Reklama

Reklama

Poważnie zanieczyszczony wodociąg. Przegotowanie kranówki nie pomaga

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przez najbliższe kilka dni mieszkańcy kilkunastu miejscowości w gminie Bełchatów będą musieli korzystać z beczkowozów. Ilość bakterii w wodociągu jest tak duża, że woda nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu.

Reklama

W kranach wodę nienadającą się do spożycia mają mieszkańcy aż szesnastu miejscowości w gminie Bełchatów oraz jednej w gminie Zelów. Z utrudnieniami muszą się liczyć mieszkańcy takich miejscowości jak: Adamów, Anastazów, Apolinów, Domiechowice, Emilin, Kałduny, Ławy, Józefów, Mikorzyce, Podwody, Podwody Kolonia, Wola Kruszyńska, Wola Mikorska, Wygoda, Zalesna, Zawady oraz Marszywiec.

Sanepid próbki wody pobrał 25 czerwca, a wyniki ogłosił dwa dni później w niedzielę (27 czerwca). Podczas kontroli wodociągu Ławy stwierdzono obecność 15 jednostek bakterii colii w 100 ml wody, natomiast w innym punkcie w kranie na terenie jednej z posesji aż 18 jtk w 100 ml. Inspektorzy ocenili, że woda nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. Dlaczego?

- Zgodnie z rozporządzeniem warunkowo woda może zostać dopuszczona do spożycia po przegotowaniu, jeżeli ilość bakterii coli na 100 ml wody nie przekroczy 10 jednostek. W tym przypadku doszło do znacznego przekroczenia – mówi Aleksandra Świątek, p.o. kierownika nadzoru sekcji humanitarnej w bełchatowskim sanepidzie.

Jak dodaje, w poniedziałek (28 czerwca) zostały pobrane kolejne próbki wody i ich wstępne wyniki będą znane najwcześniej w środę. Do tego czasu mieszkańcy będą musieli korzystać z wody dowożonej w beczkowozach.

- Bakterie mogą powodować m.in. biegunkę, dlatego wody nie wolno spożywać – mówi Aleksandra Świątek.

W ostatnich dniach trwały czynności związane z płukaniem wodociągu Ławy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy