenia z przygotowania wojskowego przewiduje 230 godzin w cyklu 4-letnim, w tym 53 godziny teoretyczne i 177 godzin praktycznych.

- Po zakończeniu szkolenia z przygotowania wojskowego uczeń zyska status żołnierza rezerwy, następnie będzie mógł wstąpić do czynnej służby wojskowej w siłach zbrojnych RP oraz rozpocząć studia na wyższej uczelni wojskowej. Absolwenci oddziałów przygotowania wojskowego otrzymają dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym na pierwszy rok studiów w tych uczelniach – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały rady powiatu.

Szacunkowy koszt funkcjonowania 30-osobowej klasy to ok. 200 tys. zł w cyklu 4-letnim. Na taką kwotę składają się m.in. specjalistyczne wyposażenie dla uczniów, mundury, zatrudnienie żołnierza oraz organizacja wyjazdów do jednostki wojskowej na ćwiczenia. Powiat będzie mógł liczyć na dotację z MON, która może wynieść nawet do 80 proc. kosztów.

Władze powiatu podkreślają, że za podjęciem takiej uchwały przemawia m.in. duże zainteresowanie młodzieży obronnością, konieczność zwiększenia szeregów sił zbrojnych, wyższe nakłady na bezpieczeństwo przez państwo polski czy też dotychczasowe doświadczenie szkoły w zakresie prowadzenia tzw. klas mundurowych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama