W kranach wodę nienadającą się do spożycia mają mieszkańcy aż szesnastu miejscowości w gminie Bełchatów oraz jednej w gminie Zelów. Z utrudnieniami muszą się liczyć mieszkańcy takich miejscowości jak: Adamów, Anastazów, Apolinów, Domiechowice, Emilin, Kałduny, Ławy, Józefów, Mikorzyce, Podwody, Podwody Kolonia, Wola Kruszyńska, Wola Mikorska, Wygoda, Zalesna, Zawady oraz Marszywiec.
Sanepid próbki wody pobrał 25 czerwca, a wyniki ogłosił dwa dni później w niedzielę (27 czerwca). Podczas kontroli wodociągu Ławy stwierdzono obecność 15 jednostek bakterii colii w 100 ml wody, natomiast w innym punkcie w kranie na terenie jednej z posesji aż 18 jtk w 100 ml. Inspektorzy ocenili, że woda nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. Dlaczego?
- Zgodnie z rozporządzeniem warunkowo woda może zostać dopuszczona do spożycia po przegotowaniu, jeżeli ilość bakterii coli na 100 ml wody nie przekroczy 10 jednostek. W tym przypadku doszło do znacznego przekroczenia – mówi Aleksandra Świątek, p.o. kierownika nadzoru sekcji humanitarnej w bełchatowskim sanepidzie.
Jak dodaje, w poniedziałek (28 czerwca) zostały pobrane kolejne próbki wody i ich wstępne wyniki będą znane najwcześniej w środę. Do tego czasu mieszkańcy będą musieli korzystać z wody dowożonej w beczkowozach.
- Bakterie mogą powodować m.in. biegunkę, dlatego wody nie wolno spożywać – mówi Aleksandra Świątek.
W ostatnich dniach trwały czynności związane z płukaniem wodociągu Ławy.
Komentarze (0)